DSC06760Krzysztof i Jolanta Szczecińscy, to pasjonaci Karlina i historii Gminy Karlino, którzy w sposób szczególny wspierają Muzeum Ziemi Karlińskiej i z każdą swoją wizytą wzbogacają jego zasoby. Ostatnio muzeum wzbogaciło się o kolejny eksponat i można powiedzieć, że nie tylko sam eksponat jest bardzo ciekawy, ale historia, którą niesie za sobą. Tym razem historia przyjechała w walizce, a kryje się za nią osoba dawnego mieszkańca Lubiechowa. Walizkę przekazał do muzeum Helmut Lemke. Została ona zrobiona w warsztacie kołodzieja dworskiej wozowni w Lubiechowie (Lübchow) w 1942 roku, po tym jak poprzednia walizka została zniszczona w czasie nalotu bombowego podczas podróży z Wiednia do Berlina.

„Tą walizkę przekazano mi 10.07.1942 roku. Pierwszą podróż z nią odbyłem z Lubiechowa do Graz (Austria). W 1945 roku walizkę zostawiłem w Berlinie i straciłem ją z oczu na 25 lat. Dopiero po długich poszukiwaniach u rodziny, odnalazłem ją dzięki napisowi wewnątrz.” – relacjonuje właściciel. Pamiątka ta byłą dla niego bardzo ważna, ponieważ po zakończeniu szkoły, zaraz po wojnie nie mógł już wrócić do domu. W walizce przekazał również teczkę szkolną ze skóry, która została wykonana przez mistrza rymarskiego Knoopa w Karlinie i początkowo służyła jego bratu Neithardowi jako tornister. Po Wielkanocy 1936r. brat zaczął uczęszczać do szkoły i ten tornister służył mu przez cały rok szkolny, po którym otrzymał nową teczkę.
HELMUT LEMKEHelmut Lemke otrzymał tenże tornister w roku 1937, kiedy zaczął uczęszczać do szkoły. 12 kwietnia 1940 roku udał się do Wojskowego Domu Dziecka (placówka szkolna i wychowawcza dla dzieci z rodzin: wojskowych, inwalidów wojennych i sierot po żołnierzach) w Poczdamie. Rodzice wysłali synów tak daleko, ponieważ chcieli zapewnić im odpowiednią edukację. „Przed wyjazdem rymarz Knoop przebudował: mój tornister. Szelki zostały zdemontowane i dorobiona została rączka (w Wojskowym Domu Dziecka wszystko musiało być jednolite).”
Karlińska torba była z właścicielem przez całe dotychczasowe życie podczas nauki w szkole i wakacyjnych powrotów do Lubiechowa, gdzie był jego rodzinny dom. „Tym samym znam już moją karlińską torbę 79 lat!” – wspominał właściciel, kiedy Państwo Szczecińscy odbierali od niego prezent dla muzeum w Szwajcarii, gdzie Helmut Lemke obecnie mieszka.

Walizka i torba/tornister przebyły długą drogę towarzysząc właścicielowi, w trudnym czasie, kiedy po ukończeniu szkoły został wysłany „z powrotem” z biletem kolejowym do Białogardu w ręku. W 1945r. nie miał już niestety jak wrócić do domu i nie zobaczył już więcej rodziców. Teczka była z nim cały czas, a jej „drogę” dokładnie opisał: Körlin 1935 – Lubchow 1936 – Potsdam kwiecień 1940/ Reichenau Austria październik 1940, Graz – Liebenau, Styria, 1942 Sulzbach – Rosenberg Bawaria 1943 do marca 1945. Berlin i Potsdam 1945 do czerwca 1948 Salzkotten Westfalia od 1948 do 1951. Od maja 1951 ciągle w Szwajcarii: Törishaus, 1952 trimstein, 1953 Hermringen, 1954 Löwenburg Kanton Jura, 1966 do 2000 Zollikofen Bern, od 2000 do dzisiaj w Uetendorf koło Thun i w domu Seniora w Hünibach 11.10.2015.

Tak to przedmiot opowiada historię człowieka, drogę z zakrętami, które wytyczyło życie. Helmut Lemke odwiedzał Lubiechowo w czasie, gdy zdrowie jeszcze mu na to pozwalało, ciepło wspominając czasy dzieciństwa i rodzinny dom, dlatego zdecydował o tym, aby przedmiot ten pozostał tam, skąd wyruszył już na zawsze. Dzięki takim osobom, dawnym mieszkańcom naszej gminy oraz nieocenionej pomocy Państwa Szczecińskich, którzy koordynują współpracę i kontakty pomiędzy dawnymi mieszkańcami Karlina w Niemczech, gdzie na stałe mieszkają, w karlińskim muzeum przybywa eksponatów i ciekawych historii, które niosą za sobą.

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u