bartek1Rozwój osobisty i biznes - jak myślisz, czy te dwa pojęcia są ze sobą w jakiś sposób powiązane? Czy jest możliwe, że to czego się uczysz, czego się nauczyłeś chociażby wczoraj, jest w stanie efektywnie przełożyć się na Twój biznes, czy aktualnie wykonywaną pracę? Dużo mówi się o pojęciu "rozwój osobisty". Większość ludzi uważa, że jest to nadmuchane pojęcie, które jest wykorzystywane przez "trenerów rzeczy niepotrzebnych" , w celach takich jak "lepsza sprzedaż", " lepsza umiejętność komunikacji" itp. Coś co jest niematerialne, nienamacalne, i niepoliczalne.

Ja natomiast to pojęcie traktuję bardzo szeroko. Wszystko to, co pozwala nam osiągać lepsze wyniki w tym co robimy aktualnie, wszystko to co pozwoli nam zrobić choćby jeden krok naprzód w realizacji naszych celów, wszytko co pozwoli nam przejść z pkt A do pkt B zaliczam do rozwoju osobistego. Niech to będzie rozmowa z innym człowiekiem, czy szkolenie z zalet nowego produktu będącego ofertą naszej firmy.

Nieważne co, ważne abyśmy dzięki tej wiedzy poszli o krok na przód w swoim życiu,także zawodowym. Z jednym, ale to bardzo ważnym zastrzeżeniem. Każda wiedza zdobyta poprzez szkolenie, rozmowę, spotkanie nie może zostać odłożona do przysłowiowej szafy. Nie możemy jej odłożyć na półkę, mówiąc: " fajna wiedza, ale niech tu poleży kiedyś ją zastosuję". Bo mamy później wypchaną szafę, czasami nawet po brzegi, różną wiedzą, różnymi informacjami. Ale nie ma to nic wspólnego z rozwojem osobistym, tylko jak to mówi Krzysztof Hillar- mamy w takim przypadku klasyczny "Szaforozwój", a to już się nie wpisuje w omawianą definicję.
Wracając do sedna sprawy. Będąc otwartymi na innych ludzi, codziennie mamy możliwość rozwoju osobistego, chociażby poprzez rozmowę z nimi. Nigdy nie wiadomo, czy nie podzielą się z nami informacjami, które moglibyśmy wykorzystać. Trzeba tylko nauczyć się słuchać.
Wszyscy dobrze znamy przysłowie: "Człowiek uczy się przez całe życie", lub: "Kto nie idzie do przodu, ten się cofa". Jest w nich zawarta mądrość, że nauka jest wpisana w naturę człowieka. Nawet jak nie chcemy to i tak się uczymy. To dlaczego nie uczyć się efektywniej i tych rzeczy które przyniosą nam największe korzyści?
Rozważmy sytuację: pewna para ludzi zaczyna prowadzić biznes i nie ma o tym pojęcia, wiedzą tylko jak wyprodukować swoją wspaniałą rzecz, którą później będą chcieli sprzedać. Przez pierwszy rok na własnym ciele uczą się, jak działa państwo i jego podatki, w jaki sposób komunikować i rozmawiać z klientem, w jaki sposób zarządzać kosztami etc. Przetrwają lub nie przetrwają, ale na pewno będzie to ciężki rok.
Drugi wariant i ci samu ludzie - tylko przed założeniem firmy z ich wspaniałym produktem, zdobyli wiedzę w jaki sposób komunikować i rozmawiać z klientami. To już daje im na starcie przewagę bo są wstanie kreować rynek, zanim pierwsza partia towaru wejdzie do obiegu. Jeżeli dorzucimy wiedzę z podstaw marketingu, czy e-marketingu, będą wstanie opracować plan marketingowy gdzie nie poniosą żadnych kosztów, zanim klient nie zamówi towaru.
Dwie proste kompetencje - jedna miękka, druga twarda, a jak zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.
Nie ma innego wyjścia: jeżeli jesteś osobą przedsiębiorczą, zaradną - musisz codziennie doświadczać, poznawać, inwestować w siebie. Lepiej, by Twoja szafa miała na półkach emocjonalny porządek, a ze zdobytej wiedzy czerp, niczym z otwartej książki

Bartłomiej Łańcucki

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u