starybrowarwkarlinie,karlinohistoria,ciekawostkikarlinoSpróbujemy przybliżyć czytelnikom, historię browarnictwa w Karlinie. Niektóre wiadomości na ten temat można znaleźć w Kronice Reinholda Wediga, który to na podstawie starych dokumentów opisał początki karlińskiego browarnictwa. Tak więc pierwsze potwierdzone informacje sięgają 1 Maja 1594 roku, kiedy to Książe Kazimierz IX - Biskup Kamieński, potwierdził cechowi browarników nadane statuty. Dzięki temu, że ważenie piwa podlegało nadzorowi państwa, wiemy np. że w XVIII wieku mieszkało w Karlinie 15 “wytwórców” tego trunku. Nie wszyscy jednak postępowali uczciwie i rozcieńczanie piwa jak i wina było wówczas na porządku dziennym.

W trosce o jakośc piwa dla mieszkańców i garnizonu stacjonującego w mieście, król ustanowił surowe kary pieniężne, jak też przymusową pracę przy budowie wałów fortecznych w Kołobrzegu. Pisząc wcześniej o “wytwórcach” piwa a nie o browarnikach chciałem zwrócić uwagę na to, iż ówczesnie nie każdy kto warzył piwo parał sie również jego wyszynkiem. Osoby które warzyły piwo w XVIII w. z reguły posiadały inne źródło utrzymania. I tak byli wśród nich np. lekarze, inspektor celny, kupcy i rolnicy. Oprócz nich przywilej warzenia piwa na własny użytek posiadała pewna liczba ważnych obywateli miasta jak np. burmistrz, urzędnicy z ratusza i poczty, czy też duchowni. Oni też nie musieli płacić podatku jak inni browarnicy. Warzenie piwa odbywało się wtedy w piwnicach domów lub w budynkach gospodarczych, a nad warunkami w jakich to przeprowadzano - pieczę sprawowali inspektorzy browarniczy. I tak np. ściany musiały być ognioodporne, kominy szczelne, a opał nie mógł być składowany w pomieszczeniu z paleniskiem. Na wyposażeniu domowego browaru musiała znajdować się także ręczna drewniana gaśnica.

 

Taka sytuacja utrzymywała się do połowy XIX wieku kiedy to sukcesywnie miejsce małych lokalnych wytwórców zajmowały duże browary z Koszalina, Połczyna i Szczecina. Do ważniejszych browarów działających w tym czasie w Karlinie należały browary : Griep (1865 - 1880), Wulff (do 1914), Schneggenburger (1865 - 1880) i najważniejszy z nich : browar Carl Oellrich do 1923 r. Warto jeszcze wymienić browar zbudowany na fundamentach dawnego zamku na wyspie, który jednak długo nie funkcjonował i przebudowano go na spichlerz. Zajmijmy sie jednak bliżej browarem C. Oelricha, który znajdował się na podwórzu zabudowań przy ulicy Koszalińskiej 86. 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u