Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku mieszkańcy Darłowa odnowią śluby jakie składali w roku 1497 ówcześni: pleban i burmistrz. A dokładnie w poniedziałek 14 września, w 518. rocznicę największego morskiego kataklizmu jaki nawiedził gród nad Wieprzą mieszkańcy Darłowa wezmą udział w organizowanej przez franciszkanów i Miasto Darłowo corocznej Procesji Pokutno-Błagalnej ulicami miasta. W tym roku rozpocznie się ona Nieszporami w Kościele Św. Gertrudy o godzinie 18:00. Następnie przedstawiciele wszystkich darłowskich parafii wraz z włodarzem miasta, radą miejską i mieszkańcami przejdą ulicami: Św. Gertrudy, Wieniawskiego, Rynkową, M.C. Skłodowskiej Zamkową - przez dziedziniec zamkowy - Zamkową, Podzamczem, Morską, Wenedów by dojść do Kościoła Mariackiego, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta.


Jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku nie zabraknie iście rycerskiej oprawy oraz wypiekanych na tą okazję kruchych, maślanych ciasteczek. Ciasteczka te nazywane DARDARAMI, przygotowywane są zgodnie z lokalną recepturą raz w roku właśnie na okoliczność ww. procesji.


Przypomnijmy historię Niedźwiedzia Morskiego.
16 września 1497 roku Darłowo nawiedziła największa (w historii miasta) powódź. Jedna z legend mówi, że w dawnych czasach na Bałtyku szalał potężny sztorm. Fale były wysokie jak domy i wody morskie sięgały aż do górki, na której dziś jest cmentarz. Wiatr wiejący od północnego-zachodu, według współczesnych „rozwścieczył" morze na tyle, że jego fale sięgały od 3 do nawet 20 m wysokości, rozmywając darłowski port i czyniąc ogromne spustoszenie. Ten największy kataklizm, który nawiedził 518 lat temu Darłowo nazywany jest „Niedźwiedziem Morskim". W miejscu, gdzie morze wyrzuciło statki a mieszkańcy Darłowa znaleźli schronienie, dziś znajduje się kościół Św. Gertrudy. Nieliczny tego typu obiekt w zachodniej części Europy, z wyraźnymi elementami skandynawskiego gotyku powstał najprawdopodobniej z inicjatywy samego króla Eryka. Najstarsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1497 roku, roku w którym to Darłowo nawiedziła największa fala, czyniąc ogromne spustoszenie. Ówczesny pleban i burmistrz w trwodze przed wielkim żywiołem jakim jest morze, ogarnięci wielkim strachem, ślubowali każdego roku uroczyście świętować po nabożeństwie ku chwale Boga, Najświętszej Maryi i wszystkich świętych. Od tego czasu, we wrześniu każdego roku ulicami Darłowa przechodziła procesja pokutno-błagalna. Zgodnie z tradycją burmistrz i rada miasta niosła piękną świecę woskową i rozdawała jałmużnę.
Tradycja ta odbywała się bez przerwy do roku 1945. Po latach, kiedy jej zabraniano - ówczesny proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej - ks. Janusz Jędryszek w roku 1991 wznowił tradycję proszenia Boga, o to, żeby podobne klęski jak ta sprzed 518 lat nie nawiedzała już nigdy więcej Darłowa.
W tym roku procesja pokutno - błagalna odbędzie się 14 września. Rozpoczniemy ją Nieszporami o godzinie 18:00 w Kościele Św. Gertrudy.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u