pielegniarkiRozmowa z Bożeną Wojcikiewicz, Przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie

-Jest Pani nową, niedawno wybraną, przewodniczącą rady. Jak obecnie wygląda działalność Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie?
-Izba koszalińska obejmuje obszar od Sławna, przez Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Drawsko Pomorskie,Świdwin. To 9 szpitali czyli stacjonarna opieka zdrowotna,  podstawowa opieka zdrowotna, specjalistyczna opieka , opieka długoterminowa i inne placówki w których zatrudnione są pielęgniarki i położne, w sumie zarejestrowanych jest ok.  4000 członków, w tym 3700 pielęgniarek i ponad 300 położnych. Samorząd dba o wykonywanie zawodu  w zakresie przestrzegania etyki zawodowej, standardów zawodowych, kwalifikacji, doskonalenia zawodowego, obrony godności zawodowej i innych czynności wynikających z ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. Jako Okręgowa Izba  wspieramy pielęgniarki w kształceniu zawodowym, pomocy socjalnej ale także prawnej.
-Pielęgniarka to niewątpliwie zawód trudny. Ale chyba niezbyt opłacalny i niedoceniany, co widać po ilości wyjeżdżających z naszego kraju absolwentek pielęgniarstwa?
-Wiele pielęgniarek wyjeżdża. Powodem jest oczywiście wynagrodzenie. Średnia płaca pielęgniarki w kraju to 2200- 3300 brutto. W systemie  służby zdrowia, w chwili obecnej w wieku 21-25 lat jest  tylko ok 3% pielęgniarek i położnych.

W zestawieniu z bardzo szerokim zakresem obowiązków i odpowiedzialności w pracy w szpitalu, to bardzo mało. Coraz mniej młodych pielęgniarek decyduje się na pracę na miejscu, ale przede wszystkim małe jest zainteresowanie chętnych na studia kierunkowe. Pielęgniarka i położna to ważne zawody, ale i wymagające ciągłego doskonalenia się. Niestety, chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, oddaniem pracy nie opłaci się rachunków. Dzisiaj musimy pomyśleć nad takimi rozwiązaniami aby młode osoby wybierały ten zawód a te, które kończą edukację zatrzymać  w  kraju. Myślę tutaj o systemie stypendialnym dla studentów pielęgniarstwa a także o rezydenturach  dla absolwentów.
-Głośno było o tym, że wywalczyłyście podwyżki. Rzeczywiście pielęgniarki będą zarabiać więcej?
-Tak, na razie to ok 400 zł brutto, od września 2016 roku- 800 zł brutto, następnie w 2017r. -1200 zł brutto, w 2018 roku-1600 zł brutto. W czterech szpitalach w naszym rejonie wypłacono już dodatkowe pieniądze, w pięciu kolejnych placówkach wypłacone zostaną w grudniu bieżącego roku. Jest określona procedura rozdziału środków na pielęgniarki . Wymagane jest porozumienie ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych w danym zakładzie .Jeżeli w zakładzie nie ma związku opinie wydaje samorząd zawodowy. Takich opinii wydaliśmy już ok 250. Pieniądze wypłacane są w formie dodatku lub wliczane do pensji zasadniczej .

-Czy często pielęgniarki pracują na kilku etatach?
Nie widać niedoboru pielęgniarek, bo coraz częściej pracują one w kilku miejscach. Żeby zarobić więcej, pracują kosztem domu, rodziny.
-Ale nie jest to nawet połowa tego, co zarabiają lekarze...
-Bo lekarze są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Wielu z nich dodatkowo prowadzi prywatne praktyki. Uważam, że wszystkie zawody medyczne dzisiaj powinny mieć ustalone minimalne wynagrodzenie, aby zlikwidować rażące dysproporcje i aby pracodawcy nie oszczędzali i zatrudniali poniżej tego minimum.

-Jakie predyspozycje zawodowe ma według Pani dobra pielęgniarka?
-Ten zawód wymaga dużej dozy odpowiedzialności, odporności na stres, komunikatywności, cierpliwości, wyrozumiałości . Pacjenci są różni my każdego musimy otoczyć opieką. Każda specjalność wymaga trochę innych predyspozycji, ale to same pielęgniarki wybierają specyfikę pracy w której się najlepiej czują i realizują . I powiem Panu, że pielęgniarki są dobrymi pracownicami i żonami.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u