starybrowarwkarlinie,karlinohistoria,ciekawostkikarlinoSpróbujemy przybliżyć czytelnikom, historię browarnictwa w Karlinie. Niektóre wiadomości na ten temat można znaleźć w Kronice Reinholda Wediga, który to na podstawie starych dokumentów opisał początki karlińskiego browarnictwa. Tak więc pierwsze potwierdzone informacje sięgają 1 Maja 1594 roku, kiedy to Książe Kazimierz IX - Biskup Kamieński, potwierdził cechowi browarników nadane statuty. Dzięki temu, że ważenie piwa podlegało nadzorowi państwa, wiemy np. że w XVIII wieku mieszkało w Karlinie 15 “wytwórców” tego trunku. Nie wszyscy jednak postępowali uczciwie i rozcieńczanie piwa jak i wina było wówczas na porządku dziennym.

W trosce o jakośc piwa dla mieszkańców i garnizonu stacjonującego w mieście, król ustanowił surowe kary pieniężne, jak też przymusową pracę przy budowie wałów fortecznych w Kołobrzegu. Pisząc wcześniej o “wytwórcach” piwa a nie o browarnikach chciałem zwrócić uwagę na to, iż ówczesnie nie każdy kto warzył piwo parał sie również jego wyszynkiem. Osoby które warzyły piwo w XVIII w. z reguły posiadały inne źródło utrzymania. I tak byli wśród nich np. lekarze, inspektor celny, kupcy i rolnicy. Oprócz nich przywilej warzenia piwa na własny użytek posiadała pewna liczba ważnych obywateli miasta jak np. burmistrz, urzędnicy z ratusza i poczty, czy też duchowni. Oni też nie musieli płacić podatku jak inni browarnicy. Warzenie piwa odbywało się wtedy w piwnicach domów lub w budynkach gospodarczych, a nad warunkami w jakich to przeprowadzano - pieczę sprawowali inspektorzy browarniczy. I tak np. ściany musiały być ognioodporne, kominy szczelne, a opał nie mógł być składowany w pomieszczeniu z paleniskiem. Na wyposażeniu domowego browaru musiała znajdować się także ręczna drewniana gaśnica.

 

Taka sytuacja utrzymywała się do połowy XIX wieku kiedy to sukcesywnie miejsce małych lokalnych wytwórców zajmowały duże browary z Koszalina, Połczyna i Szczecina. Do ważniejszych browarów działających w tym czasie w Karlinie należały browary : Griep (1865 - 1880), Wulff (do 1914), Schneggenburger (1865 - 1880) i najważniejszy z nich : browar Carl Oellrich do 1923 r. Warto jeszcze wymienić browar zbudowany na fundamentach dawnego zamku na wyspie, który jednak długo nie funkcjonował i przebudowano go na spichlerz. Zajmijmy sie jednak bliżej browarem C. Oelricha, który znajdował się na podwórzu zabudowań przy ulicy Koszalińskiej 86. 

Dodaj Temat

 

calidozaworarka

 

Arbet logo1

ekosunreklama1a

 

PRAXISreklamalogo

 

polanareklama1 2

 

avon1

 

toplaserbaner

 

 

edu4urodoa 

reklamamchecinski1

 

szkola karlino plakat

   

lechbudIIetap

 

 

psw

 

balticinfopl 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u