fotowoltaika1Energia pozyskiwana ze słońca jest coraz bardziej popularna i coraz tańsza. Oprócz efektu ekologicznego, dzięki zamontowaniu w swoim domu paneli fotowoltaicznych, można zapomnieć o rachunkach za prąd. Praca 12 paneli fotowoltaicznych przez zaledwie 30 sekund pozwala cieszyć się ulubioną, gorącą herbatą lub kawą, bez konieczności użycia prądu “ z gniazdka”. Fotowoltaika to nic innego, jak specjalne moduły, które wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Moduły te montuje się na dachach domów, obiektów, firm. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych oraz indywidualnych osób. Instalacja fotowoltaiczna wytwarzając energię elektryczną ze słońca, daje możliwość jej dalszej zamiany w energię cieplną, służącą do ogrzania pomieszczeń lub wody użytkowej.

Fotowoltaika dla gospodarstwa domowego to przede wszystkim możliwość bilansowania energii, co oznacza w praktyce bardzo niskie rachunki za prąd, ograniczone często tylko do opłaty abonamentowej i opłat stałych. . Dobór odpowiedniej ilości ogniw instalacji fotowoltaicznej pozwala na maksymalne pozyskanie energii, jednocześnie chroniąc przed jej zmarnowaniem, czyli wytwarzaniem więcej, niż nam potrzeba. Wykorzystanie energii z fotowoltaiki opłaca się także firmom, szpitalom, szkołom, świetlicom wiejskim i samorządom. Szczególnie poleca się ją dla zakładów produkcyjnych, chłodni, hipermarketów czy piekarni. Gdyby okazało się, że wyprodukowanej energii będzie więcej niż zużytej, jej nadmiar można zgromadzić w magazynie energii, będącym dodatkowym elementem instalacji fotowoltaicznej.

24

Jak odnaleźć się w świecie fotowoltaiki, jeśli chcielibyśmy skorzystać z dobrodziejstw naturalnej energii słonecznej? Firm oferujących montaż i obsługę związaną z fotowoltaiką jest wiele, jednak warto zwrócić uwagę na działalność znanej, funkcjonującej od wielu lat koszalińskiej firmy EkoWodrol. Eksperci tej firmy o fotowoltaice wiedzą wszystko. Doradzą jak dobrać odpowiednie parametry instalacji, sporządzą raport wstępny, pomogą w kwestii uzyskania pożyczki lub dofinansowania na fotowoltaikę. Wiele osób kojarzy EkoWodrol z dużymi inwestycjami, współpracą z firmami i samorządem. -Oczywiście, to ogromna firma, ale w zakresie instalacji fotowoltaicznych obsługujemy też klientów indywidualnych, małych inwestorów. Główny obszar naszego działania to Polska Północna, Wielkopolska. Z naszych usług korzystają samorządy, starostwa, firmy, lecz także właściciele domów jednorodzinnych.- wyjaśnia Jacek Surówka, kierownik Działu Serwisu i Automatyki w firmie EkoWodrol.


Podkreśla też, jak ważny jest wybór dobrego wykonawcy usług. -Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga szczegółów, skrupulatności. Instalacja musi być wykonana przez przeszkoloną ekipę, my do tego robimy wstępne pomiary wydajności energii słonecznej, przedstawiamy klientowi raport, po czym następuje etap wykonawstwa. Wykonanie, oraz rodzaj modułów w instalacji fotowoltaicznej to osobna kwestia. My wykorzystujemy tylko sprawdzone materiały, od producentów współpracujących z nami od lat. Jakość przede wszystkim.- dodaje z kolei Michał Sondej z EkoWodrolu.

W przypadku firmy EkoWodrol oferta instalacji fotowoltaicznych nie jest tylko pustym sloganem, gdyż na dachu siedziby firmy od 2015 roku znajdują się kolektory fotowoltaiczne. - To nie jest tak, że oferujemy coś, czego nie sprawdziliśmy na własnej skórze.- mówi Jacek Surówka- Ja sam mam na dachu swojego domu zamontowane panele fotowoltaiczne, a dzięki zastosowaniu fotowoltaiki w siedzibie EkoWodrolu przez dwa lata zaoszczędziliśmy ponad 6 tysięcy złotych, redukując przy tym prawie 9 tysięcy kilogramów dwutlenku węgla.

ekowodrolsiedziba

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w 7-10 lat, aczkolwiek okres ten jest coraz krótszy, gdyż instalacje te są bardzo popularne i coraz tańsze, w przeciwieństwie do wciąż rosnących cen tradycyjnego prądu, który tanieć raczej nie będzie. Również cena instalacji fotowoltaicznej nie jest astronomicznie duża. Wynosi od 20 do 50 tysięcy złotych dla domów jednorodzinnych.

Wsparcie w finansowaniu oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, umożliwiając wzięcie co najmniej 5 letniej pożyczki na poziomie 2% rocznie a przy regularnych spłatach istnieje możliwość umorzenia 30% sumy pożyczki. Są jeszcze banki komercyjne- te oferują eko kredyty na fotowoltaikę. Do tego dochodzą programy: RPO czy tak zwane środki norweskie. Pomocą w wyborze dofinansowania i wypełnieniu wniosku służą oczywiście specjaliści z EkoWodrolu. Warto zapytać.
Więcej na: http://fotowoltaika.ekowodrol.pl/

 

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u