Wiosna w pełni i w końcu nadszedł czas, aby podnieść się z kanapy i rozruszać zastygłe mięśnie. Jak wynika z badań, narodowym sportem Polaków jest nadal zaleganie na kanapie, podczas którego ruch ogranicza się do gimnastyki nadgarstka, przy skakaniu pilotem po kanałach telewizyjnych. Oczywiście siedząc można spalić jakieś 80 kalorii, ale nie o taki wysiłek fizyczny tu chodzi. Zamiast uprawiać sport na ekranie warto ruszyć przysłowiowe cztery litery i spróbować coraz bardziej modnego joggingu.

Jeżeli już zdecydujemy się na ruch, świetnym pomysłem na rozpoczęcie weekendu jest udział w biegach parkrun, która jest największą, cykliczną i bezpłatnej inicjatywą biegową w Polsce – odbywających się na dystansie 5 km.
Idea parkrun przywędrowała do naszego kraju z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 10 lat temu a następnie objęła swym zasięgiem 9 państw na każdym kontynencie. Do Polski parkrun zawitał W 2011 roku za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni. Dość szybko powstały kolejne lokalizacje, m.in. Cieszyn, Chrzanów, Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań, Łódź, Konstancin-Jeziorna, Opole, Pruszków, Rumia czy Warszawa.
W Kołobrzegu od kilku tygodni w każdą sobotę w Parku im. Stefana Żeromskiego spotykają się biegacze, aby w miłej atmosferze aktywnie rozpocząć poranek – „Głównym celem inicjatywy jest promocja biegania jako elementu zdrowego trybu życia oraz poprawienia swojej kondycji fizycznej.

Całości dopełnia świetna biegowa atmosfera. Dzięki swojej formule, parkrun umożliwia bieganie wszystkim, bez względu na wiek czy też staż biegowy. W ramach parkrun startować mogą biegacze z wózkami oraz psami – mówi koordynator parkrun Kołobrzeg – Ryszard Kaliciński.
To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy – „. Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy, dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i... dobry humor” - zachęca uczestniczka parkrun Ewelina Kempa.


Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów parkrun. , Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach)otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, gdyż aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów.

Zachęcamy do przełamywania swoich barier, bo to naprawdę nie boli, a wręcz pomaga w życiu codziennym, o czym przekonuje się coraz więcej ludzi. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na: http://www.parkrun.pl/koloborzeg/.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u