banersianow

Akcja społeczna "Mamo, tato zrób mi kanapkę" promuje wśród mieszkańców gminy Sianów modę na zdrowe żywienie od najmłodszych lat. Według raportu GUS o stanie zdrowia dzieci aż 90 proc. młodych Polaków ma różne wady rozwojowe, zaś co czwarty cierpi na przewlekłe choroby. Dzieci są coraz grubsze, częściej cierpią na alergie. Chorobą, która najbardziej rzuca się w oczy jest otyłość. Wg badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w 2015 r. otyłość i nadwaga występują już u ponad 22% uczniów w szkołach podstawowych. To, że problem narasta, jest efektem współczesnego stylu życia. Wśród przyczyn nadwagi i otyłości wymienia się nie tylko predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim środowiskowe i socjoekonomiczne: łatwa dostępność żywności o dużej zawartości węglowodanów prostych i tłuszczów zwierzęcych, a także ograniczenie wysiłku fizycznego.

Otyłość dotyczy także dzieci z terenu gminy Sianów- ponad 25% dzieci ma problemy z nadwagą. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkich niewłaściwe odżywianie (dzieci w codziennych "śniadaniówkach" mają słodkie bulki, słodycze, kolorowe napoje) oraz brak aktywności fizycznej.

W związku z projektem zorganizowano spotkanie w SP2 w Sianowie, w którym udział wzięli rodzice dzieci (34 osoby), podczas którego zdiagnozowano przyczyny, przyczyny aktualnej sytuacji. Stwierdzono że przyczyny to m.in. brak wiedzy rodziców o konsekwencjach niewłaściwego żywienia dzieci od najmłodszych lat, oraz brak działań szkół, instytucji publicznych w zakresie profilaktyki zdrowego żywienia.

Głównym celem projektu jest wzrost świadomości rodziców i uczniów sianowskich szkół podstawowych z zakresu wpływu zdrowego żywienia na prawidłowy rozwój najmłodszego pokolenia poprzez przeprowadzenie kampanii społecznej promującej zdrowy styl życia na co dzień. W ramach projektu, we współpracy z 6 szkołami podstawowymi z terenu gminy Sianów planuje się  zaszczepić wśród dzieci nawyk zdrowego żywienia i jednocześnie zachęcić rodziców do przykładania większej uwagi do tego, co jedzą ich dzieci.
Kampania społeczna powstała dzięki zaangażowaniu Sianowskiej Akademii Seniora, wsparciu Gminy Sianów oraz dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Nauka dla Środowiska.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u