karl211 listopada w Karlinie odbyły się uroczystości związane z 99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystych obchodach uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży i policji. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia daty 11 listopada 1918 roku. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

11listopadakarlino

Karlińskie obchody tej ważnej rocznicy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Michała Archanioła z udziałem pocztów sztandarowych. Okolicznościową homilię nawiązującą do narodowego święta wygłosił ks. proboszcz Andrzej Korpusik. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, tradycyjnie pod obelisk znajdujący się przy ulicy Parkowej.

karlino11.11

Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego burmistrz Karlina Waldemar Miśko podkreślił w swoim wystąpieniu jak ważne było dla Polaków odzyskanie niepodległości czyli wolności- Niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku jest owocem wytrwałego zmagania się o zachowanie tożsamości narodowej, tradycji i wartości, okupionym krwią i życiem wielu kolejnych pokoleń naszych rodaków- podsumował.

Następnie wszystkich obecnych, mieszkańców oraz gości dyrektor Karlińskiego Ośrodka Kultury zaprosiła na część artystyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego w Karlinie, które przygotowały wiersze, piosenki oraz ludowy taniec „Poleczkę”.

Po doznaniach kulturalnych wszystkie występujące dzieci wręczyły uczestnikom rocznicy biało-czerwone lizaki.

Na zakończenie tegorocznych uroczystości uczestników zaproszono do obejrzenia wystawy pod tytułem „25 lat konkursu fotograficznego”, która mieści się właśnie w holu KOK.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u