Rośnie liczba zgonów osób, które miały styczność z dopalaczami. Szczególnie gustują w nich osoby młode i małoletnie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich przedawkowanie może spowodować zejście. Takich przypadków nie brakuje i w naszym regionie.

Dopalacze są tak naprawdę w działaniu bardzo zbliżone do narkotyków, powodują halucynacje, zaburzenia świadomosci, wymioty, utratę świadomości, niszczą organizm. Jednym z nich jest tzw. mocarz. Mocarz to susz roślinny nasączony syntetyczną substancją z grupy pochodnych kanabinoidów. Wystrzelenie mózgu - tak są w stanie określić uczucie osoby, które zażyły Mocarza.

Po zażyciu Mocarza nie ma się kontroli nad własnym ciałem. W Mocarzu można znaleźć różne substancje - mieszanki. Osoba czasem po prostu nie wie, co przyjmuje. Każdy organizm reaguje inaczej - najczęstszum skutkiem jest agresywne zachowanie, brak możliwości autoobrony. W skrajnych sytuacjach może dojść do zatrzymania akcji serca i ciężkiej niewydolności ośrodkowego układu nerwowego.

Skoro dopalacze są takie groźne, czemu nie można zapobiec ich handlowi? Po prostu- nawet Sanepid, który odpowiada za sprzedaż substancji niedozwolonych, nie wie za bardzo gdzie szukać, a w sieci jest wiele stron internetowych, sklepów on-line, które oferują porady i promocje z dostawą. Ceny są różne od kilkudziesięciu, po kilkaset złotych za "działkę". Zlikwidować takie sklepy też nie jest prosto, gdyż są zarejestrowane np w Holandii.
Do koszalińskiego szpitala w ostatnim czasie trafiło kilkanaście osób, które trafiły na izbę przyjęć i dziecięcy OIOM po przedawkowaniu dopalaczy. Były to nastolatki, młodzi ludzie, którzy zasmakowali w Cherry Kokolino, Fresh and Funny i innych niebezpiecznych kombinacjach. Jedną z takich osób była znaleziona na przystanku w Mielnie nieprzytomna nastolatka ( nie miała jeszcze 15 lat). Nawiasem mówiąc zdążyła już urodzić dziecko swojemu18 letniemu partnerowi. Jeden z zatrzymanych delikwentów twierdził podobno, że będąc w transie był w gumisiowym lesie i zbierał gumi jagody...
Dopalacze były brane w formie tabletek, wciągane, lub palone. Mało kto wie, że można w nich znaleźć chemiczne związki, opiłki szkła, które podrażniają naczynka nosa, by szybciej przyswoić zabójczą substancję. To wszystko powoduje "odjazdy", stany agresji, pobudzenie, aż do tzw zespołu odstawienia, czyli depresji, rozpaczy i żalu, oraz skruchy. - Dopalacze, to obok narkotyków i alkoholu bardzo ważny problem, na który powinni zwracac uwagę rodzice- twierdzi asp. Sztabowy Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie- My staramy się patrolować tereny nadmorskie, monitorujemy wszystkie większe imprezy, które moga sprzyjać tego typu zjawiskom- informuje. Czy rodzice staną się bardzej czujni, dzieci mądrzejsze a policja aktywniejsza? Czas pokaże...

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u