Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku mieszkańcy Darłowa odnowią śluby jakie składali w roku 1497 ówcześni: pleban i burmistrz. A dokładnie w poniedziałek 14 września, w 518. rocznicę największego morskiego kataklizmu jaki nawiedził gród nad Wieprzą mieszkańcy Darłowa wezmą udział w organizowanej przez franciszkanów i Miasto Darłowo corocznej Procesji Pokutno-Błagalnej ulicami miasta. W tym roku rozpocznie się ona Nieszporami w Kościele Św. Gertrudy o godzinie 18:00. Następnie przedstawiciele wszystkich darłowskich parafii wraz z włodarzem miasta, radą miejską i mieszkańcami przejdą ulicami: Św. Gertrudy, Wieniawskiego, Rynkową, M.C. Skłodowskiej Zamkową - przez dziedziniec zamkowy - Zamkową, Podzamczem, Morską, Wenedów by dojść do Kościoła Mariackiego, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta.


Jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku nie zabraknie iście rycerskiej oprawy oraz wypiekanych na tą okazję kruchych, maślanych ciasteczek. Ciasteczka te nazywane DARDARAMI, przygotowywane są zgodnie z lokalną recepturą raz w roku właśnie na okoliczność ww. procesji.


Przypomnijmy historię Niedźwiedzia Morskiego.
16 września 1497 roku Darłowo nawiedziła największa (w historii miasta) powódź. Jedna z legend mówi, że w dawnych czasach na Bałtyku szalał potężny sztorm. Fale były wysokie jak domy i wody morskie sięgały aż do górki, na której dziś jest cmentarz. Wiatr wiejący od północnego-zachodu, według współczesnych „rozwścieczył" morze na tyle, że jego fale sięgały od 3 do nawet 20 m wysokości, rozmywając darłowski port i czyniąc ogromne spustoszenie. Ten największy kataklizm, który nawiedził 518 lat temu Darłowo nazywany jest „Niedźwiedziem Morskim". W miejscu, gdzie morze wyrzuciło statki a mieszkańcy Darłowa znaleźli schronienie, dziś znajduje się kościół Św. Gertrudy. Nieliczny tego typu obiekt w zachodniej części Europy, z wyraźnymi elementami skandynawskiego gotyku powstał najprawdopodobniej z inicjatywy samego króla Eryka. Najstarsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1497 roku, roku w którym to Darłowo nawiedziła największa fala, czyniąc ogromne spustoszenie. Ówczesny pleban i burmistrz w trwodze przed wielkim żywiołem jakim jest morze, ogarnięci wielkim strachem, ślubowali każdego roku uroczyście świętować po nabożeństwie ku chwale Boga, Najświętszej Maryi i wszystkich świętych. Od tego czasu, we wrześniu każdego roku ulicami Darłowa przechodziła procesja pokutno-błagalna. Zgodnie z tradycją burmistrz i rada miasta niosła piękną świecę woskową i rozdawała jałmużnę.
Tradycja ta odbywała się bez przerwy do roku 1945. Po latach, kiedy jej zabraniano - ówczesny proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej - ks. Janusz Jędryszek w roku 1991 wznowił tradycję proszenia Boga, o to, żeby podobne klęski jak ta sprzed 518 lat nie nawiedzała już nigdy więcej Darłowa.
W tym roku procesja pokutno - błagalna odbędzie się 14 września. Rozpoczniemy ją Nieszporami o godzinie 18:00 w Kościele Św. Gertrudy.

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u