domplywajacyekoPływające domy stają się coraz bardziej popularne w regionie Pomorza. Bliskość akwenów wodnych, jezior, sprawia że coraz więcej osób z Polski decyduje się na wynajęcie domu na wodzie. Taka pływająca własna rezydencja przewyższa wyposażeniem i komfortem niejeden obiekt stacjonarny. Do tego zawsze można odcumować od brzegu i popłynąć w siną dal jeziora... Wydawać by się mogło, że nic nowego się w tej dziedzinie nie wymyśli. A jednak. Również tutaj wkraczają ekologiczne rozwiązania. Koszalińska firma EKOSUN podjęła się opracowania oraz przebadania prototypu energooszczędnego pływającego domku rekreacyjnego.

EKOSUN zajmuje się montowaniem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i ekologicznych systemów grzewczych, w budynkach mieszkalnych i w budynkach użyteczności publicznej. Jest także w posiadaniu ośrodka wypoczynkowego „MIERZEJA” w Dąbkowicach nad jeziorem Bukowo. -Z tego powodu budowa rekreacyjnego, energooszczędnego domu pływającego wpisuje się doskonale w strategię działania i rozwoju firmy. - podsumowuje Paweł Czupajło, właściciel firmy.

 

Projekt został opracowany przez zespół pracowników EKOSUN pod kierunkiem dr inż. Romualda Sobieralskiego, przy współpracy z firmą consultingową QUADRIVIUM Anny Kalinowskiej z Koszalina. W lipcu 2017r został złożony wniosek o wsparcie tego projektu do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w październiku 2017r zapadła decyzja o przyznaniu mu dotacji w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Oś priorytetowa 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa. Działanie 1.1. Projekty B+R przedsiębiorstw, POIR.01.01.01-00-0466/17.

 

Jak będzie wyglądał pływający eko dom? Ma mieć wielkość 3,5 metra długości, 8 metrów szerokości i będzie wysoki na 3 metry. Będzie posadowiony na pływaku siatkobetonowym, a konstrukcja nadbudowy ma zostać wykonana w technologii domu szkieletowego. Wewnątrz ma znaleźć się sypialnia, salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz pomieszczenie techniczne.


Jego innowacyjność to zastosowanie trzech źródeł energii OZE: pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. - Wszystkie te trzy źródła energii mają być zarządzane jednym systemem sterująco-kontrolnym, optymalizującym ich wykorzystanie do celów ogrzewania, klimatyzacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Innowacyjnym rozwiązaniem ma być też wykorzystanie wody jeziora jako dolnego źródła w zamontowanej w domku pompie ciepła.- opowiada dr inż. Romuald Sobieralski.

Wszystkie te nowości zespół pracowników firmy EKOSUN wdraża wspólnie z zespołem pracowników Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.

 

Prace te są już mocno zaawansowane. Została wytypowana konstrukcja nadbudowy, sporządzony został bilans energetyczny budynku i wyliczone zapotrzebowanie na energię, trwają prace nad konstrukcją pompy ciepła i układu sterowania systemem energetycznym domu. Jak tylko ustąpią mrozy, rozpoczną się prace nad wyprodukowaniem pływaka siatkobetonowego, na którym ma stanąć dom.

 

Zakończenie budowy całego domu przewidziane jest na czerwiec i wtedy też mają rozpocząć się próby eksploatacyjne domu, w warunkach rzeczywistych, czyli eksploatacja domu zamieszkałego przez turystów. Prototypowy energooszczędny dom na wodzie ma być zacumowany przy pomoście na jeziorze Bukowo w miejscowości Dąbkowice, w pobliżu dwóch klasycznych domów pływających należących do firmy WATER HOUSE. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia rozwoju tego projektu oraz na stronę www. Niebawem kolejna porcja informacji!

 

Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u