ewasztorckoszalinKoszalinianka Ewa Sztorc od wielu lat zajmuje się księgowością, a jej droga zawodowa doprowadziła ją do uruchomienia własnego Biura Rachunkowego. Prywatnie- mama Krzysztofa Sztorca, właściciela szkoły nauki tańca, opowiada nam o swoich początkach w zawodzie i o tym, czym jest dziś księgowość.

- Księgowością zaczęła się Pani zajmować chyba od powstawania tak zwanego wolnego rynku w Polsce, czyli w latach 90-tych?

- Rozliczeniami podatkowo -księgowymi, prawem pracy i ubezpieczeń społecznych podmiotów gospodarczych, oraz osób fizycznych zajmuję się od 1993 r, czyli od samego początku kiedy tworzyła się gospodarka rynkowa. Byłam samoukiem i sama przecierałam szlaki, rozliczając na początku rodzinną firmę, czytałam Rzeczpospolitą oraz Gazetę Prawną no i czasopisma księgowych z wydawnictwa Podatkowego Goffin. Obowiązujące ustawy oraz akty wykonawcze do nich, były często bardzo niezrozumiałe i tak jest do dnia dzisiejszego.

- Ale zdobyła też Pani wiedzę zawodową na ten temat, odpowiednio się kształcąc?
- Najpierw byłam praktykiem a później uzupełniałam wykształcenie zdobywając Certyfikat Ministra Finansów chociaż później już nie było obowiązku jego posiadania żeby prowadzić biuro rachunkowe. Swoje Biuro Rachunkowe prowadzę od kwietnia 2010 roku, w tym też okresie ukończyłam Uniwersytet Szczeciński, następnie Uniwersytet Gdański- Wydział Prawa i Administracji oraz Zachodniopomorski Uniwersytet technologiczny – specjalność. Ale nie zawsze zajmowałam się podatkami, w latach 80 zaczynałam pracę jako goniec -telefonistka w BPBW w Koszalinie, później były inne prace nie związane z księgowością i podatkami.

- No właśnie, czy księgowa dziś musi być omniusem?

- Całe prawo podatkowe oraz prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i inne akty prawne, które należy znać i stosować je rozliczając podmioty, bardzo często ulegają zmianom i nowelizacjom.  Trudno jest powiedzieć że wszystko się wie, ale oczywiście nie to jest najważniejsze, żeby znać wszystko na pamięć. Ważne jest to, gdzie to znaleźć, przeczyta,ć zrozumieć oraz zastosować w praktyce jak i przekazać osobie zainteresowanej. Księgowa musi przewidywać, posiadać analityczny umysł, być skrupulatna , wiedzieć co dzieje się w gospodarce, polityce no i śledzić na bieżąco zmiany. Musi cały czas się szkolić, wystarczy zrobić sobie urlop i już można coś przegapić.

- Polskie prawo podatkowe jest rygorystyczne dla firm?

- Myślę, że bardzo. Na przykład w celu wyeliminowania nieuczciwych przedsiębiorców, wyłudzających podatek VAT, Ministerstwo Finansów przygotowało wiele narzędzi umożliwiających sprawdzenie kontrahenta już nie tylko sprawdzając status podatnika VAT, ale również poprzez przepisy o rejestracji rachunków, na które należy dokonywać wpłat powyżej 15 tysięcy złotych. Wpłacając na inny rachunek, kwota zapłat nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów, nie wspominając już o JPK oraz elektronicznych kasach fiskalnych. W maju byłam na konferencji na której właśnie poruszano temat przestępstw fakturowych organizowanej przez Instytut Studiów Podatkowych. Gościem był tam prof. Witold Modzelewski , nawet udało mi się zrobić z nim zdjęcie bo to przecież jest historyczna postać. Zresztą prof. W. Modzelewski był pierwszym wiceministrem finansów i współtworzył ustawę o podatku od towarów i usług w 1993 r. , był też pierwszym doradcą podatkowym wpisanym na listę doradców podatkowych. Prowadząc na zlecenie rachunkowość firm należy znać i stosować również przepisy ordynacji podatkowej jak i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie znajdują się przepisy dotyczące praw i obowiązków zarówno organu podatkowego jak i obywatela.

- A konkretne kary dla nieuczciwych przedsiębiorców?

- W tym roku do kodeksu karnego dodane zostały artykuły dotyczące przestępstw fakturowych i tam zostały zawarte przepisy dotyczące przestępstw umyślnych jak i nieumyślnych, za które też można ponieść karę. Tu okres przedawnienia dokumentów mija po 15 latach a w niektórych przypadkach po 25. Obowiązek udowodnienia swojej niewinności leży po stronie podatnika. Dlatego układając z kontrahentem swoje stosunki gospodarcze, należy sprawdzić go pod każdym względem, gdyż jest to konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Bo nawet nieumyślnie, w dobrej wierze możemy narazić się na dotkliwe kary, nie dokładając należytej staranności. Oczywiście biuro księgowe ma obowiązek nad wszystkim czuwać, ale myślę że uczciwi przedsiębiorcy nie mają się czego obawiać.

 

Rozmawiał:
Tomasz Wojciechowski
Więcej o Biurze Rachunkowym: www.esztorc-rachunkowosc.pl

ewasztorczyczeniaBN

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u