zerowkaaa

Zgodnie z obowiązującą ustawą, od września 2016 roku zostaje zniesiony obowiązek szkolny dla sześciolatków. Rodzice będą mięli wybór gdzie posłać swoje dziecko , czy do zerówki czy do I klasy. Jak w takim razie przygotowane są darłowskie przedszkola ? Czy nie zabraknie miejsc dla 3-latków? Informacji udzieli nam Agnieszka Staniszewska, właściciel Przedszkola Smyk w Darłowie. - Mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci uważam, że reforma ta jest pozytywna. W kraju panuje przekonanie, że w placówkach przedszkolnych nie będzie miejsca dla trzylatków. Biorąc pod uwagę ilość miejsc w darłowskich przedszkolach, na zmianie nie stracą rodzice dzieci najmłodszych. W naszej placówce też są jeszcze wolne miejsce dla trzylatków. 

Czy jednak dziecko 6-letnie jest mniej narażone na stres? Nie wspominając już o różnicy w rozwoju fizycznym, bo jednak rok to dużo. Rozpoczęcie nauki w szkole dla sześciolatka jest trudnym wyzwaniem przede wszystkim pod względem emocjonalnym. Często dziecko czuje się zagubione, zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa, przez co trudniej dziecku zdobywać wiedzę. -Dziecko sześcioletnie, które zostaje w przedszkolu pozostaje w dobrze znanym środowisku, czuje się w nim wyjątkowo, gdyż jest najstarszym przedszkolakiem. Poczucie bycia najstarszym wzmacnia poczucie własnej wartości, jednocześnie troska o młodszych kolegów rozwija uczucie empatii. Przebywając w bezpiecznym, znanym środowisku dziecko sześcioletnie z łatwością chłonie wiedzę.- wyjaśnia Agnieszka Staniszewska.
Nauczyciele w Przedszkolu Smyk dążą do tego, aby dzieci w radosnej i przyjaznej atmosferze mogły się rozwijać i zdobywać umiejętności, które przydadzą im się w następnych etapach kształcenia.
Z wypowiedzi wynika , iż przedszkole jest znakomicie przygotowane do nowej reformy , ale co na to wszystko rodzice?
- ( rodzic 6-latki ): To jest sprawa indywidualna. Moja Zuzia wykazuje wszelkie zachowania potwierdzające gotowość szkolną. Pomimo wszystkich ogólnych wątpliwości, szkoły jednak są przygotowane do kształcenia tak małych dzieci. To zadanie szkoły aby 6cio letnie dzieci kształciły się w warunkach odpowiednich dla nich i według mnie tak właśnie jest.
- ( rodzic 6-latka ): Uważam , że dzieci 6-letnie nie powinny iść do szkoły , dajmy tym dzieciom czas na spokojny rozwój i beztroską zabawę. Niestety szkoła to obowiązek ,a dzieci biorą udział w ' wyścigu szczurów'. Często słyszę rodziców, jak sie wychwalają : moje dziecko to juz pisze ,a moje to płynnie czyta itp...Po co obciążać i stresować tak szybko dzieci .One przeżywają każdą drobna porażkę, tym bardziej, że w klasie „ 0” również się dużo nauczą.

To rodzice znają swoje dzieci najbardziej i wiedzą, co jest dla nich najlepsze , dlatego zdania są tak bardzo podzielone. Jakby nie było, jest to wybór indywidualny.
https://www.facebook.com/przedszkole.smyk.3/?fref=ts

Agnieszka Michalak

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u