pobranePożar ropy w Karlinie. Jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń minionej epoki w Polsce, porównywane przez niektórych do płonących złóż w Kuwejcie.  Na terenie gminy karlino dnia 9 grudnia 1980 ok. godz. 17.30 we wsi Krzywopłoty na wiertni „Daszewo–1”  dochodzi do erupcji ropy naftowej, która następnie zapala się. Wierceń dokonywano na głebokości  2800 m. Czterej robotnicy z kilkunastoosobowej grupy dokonującej odwiertu zostają poparzeni; przewieziono ich do szpitala w Białogardzie. Na miejsce pożaru przybywa 18 jednostek straży pożarnej. Następuje panika i wakuacja mieszkańców pobliskiego gospodarstwa.

Zamknięta zostaje szosa (obecnie droga krajowa nr 6) w kierunku Szczecina. Baraki mieszkalne robotników pracujących przy odwiercie i sprzęt spłonęły. Na miejsce pożaru przybywają pierwsze ekipy ratownicze.  Trwają prace zabezpieczające przed pożarem i zniszczeniem pobliskich zabudowań oraz nawierzchni szosy. Na miejscu erupcji pracują wyspecjalizowane jednostki wojsk Pomorskiego Okręgu Wojskowego, straż pożarna, milicja, drużyna ratownictwa górniczego z Krakowa, specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dnia 16 grudnia 1980następuje przybycie ekipy ratowników radzieckich i węgierskich. Kierownictwo akcji ratowniczej (inż. Adam Kilar i ekspert radziecki Leon Kałyna) przygotowuje się do wszystkich wariantów robót ratunkowych. 18 grudnia 1980następuje ostateczne oczyszczenie terenu pożaru ze spalonych i zniszczonych elementów stalowych. Budowana jest droga dojazdowa do miejsc, gdzie będą wiercone dwa nowe szyby ratownicze.  Dopiero 10 stycznia 1981 o godzinie 15.38 założono nowy prewenter, który pozwolił ujarzmić wydostającą się ropę, tym samym uznano akcję gaszenia erupcji ropy za zakończoną po 32 dniach ciężkich zmagań.

W akcji gaszenia pożaru i opanowania erupcji ropy brało udział około 1000 osób (strażacy z całej Polski, wojsko, osoby cywilne), ropa wytryskiwała pod ciśnieniem około 560 atmosfer na wysokość ok. 30-40 m, łuna widoczna była z odległości kilkunastu kilometrów. Była to największa dotychczasowa erupcja ropy w Europie. Powstała pierwsza kopalnia ropy KARLINO. 16 stycznia 1981 r. o godzinie 15.55 wyruszył ze stacji w Karlinie pierwszy pociąg, składający się z siedemnastu cystern ropy. Łącznie do rafinerii ropy w Trzebini pojechało po raz pierwszy ponad siedemset osiemdziesiąt ton ropy, mniej niż planowano.

 

Dodaj Temat

 baner balticinfo baterie1

 

upiotra1ab

 

ekosunreklama1ab

 

 

PRAXISreklamalogo

 reklama.e.warzynska

 

 

logo 03baner

 

reklamamchecinski1

 

 baner pokalogo

e.sztorc.banner

 banerunia2

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u