wystawa1

Już 13 czerwca w Muzeum Ziemi Karlińskiej będzie można podziwiać świat figurek i pojazdów widziany w innej, mniejszej perspektywie.  Organizatorzy to Koszaliński Pluton Modelarski i muzeum w Karlinie. Koszaliński Pluton Modelarski to grupa modelarzy działająca w ramach Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii “Perun”. Grupa zaczęła działać w 1997r. Początkowo były to nieformalne spotkania kilku kolegów mających wspólne zainteresowania. Raz w miesiącu spotykaliśmy się, aby porozmawiać o modelach, wymienić doświadczeniami i pokazać innym swoje prace. Trwa to do dnia dzisiejszego. Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, aktywnie współpracujący z placówkami muzealnymi – Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu a ostatnio z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Grupa nawiązała kontakty z czołowymi producentami modeli w Polsce. Na konto sukcesów można zaliczyć miedzy innymi współudział w tworzeniu wtryskowej Iskry w skali 1:72 produkcji Arma Hobby. Marcin Wawrzynkowski jest autorem wielu publikacji, min. książki „Kanonierki ORP Komendant Piłsudski i ORP Generał Haller”.

Ireneusz Piecyk- drugi współautor wystawy, to nauczyciel historii w Gimnazjum w Rymaniu. Twórca szkolnego Muzeum historycznego. Pasjonat historii dawnej broni i barwy. Znawca mundurów epoki napoleońskiej. Autor publikacji na temat umundurowania wojsk powstania listopadowego. Uczestnik konferencji naukowych. Modelarz, autor figurek historycznych. Odznaczony brązowym medalem MON „Za zasługi dla obronności kraju” i medalem „Pro Memoria”.

Adam Wachol, instruktor Kółka Modelarskiego w Karlińskim Ośrodku Kultury. Kółko modelarstwa kartonowego działa w Karlińskim Ośrodku Kultury od 17 lat (1999 r.). Przez ten czas w zajęciach uczestniczyło kilkadziesiąt chłopców i dziewcząt w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia z modelarstwa kartonowego mają na celu wypracowanie u dzieci i młodzieży cierpliwości, zdolności manualnych, precyzji i wyobraźni przestrzennej. Na kółku uczestnicy poznają podstawy modelarstwa kartonowego i poczynając od najprostszych figur przechodzą do wykonywania co raz bardziej skomplikowanych modeli. Mali modelarze w miarę swoich postępów wykonują modele samolotów, pojazdów i statków z różnych wydawnictw modelarskich. Do tej pory ich prace były prezentowane na wystawach okolicznościowych w KOK i Muzeum Ziemi Karlińskiej. Obecnie na zajęcia uczęszcza 2 chłopców i 2 dziewczynki, którzy zaczynają swoją przygodę z modelarstwem.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u