budzetobywatelski2W ramach naboru projektów do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017, swoje pomysły zgłosiła Koszalińska Kompania Rycerska. Są to dwie inicjatywy, które są nie lada atrakcją dla miłośników strzelania z łuku, walki na miecze i poznawania kultury i tradycji średniowiecza. Lochy Radochy to idea średniowiecznego, lecz nietypowego muzem. Projekt ten zajął 2 miejsce w głosowaniu Rady Budżetu Obywatelskiego wśród wszystkich zgłoszonych. Natomiast Park Robin Hooda – postrzelony Koszalin, to alternatywa do spędzania wolnego czasu rodzinnie, na świeżym powietrzu. 

Lochy Rycerskiej Radochy to plan przedsięwzięcia edukacyjnego, polegającego na idei „żywej historii”, czyli praktyczne nauczanie historii w sposób niekonwencjonalny, aktywny i niespotykany w szkołach, czy innych ośrodkach edukacyjnych. Projekt swoim charakterem zbliżony będzie do działalności muzeum, gdzie prezentowane będą różne eksponaty, jednakże w przeciwieństwie do niego, każdy element wystawy będzie można wypróbować.-  Dzięki temu odwiedzający naszą wystawę nie będą jedynie biernymi obserwatorami, ale spróbują jak żyło się w średniowieczu, np. na własnej skórze przekonają się jak ciężka była zbroja, ile ważył miecz, jak wygodne były krzesła, stoły, czy łatwo było pisać piórem gęsim, jak pracowali rzemieślnicy. Odbędą się również warsztaty rzemieślnicze z wykonywania przedmiotów kultury materialnej średniowiecza.- opowiada Bartłomiej Zielonka.

budzetobywatelski1

Średniowieczne muzeum ma być prowadzone przez członków Kompanii, oczywiście na zasadzie wolontariatu. Dla zwiedzających planowane są  także dodatkowe atrakcje w postaci sal- tortur,strojów, rzemiosła, wzbogacone o kursy tańca średniowiecznego i nauki fechtunku.

Projekt Parku Robin Hooda obejmuje natomiast stworzenie parku pełnego atrakcji łuczniczych, w skład którego będą wchodzić: tor łuczniczy, użytkowany zarówno przez łuczników tradycyjnych, jak i sportowych (długość toru łuczniczego- 70m przystosowana jest do dystansów olimpijskiego łucznictwa sportowego), jak również posiadaczy "wiatrówek" o energii pocisku poniżej 17J (dostępnych dla wszystkich bez pozwolenia) oraz osób jak również klubów i rekonstruktorów używających replik ASG (Air Soft Gun). Do tego dodać należy wykonany z drewna plac zabaw dla dzieci w klimacie legend o Robin Hoodzie.

budzetobywatelski3

- Projekt przewiduje darmowy wstęp na oba obiekty dla wszystkich mieszkańców Koszalina, jak i reszty zainteresowanych. Park Robin Hooda doskonale uzupełniałby ofertę wypoczynkowo-rekreacyjną Koszalina.- wyjaśnia Bartłomiej Zielonka z KKR.-Z doświadczenia w organizacji imprez i pokazów Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej wynika iż największe zainteresowanie wśród uczestników wśród wszystkich proponowanych atrakcji wzbudza łucznictwo. W ciągu 15 lat istnienia zorganizowaliśmy niezliczoną liczbę treningów łuczniczych. Potwierdzeniem tego faktu jest organizacja w maju 2016 roku Turnieju Łuczniczego podczas 750-lecia Miasta Koszalin, w którym wzięło udział ponad 350 mieszkańców i 47 inscenizatorów.

Warto zwrócić uwagę na dosłownie "postrzelone" pomysły średniowiecznych pasjonatów i wesprzeć któryś z projektów!

Głosować można na stronie: http://www.obywatelski.koszalin.pl/pl/budzetobywatelski2017

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u