rewal1Na początku swojego istnienia Niechorze podzielone było na dwie części: wieś chłopską GroB- Horst (Duże Niechorze) i wieś rybacką Klein-Horst (Małe Niechorze). Według dostępnych źródeł historycznych miejscowość, najpierw pod słowiańską nazwą Nansin, później jako Horst, funkcjonowała od XIV wieku. Jednak kroniki trzęsackiego pastora podają że wieś mogła istnieć już około 1180 roku, kiedy to książę Kazimierz postanowił podarować zakonnikom z Lund jezioro wraz z przyległymi do niego terenami by mogli tam otworzyć zakon. Małe Niechorze ograniczone było z jednej strony kanałem a z drugiej strony ziemiami wchodzącymi w skład Dużego Niechorza dlatego też nie mogło się rozrastać. Wkrótce Małe Niechorze znajdujące się nad samym morzem zaczęło być doceniane przez wzgląd na niewątpliwe walory turystyczne.

niechorzeW 1868 roku zyskało miano kąpieliska, stając się oficjalnie miejscowością wypoczynkową, bardzo chętnie odwiedzaną przez rzesze turystów. Jego popularność wzrosła do tego stopnia że wczasowicze zmuszeni byli szukać kwater w oddalonym nieco od morza Dużym Niechorzu. 1 kwietnia 1913 roku obydwie wsie zostały połączone i od tej pory funkcjonowały jako Kąpielisko Niechorze.

 

Powstanie miejscowości znanej jako Rewahl datuje się na drugą połowę XIV wieku, kiedy to postawiono zbójecką karczmę na szlaku łączącym Gdańsk, Kołobrzeg i Kamień Pomorski. Karczma zwana Riuale usytuowana była niedaleko obecnej bazy rybackiej. Dziś już nie ma po niej śladu, została rozebrana kiedy zaczęło zagrażać jej morze. Wkrótce wokół karczmy powstała niewielka rybacka osada podzielona przez potok Rigose, łączący morze z bagiennym jeziorem znajdującym się między Trzęsaczem a Śliwinem.

Wieś podzielona była na dwie części: zachodnia leżąca w obrębie ziem należących do Śliwina, podległa była kapitule kamieńskiej, zaś część wschodnia przynależała do trzęsackich posiadłości von Flemmingów.

Podzielona miejscowość połączona została 1 kwietnia 1905 r. Mieszkańcy dawnego Rewala zajmowali się głównie rybołówstwem, ziemię jako jedyny uprawiał miejscowy karczmarz.

rewal2Niezwykłe warunki naturalne spowodowały że Rewal w 1827 roku zyskał status kąpieliska, działając wówczas głównie jako miejscowość turystyczna przyjmująca przede wszystkim turystów z Berlina i okolic. Mimo coraz większego zainteresowania turystów wypoczynkiem w Rewalu, dopiero w drugiej połowie lat 90 XIX wieku, zaczęły powstawać obiekty noclegowe. Przed wybuchem I Wojny Światowej na terenie Rewala przebywało już ponad 2200 letników. W związku z gwałtownym rozwojem miejscowości zaczęły na jej terenie powstawać kolejne instytucje jak szkoła w 1894 r. i sześć lat później park zdrojowy. Po II wojnie światowej miejscowość na nowo rozkwitła jako letnisko.

Rewal jest stolicą jednego z najpiękniejszych odcinków polskiego wybrzeża. Miejscowość znana jest z wielu ciekawych obiektów takich jak taras widokowy ulokowany w jej centrum przy głównym zejściu na plażę, promenada wiodąca do kolejnej platformy widokowej oraz liczne pomniki i obiekty świadczące o tradycji rybackiej. 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u