burmistrzkarlinaRozmowa z Waldemarem Miśko, burmistrzem Karlina
- Zeszły rok był dla samorządu Karlina pełen nagród, wyróżnień i nowych inwestycji. Ta passa trwa już od dobrych kilku lat.  Jakie są plany rozwoju gminy na 2017 rok?
- Wyzwaniem będzie na pewno uruchomienie w Karlinie nowej szkoły. Nowe technikum powstanie we współpracy z firmą Homanit oraz Politechniką Koszalińską, co stwarza dla przyszłych uczniów zupełnie inne możliwości i mam nadzieję, że młodzież z całego regionu wykorzysta tę szansę, ponieważ równolegle ze szkołą powstanie nowoczesny, doskonale wyposażony internat. Nauka w Karlinie będzie dla młodych ludzi nie tylko szansą na edukację na wysokim poziomie, ale również da możliwość zamieszkania w przyjaznym miejscu, w ładnym internacie przy doskonałych warunkach spędzania czasu wolnego na siłowni, boiskach i darmowych zajęciach dodatkowych. Będziemy kontynuować budowę mieszkań komunalnych i chcemy rozpocząć budowę mieszkań socjalnych.

Te działania są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, jednak wiążą się z dużym zaangażowaniem finansowym. Złożyliśmy także wniosek o dofinansowanie rozbudowy Muzeum Ziemi Karlińskiej i czekamy na wyniki konkursu w ramach Interregu, planujemy budowę kolejny tras rowerowych – to konsekwentnie realizowane działania nakierowane na rozwój turystyki.
- Czy planujecie także  działania w kierunku ochrony środowiska lub Odnawialnych Źródeł Energii?
- W ramach Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty przygotowujemy również projekt, w którym o dofinansowanie odnawialnych źródeł energii będą mogli ubiegać się odbiorcy indywidualni. Promujemy OZE i jako gmina z energią wskazujemy zalety tych rozwiązań, szczególnie w aspekcie środowiskowym. Już wkrótce rozpoczęta zostanie budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK- u. To miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli przywieźć niepotrzebne w domu odpady wielkogabarytowe i wszelkie inne zbierane selektywnie. To znaczące ułatwienie.
-Karlino jest miejscem gdzie widać aktywność mieszkańców na wielu polach, takich jak sport, kultura, działalność pro społeczna. Wspieracie takie inicjatywy?
- W Karlinie wspieramy wszystkich, którym bliska jest idea rozwoju dla dobra społeczności lokalnej i mam nadzieję, że w 2017 aktywnie będą działać mieszkańcy, sołectwa jak również organizacje pozarządowe. Cieszę się w naszej gminie powstają nowe stowarzyszenia, jak również widzę aktywność mieszkańców na tym polu i jestem przekonany, że to również przyniesie wiele pozytywnych działań w 2017r.
- Wkrótce Dzień Kobiet, czego Pan im życzy?
- W naszej gminie kobiety są bardzo aktywne. Mamy doskonałe przykłady kobiet odnoszących sukcesy, dlatego życzę wszystkim kobietom – nie tylko z naszej gminy, aby realizowały swoje plany i marzenia, aby zarażały energią i przyczyniały się do rozwoju swoich społeczności lokalnych. Życzę im, aby znalazły czas na realizację swoich pasji i rozwój zainteresowań oraz miały czas dla swoich rodzin. A przy okazji zapraszam do Karlina – gminy z dobrą energią, gdzie można miło i aktywnie spędzić czas, szczególnie, że zaczynamy już sezon rowerowy i kajakowy.


Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u