milosnicymzkRozmowa z Krzysztofem Szulcem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie

- Skąd pomysł na powstanie i działalność Państwa stowarzyszenia? Fascynacja dawnymi autobusami i tematyką komunikacji miejskiej to dość nietypowe hobby.
- Pomysł założenia klubu zrzeszającego miłośników komunikacji miejskiej powstał kilka lat wcześniej, kiedy w wielu innych miastach zakładano podobne stowarzyszenia. Pod koniec 2013 roku zarząd i pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji zaproponowali utworzenie stowarzyszenia koszalińskim pasjonatom komunikacji miejskiej, które byłoby oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. 28 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się na Spotkaniu Założycielskim Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie.

Powołano Zarząd, Komisję Rewizyjną i Komitet Założycielski SMKM. Proces rejestracji trwał miesiąc, po którym nastąpiło I Walne Zebranie Członków 22 lutego 2014 roku. Stowarzyszenie po przyjęciu uchwał zaczęło oficjalnie swoją działalność statutową. Aktualnie Stowarzyszenie liczy 28 członków.

- Jakie ciekawe eksponaty posiadacie?
- W naszym Muzeum Komunikacji Miejskiej znajduje się wiele eksponatów m.in. bogata kolekcja biletów komunikacji miejskiej, pulpit oraz części z autobusów, przebieg tras oraz rozkłady jazdy autobusów z lat 80 i 90. Posiadamy również stare kasowniki biletów, sprawne wyświetlacze z autobusów, na których istnieje możliwość wyświetlenia kierunku trasy autobusu, oraz sporą kolekcję modeli autobusów i pamiątek.

- Taka ilość i zakres posiadanych eksponatów świadczy o waszej wielkiej pasji i zaangażowaniu. A jakie imprezy organizujecie?
- Najbliższą imprezę, którą będziemy organizować to Noc Muzeów – która odbędzie się 14 maja 2016 roku. Szczegóły podamy wkrótce. Wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji włączamy się również w prowadzenie imprez na Dzień Dziecka oraz podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Realizujemy sporo różnych imprez plenerowych i cyklicznych.

- Z jakiego eksponatu jesteście najbardziej dumni?
- Ostatnio do Koszalina, dzięki pomocy Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Koszalinie udało nam się ściągnąć kultowy pojazd marki Ikarus. Pojazdy te, zostały wycofane z koszalińskich ulic w 2004 roku. W samej Polsce zostało ich zaledwie kilka sztuk. Z czego najbardziej jesteśmy dumni? – Z tego, że możemy cofnąć się do przeszłości i udać się w podróż zabytkowym autobusem po Koszalinie i okolicach.

- Jakie macie plany na przyszłość?
- Przede wszystkim propagowanie komunikacji miejskiej, włączanie się w różne imprezy oraz pozyskiwanie cennych eksponatów do naszego muzeum. Przy okazji wspomnę, że współpraca z MZK układa się znakomicie. Zarząd, oraz pracownicy zawsze służą nam pomocą, za co serdecznie dziękujemy.

- Gdzie was szukać?

- Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie znajduję się na ul Gnieźnieńskiej 9/300 (zajezdnia MZK). Tam również mamy swoją siedzibę. Znaleźć nas można również na Facebooku oraz na stronie: www.smkm.mzk.koszalin.pl. Serdecznie zapraszamy !

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

  • milosnicy2milosnicy2
  • milosnicy4milosnicy4
  • milosnicymzkmilosnicymzk
  • mlosnicy3mlosnicy3
 


Krzysztof Szulc

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u