miśkowRozmowa z Waldemarem Miśko, Przewodniczącym Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie.
- W tym roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Przez ćwierćwiecze swojej działalności zrealizowaliście ponad 50 projektów na kwotę ponad 1 mld złotych. To według Pana ogromne osiągnięcie, czy można było zrobić coś lepiej?
- Tak, przez ten cały czas Związek realizował przeróżne projekty. Począwszy od typowo turystycznych, jak spływy, rajdy i wydawnictwa turystyczne, po duże projekty informatyczne i infrastrukturalne. Dzięki funduszom unijnym wyposażyliśmy gminy członkowskie w sprzęt komputerowy, wyremontowaliśmy obiekty użyteczności publicznej, wybudowaliśmy i oznakowaliśmy infrastrukturę turystyczną, w tym kajakową i rowerową oraz zrealizowaliśmy trzeci pod względem wielkości w Polsce projekt wodno – kanalizacyjny.

Nacisk kładziemy również na edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży organizując warsztaty o różnej tematyce w naszym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Idąc z duchem czasu i mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne zakończyliśmy w tym roku realizację dużego projektu współfinansowanego ze środków szwajcarskich, w którym przyjęto nowatorskie rozwiązania techniczne dotyczące odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji zanieczyszczeń.

- W swojej działalności posunęliście się o krok dalej i w ubiegłym roku wygraliście konkurs na użytkowanie obwodu rybackiego rzeki Parsęty. Jesteście chyba jedynym Związkiem w Polsce, który realizuje takie zadanie?

- Startując w konkursie ogłoszonym przez Dyrektora RZGW w Szczecinie postawiliśmy sobie za główny cel poprawę biologiczną rzeki Parsęty i popularyzowanie turystyki wędkarskiej. Rozpoczęliśmy zarządzanie od skutecznej walki z kłusownictwem zatrudniając strażników i wyposażając ich w odpowiedni sprzęt, od ubiegłego roku zarybiamy Parsętę i jej dopływy narybkiem łososia, troci, lipienia, pstrąga, certy, lina, miętusa, szczupaka i sandacza. Jako ciekawostkę mogę dodać, że jesteśmy jedynym użytkownikiem w Polsce, któremu udało się pozyskać ikrę łososia z własnej rzeki. Oczywiście to dopiero początek naszych działań. Mimo, iż działamy w tej dziedzinie niespełna rok możemy pochwalić się pewnymi sukcesami. Współdziałając ze strażą miejską, policją i Społeczną Strażą Rybacką nasi strażnicy dokonali 7 zatrzymań kłusowników na gorącym uczynku.

- Królowa jest jedna?
- Tak, to hasło reklamowe promujące i zachęcające wędkarzy do wędkowania nad Parsętą. Nasza rzeka jest jedną z nielicznych w Polsce, do której na tarło wchodzi troć wędrowna i łosoś atlantycki. Uczestnicząc w targach oraz organizując i współorganizując zawody wędkarskie chcemy pokazać, że zarządzanie obwodem rybackim nie jest domeną tylko PZW. Stąd pełna transparentność działań, transmisje na żywo z zarybień i tarła. Do udziału w naszych akcjach zachęcamy wędkarzy oraz młodzież szkolną, dla której są to żywe lekcje przyrody.
- Plany na przyszłość?
- Oczywiście w dalszym ciągu realizacja zadań wynikających z użytkowania obwodu rybackiego, czyli odbudowa silnej populacji ryb poprzez ochronę naturalnych tarlisk i intensywne zarybianie. To priorytet. Ponadto, z partnerami z Litwy i Niemiec mamy szansę realizować ciekawy projekt dotyczący wykorzystania potencjału pomorskich dworów i pałaców. Na tej podstawie chcielibyśmy wypromować szlak, który zwiększałby atrakcyjność naszego regionu. Rozpoczynamy również realizację projektu dotyczącego budowy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie 12 gmin. Na realizację czeka projekt dotyczący rewitalizacji parków miejskich. Kontynuowane będą również działania związane z termomodernizacją obiektów i odnawialnymi źródłami energii. A także, jak co roku, będziemy organizatorami naszych flagowych imprez turystycznych, takich jak rajd i spływ, na które już teraz serdecznie Państwa zapraszam. Więcej informacji dostępnych jest na naszych stronach internetowych www.parseta.org.pl  i www.parseta.pl.

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u