Statystyki dotyczące problemu wad wymowy u dzieci są alarmujące. Kłopot z mówieniem ma 40 - 60 % sześciolatków – w tej grupie ponad połowa boryka się z trudnościami w nauce czytania i pisania. Często jest to skutek późno podjętej terapii logopedycznej - wciąż niewiele osób wie, że najlepsze efekty przynosi terapia podjęta bardzo wcześnie, jeszcze w okresie niemowlęcym – najpóźniej przez ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Z wad wymowy się nie wyrasta - przeciwnie, wady pogłębiają się, utrwalając szkodliwe nawyki.

W efekcie odraczania decyzji o zdiagnozowaniu malucha w gabinecie logopedycznym dziecko otrzyma specjalistyczną pomoc bardzo późno - w wieku 4, czasem 5, a nawet 6 lat. Czasem później - lub wcale. Tymczasem najlepsze efekty przynosi profilaktyka wad wymowy w okresie niemowlęcym, gdy poprzez odpowiednią stymulację zapobiegamy utrwalaniu się niewłaściwych nawyków. Karmienie z butelki, ssanie smoczka, długie podawanie zmiksowanego jedzenia („papki”) prowadzi do powstawania wad wymowy oraz wad zgryzu. Warto zatem zadbać o to, by utrzymać karmienie naturalne do czasu ukończenia przez dziecko 1 roku życia, by maluchowi w drugim półroczu (siedzącemu) pozwolić jak najwięcej chrupać oraz możliwie najwcześniej wprowadzić łyżeczkę i kubeczek.

 

Ponadto należy skonsultować się z logopedą, gdy niemowlę:
w wieku 3 miesięcy nie reaguje na dźwięki z otoczenia (stukanie, głośna rozmowa)
w wieku 6 miesięcy nie nawiązuje kontaktu z matką, nie reaguje na jej mowę gaworzeniem, nie wysłuchujemy w gaworzeniu sylab (np. pa, ba,ma)
w wieku 9-12 miesięcy nie wskazuje części ciała na zabawce, nie mówi (rozumiejąc) co najmniej 3 słów, nie rozumie prostych pytań i komunikatów, np.: gdzie jest mama? podaj auto
zawsze wtedy, gdy karmienie naturalne nie jest możliwe (problem po stronie dziecka)
zawsze wtedy, gdy maluch przeważnie oddycha przez usta

Nieprawidłowe nawyki oraz zaburzenia funkcji (wzrok, słuch) pozostawione bez wczesnej terapii staną się przyczyną kolejnych nieprawidłowości w następnych etapach rozwoju dziecka. Półroczne opóźnienie w osiągnięciu przez dziecko kolejnego etapu w rozwoju mowy nie powinno niepokoić - o ile wcześniejsze etapy są prawidłowe. Natomiast koniecznie należy zgłosić się do logopedy, gdy zaobserwujemy u dziecka wymowę międzyzębową (podczas mówienia widać język), nawykowe oddychanie przez usta oraz trudności z prawidłowym gryzieniem i żuciem (mlaskanie, żucie z otwartymi ustami).

 

Podsumowując - kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy? Z niemowlęciem natychmiast po zaobserwowaniu problemu z prawidłowym sposobem jedzenia lub oddychania, a u starszych dzieci również z mową. Jemy i oddychamy tym samym aparatem, co mówimy - zatem wczesna obserwacja nieprawidłowości w sposobie ssania/ żucia/ gryzienia/ połykania i/lub oddychania świadczy o przyszłym problemie z prawidłową mową. Skuteczna i najbardziej efektywna terapia powinna być podjęta natychmiast - dziecko kilkudniowe wcale nie jest za małe na wizytę u logopedy, jeśli po stronie dziecka leży przyczyna kłopotów z naturalnym karmieniem. Ośmiomiesięczne niemowlę, u którego podczas gaworzenia nie wysłuchujemy sylab to sygnał, że rozwój mowy nie przebiega prawidłowo - a i sposób przyjmowania przez dziecko pokarmu z pewnością nie jest właściwy. Nigdy nie jest zbyt wcześnie, by w razie wątpliwości dotyczącej rozwoju mowy malucha skonsultować się z logopedą. Szkoda, że często decyzja zostaje podjęta zbyt późno.

 

Magdalena Łagun
logopeda, pedagog

www.AkademiaMowyKoszalin.pl

 

Zaproszenie na darmowe konsultacje logopedyczne: w dniu 20.03.br w godzinach: 14:00-15:30 oraz 17:00-19:00
Miejsce konsultacji: Akademia Mowy Magdalena Łagun, Przychodnia NZOZ, al. Monte Cassino 13, gabinet 304, III piętro Zapisy pod numerem telefonu: 572 389 489

 

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u