ksiazeboguslawW lutym 1491 r książę pomorski Bogusław X poślubił Annę Jagiellonkę, córkę polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka. Ten ślub zacieśnił związki Pomorza z Polską. Jednocześnie to przykład pięknej miłości.  Bogusław X znany był jako „wielki”. A to za sprawą jego dokonań oraz rozważnej polityki. Jako władca Pomorza, przeprowadził szereg reform, umocnił swoją władzę, odbierając lub ograniczając niektóre uprawnienia miastom i stanom pomorskim. Udało mu się również zmniejszyć wydatki książęcego skarbca. Był władcą szanowanym i mądrym.

Stolicą zjednoczonego księstwa stał się Szczecin. Bogusław postanowił zbudować tam nową, okazałą siedzibę. Za tą decyzją przemawiał zaplanowany ślub z Anną Jagiellonką. Umowę małżeńską podpisano już w marcu 1490 roku w Grodnie.  Księżnej Annie, podczas podróży do Szczecina, towarzyszył bardzo liczny i bogaty orszak. Wesele odbyło się w świeżo wykończonych salach zamkowych. Dzięki przybyciu polskiej królewny na szczeciński dwór, nastała tu moda na bogate stroje i słuchanie muzyki. Upowszechniła się polska mowa i obyczaje, nastapił rozkwit kultury, sztuki. Anna była drugą żoną Bogusława. W dniu ślubu miała 15 lat. Dzięki temu małżeństwu, dynastia Gryfitów trwała przez kolejnych blisko 150 lat. Książęca para miała ośmioro dzieci: trzy córki i pięciu synów.

W 1502 roku książę Bogusław popadł w ostry konflikt z włądzami miasta – chciał ze Szczecina zrobić stolicę o wymiarze europejskim. Do tego były jednak potrzebne fundusze, a bogaci ieszczanie nie mogli zaakceptować nałożonych stawek celnych i wzniecili otwarty bunt. W trosce o bezpieczeństwo swoich bliskich, Bogusław wysłał Annę wraz z dziećmi do zamku we Wkryujściu. Małżonkowie już więcej się nie zobaczyli – Anna kilkanaście miesięcy później zachorowała na płuca i zmarła. Miała zaledwie 27 lat. Została pochowana w klasztorze Eldena pod Gryfią ( obecny Greifswald).

Księżna uchodziła za osobę pobożną, miłosierną i cnotliwą. Bogusław bardzo przeżył jej stratę, podobno darzył ją wielkim uczuciem, które nigdy nie zgasło. Do końca swojego życia nie związał się z żadną inną kobietą.Swoją żonę przeżył o 20 lat. Zmarł w 1523 roku i spoczął w kościele św. Ottona. Władzę po zmarłym księciu objął jego syn – Jerzy I. Od 1974 roku, przy szczecińskim zamku stoi pomnik przedstawiający Bogusława X i Annę Jagiellonkę. 

Dodaj Temat

 baner balticinfo baterie1

 

upiotra1ab

 

ekosunreklama1ab

 

 

PRAXISreklamalogo

 reklama.e.warzynska

 

 

logo 03baner

 

reklamamchecinski1

 

 baner pokalogo

e.sztorc.banner

 banerunia2

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u