DSC06760Krzysztof i Jolanta Szczecińscy, to pasjonaci Karlina i historii Gminy Karlino, którzy w sposób szczególny wspierają Muzeum Ziemi Karlińskiej i z każdą swoją wizytą wzbogacają jego zasoby. Ostatnio muzeum wzbogaciło się o kolejny eksponat i można powiedzieć, że nie tylko sam eksponat jest bardzo ciekawy, ale historia, którą niesie za sobą. Tym razem historia przyjechała w walizce, a kryje się za nią osoba dawnego mieszkańca Lubiechowa. Walizkę przekazał do muzeum Helmut Lemke. Została ona zrobiona w warsztacie kołodzieja dworskiej wozowni w Lubiechowie (Lübchow) w 1942 roku, po tym jak poprzednia walizka została zniszczona w czasie nalotu bombowego podczas podróży z Wiednia do Berlina.

„Tą walizkę przekazano mi 10.07.1942 roku. Pierwszą podróż z nią odbyłem z Lubiechowa do Graz (Austria). W 1945 roku walizkę zostawiłem w Berlinie i straciłem ją z oczu na 25 lat. Dopiero po długich poszukiwaniach u rodziny, odnalazłem ją dzięki napisowi wewnątrz.” – relacjonuje właściciel. Pamiątka ta byłą dla niego bardzo ważna, ponieważ po zakończeniu szkoły, zaraz po wojnie nie mógł już wrócić do domu. W walizce przekazał również teczkę szkolną ze skóry, która została wykonana przez mistrza rymarskiego Knoopa w Karlinie i początkowo służyła jego bratu Neithardowi jako tornister. Po Wielkanocy 1936r. brat zaczął uczęszczać do szkoły i ten tornister służył mu przez cały rok szkolny, po którym otrzymał nową teczkę.
HELMUT LEMKEHelmut Lemke otrzymał tenże tornister w roku 1937, kiedy zaczął uczęszczać do szkoły. 12 kwietnia 1940 roku udał się do Wojskowego Domu Dziecka (placówka szkolna i wychowawcza dla dzieci z rodzin: wojskowych, inwalidów wojennych i sierot po żołnierzach) w Poczdamie. Rodzice wysłali synów tak daleko, ponieważ chcieli zapewnić im odpowiednią edukację. „Przed wyjazdem rymarz Knoop przebudował: mój tornister. Szelki zostały zdemontowane i dorobiona została rączka (w Wojskowym Domu Dziecka wszystko musiało być jednolite).”
Karlińska torba była z właścicielem przez całe dotychczasowe życie podczas nauki w szkole i wakacyjnych powrotów do Lubiechowa, gdzie był jego rodzinny dom. „Tym samym znam już moją karlińską torbę 79 lat!” – wspominał właściciel, kiedy Państwo Szczecińscy odbierali od niego prezent dla muzeum w Szwajcarii, gdzie Helmut Lemke obecnie mieszka.

Walizka i torba/tornister przebyły długą drogę towarzysząc właścicielowi, w trudnym czasie, kiedy po ukończeniu szkoły został wysłany „z powrotem” z biletem kolejowym do Białogardu w ręku. W 1945r. nie miał już niestety jak wrócić do domu i nie zobaczył już więcej rodziców. Teczka była z nim cały czas, a jej „drogę” dokładnie opisał: Körlin 1935 – Lubchow 1936 – Potsdam kwiecień 1940/ Reichenau Austria październik 1940, Graz – Liebenau, Styria, 1942 Sulzbach – Rosenberg Bawaria 1943 do marca 1945. Berlin i Potsdam 1945 do czerwca 1948 Salzkotten Westfalia od 1948 do 1951. Od maja 1951 ciągle w Szwajcarii: Törishaus, 1952 trimstein, 1953 Hermringen, 1954 Löwenburg Kanton Jura, 1966 do 2000 Zollikofen Bern, od 2000 do dzisiaj w Uetendorf koło Thun i w domu Seniora w Hünibach 11.10.2015.

Tak to przedmiot opowiada historię człowieka, drogę z zakrętami, które wytyczyło życie. Helmut Lemke odwiedzał Lubiechowo w czasie, gdy zdrowie jeszcze mu na to pozwalało, ciepło wspominając czasy dzieciństwa i rodzinny dom, dlatego zdecydował o tym, aby przedmiot ten pozostał tam, skąd wyruszył już na zawsze. Dzięki takim osobom, dawnym mieszkańcom naszej gminy oraz nieocenionej pomocy Państwa Szczecińskich, którzy koordynują współpracę i kontakty pomiędzy dawnymi mieszkańcami Karlina w Niemczech, gdzie na stałe mieszkają, w karlińskim muzeum przybywa eksponatów i ciekawych historii, które niosą za sobą.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u