zlotmorsowXVmielnoJuż 9 lutego rozpocznie się jubileuszowy XV Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Udział w nim potwierdziło 3126 morsów i foczek z całego kraju ze 155 klubów. Najstarszy zarejestrowany mors ma 83 lata a najmłodsi uczestnicy – bo jest ich kilkoro – urodzili się w 2016 roku. Zlot Morsów w Mielnie jest nie tylko największą imprezą organizowaną w gminie Mielno ale także jedną z największych organizowanych w regionie. Przedsięwzięcie jest ogromne i stawia wiele wyzwań przed organizatorem- czyli Centrum Kultury w Mielnie. Ze względu na niebagatelną liczbę uczestników tej imprezy przygotowane zostały pewne zmiany organizacyjne i nowości. Centrum tegorocznego Zlotu Morsów znajdować się będzie w specjalnej hali namiotowej ustawionej przy ul. Lechitów na parkingu przy centrum handlowym w Mielnie.

Przede wszystkim odbędzie się tutaj Wielki Bal Morsów w konwencji bajkowej. Wielki, bo prawie na 1500 osób. Poza balem, przez trzy dni będą odbywały się tutaj spotkania klubów morsów, wieczory integracyjne, konkurs karaoke i konferencja naukowa pod nazwą „Morsować czy nie morsować? Co dowodzą badania naukowe". Jej celem będzie omówienie różnych aspektów zdrowotnych kąpieli w zimnej wodzie oraz wpływu niskiej temperatury na ludzki organizm.

 

Podczas XV Międzynarodowego Zlotu Morsów będzie można zdobyć specjalny certyfikat potwierdzający pierwszą kąpiel w zimnym Bałtyku i przyjęcie w poczet braci morsowej. Nad bezpieczeństwem morsujących po raz pierwszy będą czuwać morsy z Klubu Morsów Eskimos z Mielna i Klubu Morsów Posejdon z Koszalina.

Tradycyjnie w sobotę w samo południe przy pomniku morsa tańczyć będzie można przeciwko przemocy w One Billion Rising a w niedzielę 11 lutego najbardziej widowiskowy korowód na polskim wybrzeżu Bałtyku czyli wielobarwna parada morsów ulicami miasta. Paradę poprowadzi Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low Gryfice" , która w ubiegłym roku zdobyła trzy srebrne medale na Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych w Kalifornii. Usłyszymy także orkiestrę batacudową Bloco Pomerania.

Parada zakończy się na plaży głównej. Tam po krótkiej rozgrzewce nastąpi kulminacyjny punkt XV Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie czyli wspólna kąpiel w lodowatych wodach Bałtyku. Szacuje się, że do wody jednocześnie może wejść około 3 500 morsów i foczek. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to najliczniejsza kąpiel morsowa na świecie, a z pewnością najliczniejsza w Europie.

96f4fff490f96d5da7f6aa3b2874b848

W Mielnie podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów dwukrotnie bity był rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Po raz pierwszy w lutym 2010 roku kiedy to do wody weszło 1054 Morsów a po raz drugi w lutym 2015 roku kiedy w wodzie zanurzyły się 1799 osoby. Po raz trzeci z rekordami Guinnessa Mielno miało związek w grudniu 2015r. kiedy to został pobity rekord - tym razem - w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Do wody weszło wówczas 3717 osób w 42 lokalizacjach w Polsce.

 

Rekord został ustanowiony dwukrotną liczbą wymaganych uczestników. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów działające obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

Dwa rekordy Guinnessa ustanowiono w Mielnie. Żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.

Więcej o Zlocie: http://zlotmorsow.mielno.pl/

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u