kolobrzegmarzec2017Żołnierze Wojska Polskiego, przy współudziale Armii Czerwonej pod dowództwem generała Stanisława Popławskiego 18 marca 1945 roku zdobyli Kołobrzeg. Rekonstrukcję tego wydarzenia można było zobaczyć podczas obchodów 72 rocznicy walk o to miasto. Mimo opadów nie brakowało chętnych, którzy chcieli obejrzeć to widowisko. Rekonstruktorzy I Armii Wojska Polskiego przedstawili widowni sceny z zaślubin jednostek I Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, pierwszy kontakt żołnierzy polskich z morzem, opatrywanie rannych, przesłuchania jeńców niemieckich wziętych do niewoli w czasie bitwy. Widowisko opatrzone było komentarzem historycznym nawiązującym także do trudnych losów żołnierzy.

zdobyciekolobrzegu1

Na plaży przy molo można było zobaczyć radziecki czołg średni T34-85, niemiecki transporter opancerzony, działo samobieżne SU57, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C w wersji wozu łączności, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D w wersji wozu saperskiego, amerykański samochód terenowy Dodge WC w barwach I Armii Wojska Polskiego, a także sprzęt artyleryjski.

kg12

Skrawek historii:
Podczas Walk o Kołobrzeg, które trwały jedenaście dni miasto zostało zniszczone niemal w 90%, a w walce o jego zdobycie zginęło ponad 1300 żołnierzy polskich. Te historyczne wydarzenia zostały upamiętnione na  Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1945 r. i po 1990 r. "KOŁOBRZEG 8 - 18 III 1945" oraz napisem "KOŁOBRZEG" na zniczu Grobu Nieznanego Żołnierza w Krakowie.
W Kołobrzegu walki upamiętniono Pomnikiem Sanitariuszki – jest on wyrazem hołdu kobietom, które walczyły w szeregach Wojska Polskiego o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, szczególnie w walkach o Kołobrzeg. Placem 18- marca czyli dniem, w którym zdobyto Kołobrzeg. Przy bulwarze J. Szymańskiego znajduje się również pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem.

Tekst i foto: Mateusz Stawicki

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u