dokamrianieptakowzimaCo roku pojawia się pytanie: czy dokarmiać ptaki zimą? Ja jestem zdania, że tak. Natomiast jeśli już się podejmujemy tego zadania to powinno być ono dobrze zorganizowane, w przeciwnym razie możemy bardziej ptakom zaszkodzić niż pomóc.  Dokarmianie ptaków zimą to też doskonały moment na podpatrywanie natury. Czasami możemy być bardzo zaskoczeni różnorodnością ptaków przebywających w naszej okolicy, a dzieci mogą nauczyć się wrażliwości i być może zaowocuje to wielką przyrodniczą pasją.

Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Może to być listopad, a na pewno pierwsze przymrozki to najlepszy moment na pierwszą ptasią stołówkę. Ważne jest to, że jeśli już zaczniemy dokarmiać ptaki musimy to robić konsekwentnie do wiosny. Dokarmianie ptaków trochę je rozleniwia w poszukiwaniu pokarmu i jeśli w środku zimy przerwiemy dokarmianie ptaki stracą mnóstwo energii na poszukiwanie odpowiedniego pożywienia, co w zimowych warunkach może być dla nich niebezpieczne.

Karmnik powinien być regularnie czyszczony ze względu na psucie się karmy jak i roznoszenie róznych chorobotwórczych bakterii. Niedopuszczalne jest, aby w karmniku znajdowało się spleśniałe jedzenie – pleśń jest tak samo jak niebezpieczna dla ptaków !!

dokarmianieptakowzima3

Czym karmić?

Kiedy nie do końca wiemy jakie gatunki ptaków do nas przylecą możemy na początku trochę pookserymentować z jedzeniem. Po kilku dniach z pewnością przekonamy się jakie preferencje mają nasi skrzydlaci goście. Najlepiej jednak wysypać słonecznik, proso, ziarna zbóż, suszone owoce, wszelkiego rodzaju orzechy, daktyle czy nawet owoce drzew: jabłko, gruszka czy głóg. Jeśli zdecydujemy się na słoninę to trzeba pamiętać, żeby nie zawierała soli a kulki tłuszczowe najlepiej wieszać w miejscach osłoniętych od słońca – nie będzie szybko jełczał.

dokarmianieptakowzima2

Pamiętajmy żeby NIE podawać jedzenia solonego!! NIE podajemy również żadnego pokarmu, który jest spleśniały czy zepsuty. NIE podajemy ptakom również chleba – po pierwsze chleb jest solony, a po drugie wiele ptaków źle znosi dokarmianie chlebem – zwłaszcza ptaki blaszkodziobe (kaczki czy łabędzie). Zatem idąc nad staw czy nad morze nie zabierajmy ze sobą chleba dla ptaków – ten z pewnością im tylko zaszkodzi. Łabędziom i kaczkom najlepiej podawać ugotowane warzywa, gotowaną kaszę czy płatki owsiane.

Ważną rzeczą jest również woda – pamiętajmy, że to jest ważny element dokarmiania zwłaszcza w mroźne dni, kiedy woda jest trudno dostępna.

Jeśli skorzystamy z tych kilku prostych wskazówek będziemy mogli cieszyć się ptasim towarzystwem przez całą zimę praktycznie nie wychodząc z domu. Pamietajmy jeszcze żeby nasze stołowki nie były łatwo dostępne dla kotów sąsiada czy innego drapieżnika.

Tekst i zdjęcia: 

Katarzyna Lesner

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u