DSC05005Niedawno odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej na zrekultywowanym składowisku odpadów w Krzywopłotach. Składowisko powstało w 1993r., eksploatowane było od 1994r. przez Zakład Składowania i Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. Było to składowisko międzygminne. Teren składowiska zajmował powierzchnię około 11 ha. Znajdowały się tam trzy kwatery o łącznej powierzchni 3,5 ha (powierzchnia robocza). Składowisko odpadów nie przyjmowało odpadów od 2010 r, trzy lata później zostało zamkniętea zostało zamknięte. Gmina Karlino podpisała umowę na wykonanie rekultywacji byłego składowiska z firmą RECULT Sp. z o.o. Sp k. Z Wrocławia, która we wrześniu zakończyła prace.

Teren składowiska komunalnych w Krzywopłotach został  zrekultywowany w kierunku przyrodniczym z podstawową funkcją nieużytku ekologicznego. Teren został zrekultywowany w obrębie kwatery, obsiany i obsadzony różnymi rodzajami krzewów i drzew. Pozostały obszar został uporządkowany.

Zrekultywowany teren został poddany monitoringowi zgodnie z wymogami ustawowymi.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia zostało zminimalizowane szkodliwe działanie zdeponowanych odpadów min. na glebę, wody podziemne oraz powietrze. W obrębie  zrekultywowanego składowiska została wytyczona i odpowiednio oznakowana ścieżka edukacyjna.  Aktywny wypoczynek można połączyć z edukacją ekologiczną i wybrać się całą rodziną na wycieczkę pieszą lub rowerową na eko – ścieżkę. Przy  parkingu powstało miejsce rekreacyjne  (stolik z ławkami i miejsce na ognisko).

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u