Nasz region nie tylko jest miejscem ładnych i wielu atrakcji turystycznych. To także miejsce gdzie spotkać można- często w mniejszych miejscowościach, na wsiach- ciekawe zabytki architektoniczne i urokliwe kościoły. Takim kościołem jest właśnie kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w miejscowości Łekno ( gmina Będzino). Kościół powstał w XV wieku, aczkolwiek część budowli przechodziła różne modernizacje. Czym urzeka? To, co rzuca się w oczy, wchodząc do wnętrza, to autentyczne, surowe cegły gotyckie wsparte w paru miejscach głazami, sklepienia sufitowe, oraz piękna zabytkowa ambona i chrzcielnica. Podczas częściowej przebudowy dobudowano w latach 90 zakrystię.

- Kościół jako zabytkowy, wpisany jest do odpowiedniego rejestru i objęty opieką konserwatora zabytków- wyjaśnia ks. Jan Borzyszkowski, proboszcz tutejszej parafii.- Sam kościół ma ciekawą historię, ulokowany jest w bezpośrednim pobliżu poniemieckiego cmentarza, był kiedyś kościołem protestanckim. Ponieważ wymaga konserwacji, przy okazji zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc.

Ołtarz kiedyś ozdabiała scena sądu ostatecznego, obecnie znajdują się tam figury zamontowane w 1951r. , całość uzupełnia wielka figura Jezusa na krzyżu i droga krzyżowa wykonana farbami na szkle. Warto zwrócić uwagę na wysoką, majestatyczną wieżę świątyni.

Ciekawostką jest legenda, opowiadanie, jakie krąży wśród miejscowych, jakoby pod kościołem był zasypany, lub zalany tunel, który łączył kiedyś świątynię z nie istniejącą już budowlą w okolicach Będzina. Gdyby tunel taki był, wejście do niego znajdowałoby się najpewniej w okolicy ołtarza.

- Kościół nie ma fundamentów jako takich, nie jest podpiwniczony- wyjaśnia proboszcz- więc podziemi czy tunelu tam nie ma. Jeden z poprzednich proboszczy natomiast próbował podjąć prace właśnie w miejscu ołtarza. Dokopał się do szczątków szkieletu i fragmentów trumny.

 

Tomasz Wojciechowski

 

 

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u