b3Aż 250 uczestników biegu głównego i blisko 800 dzieci i młodzieży biorących udział w biegach integracyjnych – tylu biegaczy rywalizowało podczas jubileuszowej edycji XXV Biegu Papieskiego im. św. Jana Pawła II w Karlinie. W dniu 11 czerwca 2017 roku na starcie spotkali się zarówno biegacze zawodowi jak i amatorzy, dzieci, młodzież, dorośli a nawet seniorzy, którzy po raz pierwszy pobiegli na dystansie 200 m. Bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny wszystkich łączyło jedno – wspólna pasja i zamiłowanie do biegania.

biegpapieskikarlino2Imprezę tradycyjnie rozpoczął przemarsz karlińskiej orkiestry dętej i wspólne odśpiewanie „Barki”. Następnie odbyły się biegi integracyjne, które rozpoczęły najmłodsze dzieci – przedszkolaki z rocznika 2010-2014. W biegach integracyjnych wzięli też udział uczniowie szkół podstawowych (rocznik 2004-2009), którzy mieli do pokonania dystans 150, 200, 400, 600 i 800 m. Podobnie jak w biegach przedszkolaków, tu frekwencja również dopisała. Dodatkowo cieszy fakt, że uczestnikami byli nie tylko uczniowie z gminy Karlino, ale również z okolicznych miast i gmin – Ustronia Morskiego, Tychowa, czy Kołobrzegu.

Oprócz nagród indywidualnych uczniów uhonorowano również szkoły – podstawowe i gimnazjalne. Wśród szkół podstawowych na podium znalazły się: SP Karlino, SP Tychowo i SP Daszewo. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęło Karlino, II miejsce – Tychowo.

bb456

Tegorocznej, jubileuszowej imprezie po raz pierwszy towarzyszył Bieg Seniora na dystansie 200 m. Bieg główny na 15 km pokonało 250 biegaczy. Zwycięzcą XXV Biegu Papieskiego im. św. Jana Pawła II został Sergii Okseniuk z czasem 00:47:03. Tuż za nim przybiegł Siruk Dmitro (00:47:05). Trzeci był Mykola Iukhymchuk (00:47:06). Najlepszy z Polaków – Norbert Borzęcki z Koszalina uplasował się na 8 miejscu. Najszybszą kobietą była Olga Skrydak (00:54:26). Druga była Maryna Nemchenko (00:54:51). Na trzecim miejscu z czasem 00:56:55 uplasowała się Katsiaryna Ptashuk. Najlepsza Polka – Katarzyna Pobłocka (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) uplasowała się na 5 miejscu.

bb54

Na specjalnych wózkach, z protezami nóg, zmagając się z własnymi słabościami i przeciwnościami losu bieg ukończyło 7 osób niepełnosprawnych, wśród których najlepszy okazał się Andrzej Kędzierski ze Szczecinka z czasem 00:58:46. Najlepsza wśród kobiet była Nikolina Szurgocińska z Gryfina (1:02:34). Dodatkowo nagrodzone zostały służby mundurowe. Na podium stanęło dwóch strażaków i policjant: Norbert Borzęcki z Koszalina, Paweł Piotraschke ze Słupska i Jerzy Kulczyk z Tychowa.

bb3

Najstarszym zawodnikiem biegu, któremu udało się pokonać trasę w 2:13:38 był Marian Bartnik z Koszalina – 1931 rok urodzenia (86 lat!). Najstarszą zawodniczą była Irena Lasota z Wałcza – 1951 rok urodzenia. Trasę 15 km pokonała w 1:26:57. Najmłodszy uczestnik biegu roczna Nikola trasę 15 km pokonała…w wózku pchanym przez tatę!

Wielu zawodników już po raz kolejny wystartowało w Biegu Papieskim, ale byli też nowicjusze, którzy z pewnością pierwszy, ale nie ostatni raz wzięli udział w imprezie. Dla jednych była to próba pobicia własnego rekordu, dla innych sprawdzenie swoich możliwości, czy walka z własnymi słabościami. Pewne jest jedno - biegacze dali z siebie wszystko, ale przede wszystkim pobiegli dla papieża św. Jana Pawła II.