Pawowska2Rozmowa z Bożeną Pawłowską- doradcą podatkowym, właścicielką Kancelarii Podatkowej Constans w Koszalinie

- Jaki był w Pani ocenie rok 2016 dla lokalnego biznesu, dla lokalnej przedsiębiorczości?
- Koniunktura lokalnego biznesu zależy od wielu czynników, nie tylko gospodarczych. W 2016 roku największy wpływ na lokalny biznes miała międzynarodowa sytuacja społeczna wynikająca z braku poczucia bezpieczeństwa. Wielu rodaków zamiast spędzania wakacji poza granicami kraju przyjechało nad morze. Branża turystyczna w tym roku odnotowała znaczący wzrost obrotów. Niepokojącym jest jednak fakt spadku obrotów w firmach budowlanych. Jeżeli przyjmiemy, że budownictwo jest siłą napędową dla innych usług to spadek obrotów w budownictwie może działać niekorzystnie na gospodarkę.
- Czy znacznie na niekorzyść zmieniły się przepisy księgowo-podatkowe?
- W 2016 roku nie było poważniejszych zmian, niekorzystnych dla podatników.
- Czy Jednolity Plik Kontrolny to dobre rozwiązanie, a może zło konieczne?
- Wysyłanie do Ministerstwa Finansów informacji w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, pomimo pewnej uciążliwości, uważam, za korzystne rozwiązanie. Jako doradca podatkowy spotykam się z przypadkami "nieuczciwych praktyk podatkowych". Zdarzały się przypadki zakupów towarów przez Klientów kancelarii u nieuczciwych kontrahentów. Po weryfikacji w kancelarii dokumentów zakupu okazywało się, że sprzedający nie mają firmy lub ją zawiesili i musiałam poinformować swoich Klientów, że nie mogą odliczyć podatku od takich zakupów. Takie przypadki "uderzają" w uczciwych podatników narażając ich na straty i konsekwencje skarbowe. Sprawny system weryfikacji zakupów i sprzedaży może być korzystnym instrumentem. Niekorzystne jest, że wszelkie koszty takich zmian są po stronie przedsiębiorców i jest tak mało czasu na wdrożenie JPK
- Czy w 2017 będzie łatwiej jeśli chodzi o podatki i rozwiązania fiskalne ?
- Uważam, że 2017 rok będzie bardzo trudnym rokiem jeżeli chodzi o rozwiązania fiskalne. Zmiany w podatkach, szczególnie w podatku VAT staną się bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców. Zostają wprowadzone sankcje w podatku VAT, co moim zdaniem może niekorzystnie wpłynąć na podejmowanie działalności gospodarczej. Wykreślanie podatników VAT z rejestru podatników czynnych bez powiadamiania podatnika, też nie jest korzystnym rozwiązaniem.
Ma jednak nadzieję, że przedsiębiorcy, ciągle zmagający się nie tylko z systemem podatkowym uznają, iż jednak dobrze być na swoim pomimo wszystkich przeciwności.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

constanszyczenia1

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u