bartek1Rozwój osobisty i biznes - jak myślisz, czy te dwa pojęcia są ze sobą w jakiś sposób powiązane? Czy jest możliwe, że to czego się uczysz, czego się nauczyłeś chociażby wczoraj, jest w stanie efektywnie przełożyć się na Twój biznes, czy aktualnie wykonywaną pracę? Dużo mówi się o pojęciu "rozwój osobisty". Większość ludzi uważa, że jest to nadmuchane pojęcie, które jest wykorzystywane przez "trenerów rzeczy niepotrzebnych" , w celach takich jak "lepsza sprzedaż", " lepsza umiejętność komunikacji" itp. Coś co jest niematerialne, nienamacalne, i niepoliczalne.

Ja natomiast to pojęcie traktuję bardzo szeroko. Wszystko to, co pozwala nam osiągać lepsze wyniki w tym co robimy aktualnie, wszystko to co pozwoli nam zrobić choćby jeden krok naprzód w realizacji naszych celów, wszytko co pozwoli nam przejść z pkt A do pkt B zaliczam do rozwoju osobistego. Niech to będzie rozmowa z innym człowiekiem, czy szkolenie z zalet nowego produktu będącego ofertą naszej firmy.

Nieważne co, ważne abyśmy dzięki tej wiedzy poszli o krok na przód w swoim życiu,także zawodowym. Z jednym, ale to bardzo ważnym zastrzeżeniem. Każda wiedza zdobyta poprzez szkolenie, rozmowę, spotkanie nie może zostać odłożona do przysłowiowej szafy. Nie możemy jej odłożyć na półkę, mówiąc: " fajna wiedza, ale niech tu poleży kiedyś ją zastosuję". Bo mamy później wypchaną szafę, czasami nawet po brzegi, różną wiedzą, różnymi informacjami. Ale nie ma to nic wspólnego z rozwojem osobistym, tylko jak to mówi Krzysztof Hillar- mamy w takim przypadku klasyczny "Szaforozwój", a to już się nie wpisuje w omawianą definicję.
Wracając do sedna sprawy. Będąc otwartymi na innych ludzi, codziennie mamy możliwość rozwoju osobistego, chociażby poprzez rozmowę z nimi. Nigdy nie wiadomo, czy nie podzielą się z nami informacjami, które moglibyśmy wykorzystać. Trzeba tylko nauczyć się słuchać.
Wszyscy dobrze znamy przysłowie: "Człowiek uczy się przez całe życie", lub: "Kto nie idzie do przodu, ten się cofa". Jest w nich zawarta mądrość, że nauka jest wpisana w naturę człowieka. Nawet jak nie chcemy to i tak się uczymy. To dlaczego nie uczyć się efektywniej i tych rzeczy które przyniosą nam największe korzyści?
Rozważmy sytuację: pewna para ludzi zaczyna prowadzić biznes i nie ma o tym pojęcia, wiedzą tylko jak wyprodukować swoją wspaniałą rzecz, którą później będą chcieli sprzedać. Przez pierwszy rok na własnym ciele uczą się, jak działa państwo i jego podatki, w jaki sposób komunikować i rozmawiać z klientem, w jaki sposób zarządzać kosztami etc. Przetrwają lub nie przetrwają, ale na pewno będzie to ciężki rok.
Drugi wariant i ci samu ludzie - tylko przed założeniem firmy z ich wspaniałym produktem, zdobyli wiedzę w jaki sposób komunikować i rozmawiać z klientami. To już daje im na starcie przewagę bo są wstanie kreować rynek, zanim pierwsza partia towaru wejdzie do obiegu. Jeżeli dorzucimy wiedzę z podstaw marketingu, czy e-marketingu, będą wstanie opracować plan marketingowy gdzie nie poniosą żadnych kosztów, zanim klient nie zamówi towaru.
Dwie proste kompetencje - jedna miękka, druga twarda, a jak zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.
Nie ma innego wyjścia: jeżeli jesteś osobą przedsiębiorczą, zaradną - musisz codziennie doświadczać, poznawać, inwestować w siebie. Lepiej, by Twoja szafa miała na półkach emocjonalny porządek, a ze zdobytej wiedzy czerp, niczym z otwartej książki

Bartłomiej Łańcucki

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u