Zbliżają się święta Wielkanocne, a zatem czas przygotowań, porządków ale i wzmożonych zakupów. To również wymarzony czas dla złodziei, którzy korzystają z naszego zabiegania i roztargnienia. Aby ustrzec się przed kradzieżą, należy być czujnym i pamiętać, że możemy być obserwowani przez kieszonkowców, którzy tylko czekają na naszą chwilę nieuwagi. W jednym momencie mogą nas pozbawić nie tylko szansy na wymarzone święta, ale przysporzą wielu kłopotów z odzyskaniem dokumentów czy kart płatniczych.

Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Aby zbliżające się Święta Wielkanocne były nie tylko radosne, ale też spokojne - bądźmy czujni.

Pamiętajmy ;

- Takie przedmioty jak portfel, klucze, dokumenty czy telefon komórkowy powinniśmy chować w bezpiecznym miejscu, z którego trudno wyjąć je bez zwrócenia naszej uwagi. Płacąc za zakupy stańmy tak, aby nikt nie widział zawartości portfela i aby uniemożliwić wyrwanie go z ręki, niezbędną gotówkę podzielmy na mniejsze kwoty i schowajmy w różnych miejscach.
- Przed wyjazdem należy zabezpieczyć mieszkanie. Okna powinny być pozamykane. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś zaufanego, dobrze jest zostawić mu klucze, by co jakiś czas zajrzał do domu i choćby zapalił światło, by mieszkanie nie wyglądało na opuszczone.
- Trzeba również przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia czy dokumentów. Samochód należy parkować w miejscach oświetlonych i uczęszczanych. Nie wolno zostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów, pieniędzy, telefonów czy dokumentów.


Dni świąteczne oraz te poprzedzające święta, to czas wzmożonych kontroli prowadzonych przez Policję zarówno na drogach krajowych, jak i w naszym mieście. Można spodziewać się kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierowców. Nie pozwólmy ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy kierowca stanowi ogromne zagrożenie na drodze i popełnia przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie policjanci apelują o rozsądek i umiar podczas obchodów „lanego poniedziałku”. Zdarza się, że polewanie wodą tego dnia nie ma nic wspólnego z tradycją i przekracza zwyczajowo przyjęte normy.
Przypadki przesadnego polewania wodą często stanowią wykroczenie lub nawet przestępstwo. Policjanci na tego typu zachowania będą reagować i wyciągać konsekwencje prawne. Funkcjonariusze będą interweniować w związku z wszelkimi zakłóceniami ładu i porządku publicznego, oblewaniem przejeżdżających pojazdów, rzucaniem worków z wodą, wylewaniem wody przez okna lub z balkonów. Za popełnione wykroczenia grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Policja apeluje do rodziców, by zwracali szczególną uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które tego sobie nie życzą jest zabronione. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.


Sierż. szt . Monika Kosiec

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u