Rośnie liczba zgonów osób, które miały styczność z dopalaczami. Szczególnie gustują w nich osoby młode i małoletnie, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich przedawkowanie może spowodować zejście. Takich przypadków nie brakuje i w naszym regionie.

Dopalacze są tak naprawdę w działaniu bardzo zbliżone do narkotyków, powodują halucynacje, zaburzenia świadomosci, wymioty, utratę świadomości, niszczą organizm. Jednym z nich jest tzw. mocarz. Mocarz to susz roślinny nasączony syntetyczną substancją z grupy pochodnych kanabinoidów. Wystrzelenie mózgu - tak są w stanie określić uczucie osoby, które zażyły Mocarza.

Po zażyciu Mocarza nie ma się kontroli nad własnym ciałem. W Mocarzu można znaleźć różne substancje - mieszanki. Osoba czasem po prostu nie wie, co przyjmuje. Każdy organizm reaguje inaczej - najczęstszum skutkiem jest agresywne zachowanie, brak możliwości autoobrony. W skrajnych sytuacjach może dojść do zatrzymania akcji serca i ciężkiej niewydolności ośrodkowego układu nerwowego.

Skoro dopalacze są takie groźne, czemu nie można zapobiec ich handlowi? Po prostu- nawet Sanepid, który odpowiada za sprzedaż substancji niedozwolonych, nie wie za bardzo gdzie szukać, a w sieci jest wiele stron internetowych, sklepów on-line, które oferują porady i promocje z dostawą. Ceny są różne od kilkudziesięciu, po kilkaset złotych za "działkę". Zlikwidować takie sklepy też nie jest prosto, gdyż są zarejestrowane np w Holandii.
Do koszalińskiego szpitala w ostatnim czasie trafiło kilkanaście osób, które trafiły na izbę przyjęć i dziecięcy OIOM po przedawkowaniu dopalaczy. Były to nastolatki, młodzi ludzie, którzy zasmakowali w Cherry Kokolino, Fresh and Funny i innych niebezpiecznych kombinacjach. Jedną z takich osób była znaleziona na przystanku w Mielnie nieprzytomna nastolatka ( nie miała jeszcze 15 lat). Nawiasem mówiąc zdążyła już urodzić dziecko swojemu18 letniemu partnerowi. Jeden z zatrzymanych delikwentów twierdził podobno, że będąc w transie był w gumisiowym lesie i zbierał gumi jagody...
Dopalacze były brane w formie tabletek, wciągane, lub palone. Mało kto wie, że można w nich znaleźć chemiczne związki, opiłki szkła, które podrażniają naczynka nosa, by szybciej przyswoić zabójczą substancję. To wszystko powoduje "odjazdy", stany agresji, pobudzenie, aż do tzw zespołu odstawienia, czyli depresji, rozpaczy i żalu, oraz skruchy. - Dopalacze, to obok narkotyków i alkoholu bardzo ważny problem, na który powinni zwracac uwagę rodzice- twierdzi asp. Sztabowy Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie- My staramy się patrolować tereny nadmorskie, monitorujemy wszystkie większe imprezy, które moga sprzyjać tego typu zjawiskom- informuje. Czy rodzice staną się bardzej czujni, dzieci mądrzejsze a policja aktywniejsza? Czas pokaże...

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u