Badanie głównych preferencji komunikacyjnych pasażerów MZK w Koszalinie przeprowadziła pod koniec 2014 roku firma PTC Public Transport Consulting na zlecenie samorządu Koszalina. Przeprowadzono wiele rozmów z mieszkańcami miasta, pytając ich o opinie na temat transportu miejskiego, uwagi i sugestie. Jak wypadły wypowiedzi pasażerów? Okazuje się, że nieźle. Wygoda i komfort podczas jazdy komunikacją miejską oceniany jest przez respondentów wysoko i jest to jeden z głównych aspektów oceny funkcjonowania koszalińskiego MZK.

Kolejnym elementem było poznanie oczekiwań pasażerów co do nowych linii komunikacyjnych, częstotliwości kursów, czy zmian w bieżących trasach. Ocenę bardzo dobrą i dobrą wystawiło łącznie MZK aż 79% osób ankietowanych, z tego w większości osoby w wieku powyżej 70 lat. Motywowane było to bezpłatnym korzystaniem z transportu miejskiego. Najgorzej oceniło MZK grono osób w wieku 40-50 lat. Co ciekawe, koszalińska komunikacja miejska została oceniona nieco wyżej niż komunikacja w Białymstoku, Pile, Rzeszowie czy Słupsku. 

 

Co było ważne dla respondentów?
Na pewno punktualność , następnie częstotliwość kursów i dojazd do przystanków. Następnie brano pod uwagę koszt przejazdu ( częśc osób uważała że bilety miejskie są za drogie), komfort ( ludzie chcieliby zawsze miejsca siedzącego, drażni ich tłok w autobusach), bezpieczeństwo osobiste pasażerów i inne czynniki. Sporo osób opowiadało się za przywróceniem poza sezonowego połączenia nr 1 do Mielna, niektóre osoby postulowały zwiększenia obsługi komunikacyjnej ulic Władysława IV i Jana Pawła II, a także zmian kursu 13. Blisko 80% respondentów korzysta na co dzień tylko z MZK. Analiza potrzeb transportowych mieszkańców pozwoliła ustalić, że najbardziej zasadne byłoby wprowadzenie przez MZK biletów 20, 40, 30 minutowych oraz godzinnych.

 

-W celu poprawy jakości przewozów w pierwszym półroczu MZK zamierza wyposażyć część autobusów w systemy zliczania pasażerów  co pozwoli na pomiar "potoków pasażerskich" i napełnienia autobusów.- podsumowuje prezes MZK, Andrzej Bacławski. W związku ze zmianami infrastruktury w mieście ( powstanie nowych ulic ) MZK  zleciło firmie zewnętrznej badanie wielkości popytu i optymalizację linii autobusowych w mieście. -W wyniku optymalizacji linii zmieni się ich układ w mieście, powstaną nowe warianty , które zanim zostaną wdrożone, zostaną poddane ocenie pasażerów na stronie internetowej MZK. Nowe rozwiązania , jeżeli zostaną zaakceptowane przez większość pasażerów, będą wprowadzone od  pierwszego września b.r. - informuje szef MZK.

 

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u