aMVJ uLgW Homanit Arenie w Karlinie odbył się V Przegląd Piosenki Prawdziwej organizowany przez Gminę Karlino oraz Zespół Szkół w Karlinie, nawiązujący do Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” z sierpnia 1981 r. W przeglądzie wzięło udział 16 wykonawców, profesjonalistów i amatorów. Gwiazdą wieczoru, podobnie jak w ubiegłym roku był Leszek Wójtowicz, pieśniarz, poeta, bard podziemnej „Solidarności” w latach 80. XX wieku. Wykonawcy zaśpiewali piosenki, które wykonane zostały na Przeglądzie latem 1981 r. Leszek Wójtowicz zaśpiewał kilka swoich utworów z lat 80. oraz nowsze kompozycje, w tym jedną premierową. Utworom towarzyszyły komentarze artysty dotyczące zarówno tła historycznego starszych utworów jak i obecnej sytuacji społeczno-politycznej.

bE6pnzNg

Imprezę poprowadził Zbigniew Pawlik, dyrektor Zespołu Szkół w Karlinie. Utwory poprowadziły zebranych przez „Nielegalne kwiaty” wykonane przez Władysława Stefaniaka, utwór „Świadkowie” zaśpiewany i zagrany przez Bogdana Żołnierowicza, który zaśpiewał również „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”. „Prośbę” wykonała Magda Wanowska, a „Balladę o Janku z Gdyni” Magda Kacperek z Kołobrzegu . Świetne wykonanie Anny Koziak „Szarych miraży” było hołdem dla Maanamu. Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miejskiej w Karlinie Mateusz Sołtysiak wyrecytował „Przyjazd" – wiersz, który na oryginalnym Przeglądzie deklamował Daniel Olbrychski. Kolejny utwór „Mario, Matko” zaprezentowała Dorota Muszyńska, a młoda wokalistka z Tychowa Klaudia Barska zaśpiewała „Sierpień 80”. Wzruszające wykonania „Listu do córki” i „Nielegalnych kwiatów” Teresy Plichty- Lessnau pozostaną na długo w pamięci.

g8WsvapA

Druga część Przeglądu była historią Polski stanu wojennego.
Zbigniew Wojciechowicz, urodzony w Karlinie, a obecnie mieszkający w Policach uzdolniony poeta i pieśniarz zaprezentował własny utwór „Strach”. Rockowy zespół RED ROCK WEST w składzie Jarosław Szczęsny (wokal), Marek Kaleta (perskusja), Jarosław Lorkiewicz (gitara), Jan Popławski (bas) zagrał „Pepe wróć” i „Raport z miasta N”. „Czy poznajesz mnie moja Polsko” i „Piosenkę na wszelki wypadek” zaśpiewał Janusz Strugała. „Obudźmy się” w wykonaniu Magdy Kacperek oraz „Mury” w wykonaniu Zbigniewa Wojciechowicza zrobiły ogromne wrażenie na zebranej publiczności. Przegląd utworem „Niepodległa, Niepokorna” Janusza Szczepkowskiego zakończył Chór Passionato.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, publiczność dopisała. Humorystycznym nawiązaniem do sytuacji gospodarczej w Polsce w początkach lat 80. był sklepik z pączkami i oranżadą wydawaną na kartki przez uczniów Zespołu Szkół w Karlinie.

xBoyhaGQ

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa zdjęć „Solidarnie ku Wolności” udostępniona przez Europejskie Centrum Solidarności.
Przegląd Piosenki Prawdziwej odbył się w Karlinie już po raz piąty. Poza charakterem kulturalnym ma również cenny choć nienachalny wymiar edukacyjny i społeczny. Wydarzenie to pozwala bowiem poznać historię tamtych lat przez pryzmat indywidualnego doświadczenia opisanego w piosenkach z epoki. Wsłuchanie się w teksty utworów – często dość znanych i odtwarzanych również współcześnie – pozwala niejako na uwewnętrznienie historii: to już nie tylko sucha wiedza z podręcznika ale sprawy zwykłych ludzi, takich jak ja i ty. Ta indywidualna perspektywa czyni historię bliższą i bardziej zrozumiałą. Uświadamia przy tym istotność aktywności obywatelskiej i jej sens, nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych.

Uczestnicy zostali nagrodzeni wyjątkowymi pamiątkami, którymi były oprawione w ramki płyty winylowe z nagranym utworem Leszka Wójtowicza z ubiegłorocznego Przeglądu w Karlinie. Płyty te – wykonane w Karlinie przez Filipa Sucheckiego (vinylove.me) specjalne i ozdobione jubileuszowym nadrukiem – mają również praktyczne zastosowanie: można je odtwarzać w gramofonie.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u