schroniskokolobrzeg1To nie koniec głośnej sprawy z kołobrzeskim schroniskiem dla zwierząt w roli głównej. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu właśnie uchylił postanowienie o umorzeniu dotyczącego tej placówki postępowania i zadecydował, że prokuratura powinna kontynuować dochodzenie w sprawie nadużyć, jakie wykryła Fundacja NaszeZoo.pl. O Stowarzyszeniu Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt „Reks” zrobiło się głośno w październiku ubiegłego roku, kiedy Ogólnopolska Fundacja NaszeZoo.pl upubliczniła raport „Ratujmy psy z Kołobrzegu”, z którego wynikało, że przedstawiciele „Reksa” źle traktują zwierzęta, a jego władze nieodpowiednio nim zarządzają. Fundacja przygotowała ten dokument na bazie informacji zebranych podczas kontrolnych wizytacji w tej placówce, które przeprowadziła po tym, jak została zaalarmowana, że przebywające w niej czworonogi nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki.

Postępowanie prokuratorskie zostało umorzone. Fundacja NaszeZoo.pl złożyła jednak zażalenie na tę decyzję – zostało ono rozpatrzone na rozprawie, która odbyła się w kołobrzeskim Sądzie Rejonowym 20 kwietnia 2017 roku. – Sąd uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania karnego w sprawie nieprawidłowości, jakich mieli dopuścić się osoby związane ze Stowarzyszeniem „Reks” w Kołobrzegu. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał szereg zaniedbań, jakich dopuściła się prokuratura przy badaniu tej sprawy i nakazał jej wznowienie oraz wystąpienie do Fundacji NaszeZoo.pl o udostępnienie wszystkich zebranych przez nią materiałów dotyczących kołobrzeskiego schroniska – wyjaśnia Michał Łapok, adwokat wspierający Fundację.

 

– Liczne i rażące zaniedbania w schronisku w Kołobrzegu potwierdzają zarówno zeznania świadków, z którymi mamy kontakt, jak i nagrany przez nas podczas pobytu w tej placówce film. Z pisemnych oświadczeń zebranych przez Fundację wynika, że zwierzętom brakuje właściwej opieki weterynaryjnej, z powodu złej diety psy chorują, po godzinie 17, gdy pracownicy kończą pracę, są pozostawiane same sobie, a przez to, że nie są odpowiednio rozdzielone na boksy, zdarza się, że atakują się nawzajem – mówi Piotr Baranowski z Ogólnopolskiej Fundacji NaszeZoo.pl. – To musi się skończyć, dlatego tak cieszy nas decyzja sądu, bo daje nadzieję na to, że sytuacja w schronisku zmieni się na lepsze – dodaje.

 

Podczas rozprawy Sąd pokreślił również konieczność przeprowadzenia szczególnie wnikliwej analizy danych dotyczących liczby psów, które zmarły w czasie pobytu w kołobrzeskim schronisku, a także zbadania okoliczności ich śmierci. – Decyzja Sądu stanowi przełom w tej sprawie i na pewno przyczyni się do jej gruntownego zbadania i wyjaśnienia, a następnie wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, na które zwracają uwagę przedstawiciele Fundacji – komentuje prawnik Michał Łapok.

Więcej o akcji i o raportach z kontroli: www.ratujmypsyzkolobrzegu.pl

Zobacz także poprzedni materiał: W schronisku dzieje się źle.

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u