dokamrianieptakowzimaCo roku pojawia się pytanie: czy dokarmiać ptaki zimą? Ja jestem zdania, że tak. Natomiast jeśli już się podejmujemy tego zadania to powinno być ono dobrze zorganizowane, w przeciwnym razie możemy bardziej ptakom zaszkodzić niż pomóc.  Dokarmianie ptaków zimą to też doskonały moment na podpatrywanie natury. Czasami możemy być bardzo zaskoczeni różnorodnością ptaków przebywających w naszej okolicy, a dzieci mogą nauczyć się wrażliwości i być może zaowocuje to wielką przyrodniczą pasją.

Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Może to być listopad, a na pewno pierwsze przymrozki to najlepszy moment na pierwszą ptasią stołówkę. Ważne jest to, że jeśli już zaczniemy dokarmiać ptaki musimy to robić konsekwentnie do wiosny. Dokarmianie ptaków trochę je rozleniwia w poszukiwaniu pokarmu i jeśli w środku zimy przerwiemy dokarmianie ptaki stracą mnóstwo energii na poszukiwanie odpowiedniego pożywienia, co w zimowych warunkach może być dla nich niebezpieczne.

Karmnik powinien być regularnie czyszczony ze względu na psucie się karmy jak i roznoszenie róznych chorobotwórczych bakterii. Niedopuszczalne jest, aby w karmniku znajdowało się spleśniałe jedzenie – pleśń jest tak samo jak niebezpieczna dla ptaków !!

dokarmianieptakowzima3

Czym karmić?

Kiedy nie do końca wiemy jakie gatunki ptaków do nas przylecą możemy na początku trochę pookserymentować z jedzeniem. Po kilku dniach z pewnością przekonamy się jakie preferencje mają nasi skrzydlaci goście. Najlepiej jednak wysypać słonecznik, proso, ziarna zbóż, suszone owoce, wszelkiego rodzaju orzechy, daktyle czy nawet owoce drzew: jabłko, gruszka czy głóg. Jeśli zdecydujemy się na słoninę to trzeba pamiętać, żeby nie zawierała soli a kulki tłuszczowe najlepiej wieszać w miejscach osłoniętych od słońca – nie będzie szybko jełczał.

dokarmianieptakowzima2

Pamiętajmy żeby NIE podawać jedzenia solonego!! NIE podajemy również żadnego pokarmu, który jest spleśniały czy zepsuty. NIE podajemy ptakom również chleba – po pierwsze chleb jest solony, a po drugie wiele ptaków źle znosi dokarmianie chlebem – zwłaszcza ptaki blaszkodziobe (kaczki czy łabędzie). Zatem idąc nad staw czy nad morze nie zabierajmy ze sobą chleba dla ptaków – ten z pewnością im tylko zaszkodzi. Łabędziom i kaczkom najlepiej podawać ugotowane warzywa, gotowaną kaszę czy płatki owsiane.

Ważną rzeczą jest również woda – pamiętajmy, że to jest ważny element dokarmiania zwłaszcza w mroźne dni, kiedy woda jest trudno dostępna.

Jeśli skorzystamy z tych kilku prostych wskazówek będziemy mogli cieszyć się ptasim towarzystwem przez całą zimę praktycznie nie wychodząc z domu. Pamietajmy jeszcze żeby nasze stołowki nie były łatwo dostępne dla kotów sąsiada czy innego drapieżnika.

Tekst i zdjęcia: 

Katarzyna Lesner

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u