16143761 1094611930661529 5864298491017193933 oCoś jest w tym powiedzeniu. Nie od dziś wiadomo, że zimowe kąpiele w lodowatym Bałtyku służą polepszeniu krążenia i poprawie kondycji. Ale to także doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, dzielenie pasji i zabawę. Morsowanie przyciąga różne osoby. Nieważne czy są to wysportowani, prężący muskuły mężczyźni, czy drobne kobiety. Śmiało można powiedzieć, że Morsy to prawdziwi twardziele. A ich atrybutem są kolorowe przebrania, nakrycia głowy i pełne zapału okrzyki. Ktoś patrząc z boku pomyśli: „szaleństwo”. Może i tak, ale jakie to zdrowe i niecodzienne! Morsowanie to szereg zalet zdrowotnych: zwiększenie odporności organizmu, poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego, poprawa krążenia, lepsze ukrwienie skóry, zybsza regeneracja i odżywienie organizmu i wiele innych.

70427330 2263518750437502 4257451001482575872 oKlubów Morsów jest w naszym regionie sporo. Jeden zasługuje na szczególną uwagę, bo to połączenie świata biznesu i pasji do morskich kąpieli. Klub Morsów „Calido”, bo o nim mowa, powstał przy sianowskiej firmie ARKA, która jest znanym z doskonałej jakości polskim producentem armatury sanitarnej. Oferuje zawory, baterie łazienkowe i osprzęt instalacyjno- łazienkowy. „Calido”, to właśnie nazwa jednej z marek produktów ARKI. Do powstania klubu Morsów doszło dzięki inicjatywie dwóch współwłaścicieli firmy: Ryszarda Witkowskiego i Andrzeja Pawłowskiego, których przygoda z morsowaniem zaczęła się 11 lat temu. Wtedy do zostali zaproszeni przez Sylwestra Zalewskiego do Klubu Morsów Posejdon (www.morsy-posejdon.pl )
Morsowe imprezy
W tym roku Klub Morsów „Calido” zorganizował 3 duże zloty i kilka mniejszych, w których wykapało się aż 400 osób z całej Polski. Spotkania odbywają się zwykle na plażach w Łazach oraz w Mielnie. Jak wygląda taki zlot? Kolumna amatorów mroźnej kąpieli ze śpiewem na ustach i z flagami maszeruje na plażę, potem krótka rozgrzewka i hop do wody. Oczywiście w nakryciu głowy i odpowiednim obuwiu, by nie tracić całkiem ciepła. Taka kąpiel trwa od kilku do nawet 10 minut. Potem można się rozgrzać w basenie wewnątrz budynku, lub w balii stojącej na zewnątrz. Podczas jednego dnia zlotu, może odbyć się nawet 4-5 wejść do wody. A co po kąpielach?- Biesiadowanie, zacieśnianie więzi, rozmowy. Z roku na rok nasze zloty cieszą się coraz większą popularnością i to cieszy.- mówi Andrzej Pawłowski.

calidomorsy3

Nie bój się wejść do wody

Klub Morsów „Calido” powstał by propagować kąpiele w lodowatej wodzie jako zdrowy styl życia, ale też by z tej formy wypoczynku korzystali klienci firmy „Arka”. - Na pomysł wpadliśmy spontanicznie. Chcieliśmy naszym zaproszonym gościom pokazać coś, czego nie mają u siebie na co dzień. No bo co zaproponować komuś, kto zwiedził już niemal cały świat albo zasmakował wielu różnych rozrywek? Kluczem okazała się prostota. Postawiliśmy na morsowanie i to świetnie zadziałało.- twierdzi Ryszard Witkowski.- Na pierwszej kąpieli Morsów, klienci wraz z żonami nie za bardzo mieli ochotę by wejść do Bałtyku. Ale już drugiego dnia, mężowie raźnie weszli w morskie fale. Jeden z klientów krzyknął do żony: „Nie bój się wejść do wody! Chodź!”. I wie Pan co? Panie poszły w ślady swoich mężów. Po chwili kąpaliśmy się już wszyscy. Bardzo się to spodobało i radości było co niemiara. We wrześniu 2019 roku zarejestrowaliśmy Spółkę MORSY  CALIDO, która jest Organizacją Pożytku Publicznego. Pomoże ona nam promować zdrowy styl życia, a w szczególności rozpowszechniać morsowanie w zimnym Bałtyku – dodaje Ryszard Witkowski.

calidomorsy1Czy warto zostać Morsem? Najlepiej przekonać się samemu- Klub Morsów „Calido” kolejne Zloty planuje już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u