Aleksandra DamentkoRozmowa z Aleksandrą Damentko, koordynatorem programu "Kulinarnie Mocni", dietetykiem.

- Niedawno w miejscowości Grzmiąca odbyły sie warsztaty kulinarne w ramach programu „Kulinarnie Mocni”. Jaki jest cel tej inicjatywy?
- "Kulinarnie Mocni" to społeczna inicjatywa Banków Żywności i firmy McCormick Polska skierowana do edukatorów Banków Żywności, którzy prowadzą zajęcia kulinarne dla osób korzystających z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej,  oraz wszystkich uczestników warsztatów lokalnych. Celem akcji jest wsparcie polskich rodzin w zakresie smacznego, prostego i efektywnego gotowania, oraz aktywacja lokalnych społeczności. Organizatorzy akcji pokazują, jak, niezależnie od wysokości domowego budżetu, stworzyć smaczne i zdrowe dania przy użyciu odpowiednio dobranych przypraw i ziół. Akcja wpisuje się również w trend nie marnowania żywności i ideę włączania społecznego.

- Czy jest to program ogólnopolski?

-  Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej realizowany jest na terenie całej Polski, również w Województwie Zachodniopomorskim. Oprócz przekazywania żywności, wyszkoleni edukatorzy Banków Żywności prowadzą również warsztaty edukacyjne, w których podpowiadają, jak przy użyciu prostych składników z dodatkiem aromatycznych przypraw i ziół, wyczarować zaskakujące potrawy

- Jakie jest Pani zadanie w tym projekcie?

- Przede wszystkim wsparcie polskich rodzin w zakresie smacznego, prostego i efektywnego gotowania. Poprzez warsztaty „Kulinarnie Mocni” chcę inspirować uczestników i pokazać, że w kuchni można się bawić i eksperymentować ze smakami. Wystarczy szczypta wyobraźni, kreatywności i odrobina chęci. Staram się również pracować nad włączeniem społecznym i aktywizacją uczestników. Wspólne gotowanie  to wspaniały sposób na przełamanie lodów, stereotypów i prawdziwą integrację. Warsztaty „Kulinarnie mocni” gromadzą średnio 20 uczestników. W ubiegłym roku, w samych warsztatach kulinarnych wzięło udział ponad 5100 osób.

- Czy potrawy, przepisy są istotnie proste?

- Warsztaty mają pokazać, że gotowanie nie musi być trudne i kosztowne, a pyszne potrawy możemy przyrządzić z najprostszych składników. Idąc tym tropem, edukatorzy starają się wprowadzać proste przepisy z wykorzystaniem sezonowych przetworów i produktów otrzymanych w ramach Programu Pomocy Żywnościowej np. kasze, makarony czy ryże. Hitem tegorocznych warsztatów są wszelkiego rodzaju smarowidła kanapkowe np. pasty, które pysznie smakują zarówno z kromką chleba, jak i naleśnikiem; domowe burrito oraz tak zwana zupa z gruszki i pietruszki.

- Dlaczego warto eksperymentować w kuchni i czy prostota składników tkwi w kulinarnym sukcesie?

- Eksperymentowanie w kuchni często prowadzi do naprawdę ciekawych efektów, szczególnie, gdy łączymy ze sobą produkty na pierwszy rzut oka kompletnie nie pasujące do siebie np. czekoladę i mięso. Gotowanie nie jest już dla nas przykrym obowiązkiem, jest zabawą, dzięki której wyrażamy siebie i to w jakich smakach gustujemy. Warto bawić się jedzeniem, komponować produkty, dobierać składniki i gotować z nich potrawy. W każdym z nas jest trochę z szefa kuchni, tylko trzeba wyciągnąć te umiejętności na światło dzienne. Dzięki prostym przepisom, przy użyciu aromatycznych ziół i przypraw, możemy stworzyć prawdziwą ucztę dla podniebienia. Choć większość z nas żyje w pośpiechu i nie ma czasu na to, by gotować tak jak nasze mamy i babcie, to to powiększa się grono osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy lubią gotować i zawsze znajdą na to czas. Sekret tkwi w prostocie składników i odpowiednich dodatkach. Wystarczy szczypta inspiracji, by zjeść szybki, ale pełnowartościowy posiłek.

- Dlaczego to akurat Pani jest koordynatorem?

- Z wykształcenia jestem dietetykiem, prężnie działam w zawodzie i od wielu lat jestem związana ze środowiskiem dietetyków i kucharzy. Temat żywności i żywienia jest dla mnie bardzo ważny, a gotowanie to moja pasja. Staram się nią dzielić nie tylko w domu, ale i w pracy. Pracując jako koordynator projektu „Kulinarnie Mocni” mam swoją misję do spełnienia i robię to, co kocham. Łączę miłość do gotowania z troską o drugiego człowieka.

- Jak wygląda efekt końcowy programu w regionie?

- Warsztaty „Kulinarnie Mocni” są elementem realizowanych  przez banki Żywności działań edukacyjnych. Dzięki tym spotkaniom beneficjenci Programu Pomocy Żywnościowej odkrywają nowe smaki, poznają świat ziół i przypraw, inspirują się ciekawymi przepisami i budują relacje poprzez wspólne gotowanie. Często są także pretekstem do tego, by wyjść z domu, spotkać się z innymi ludźmi i po prostu po rozmawiać. Z rozmów z uczestnikami wiem, że warsztaty „Kulinarnie Mocni” stanowią impuls do zmiany życia na lepsze, do poszukiwania nowych rozwiązań, zwiększenia motywacji do działania, a także polepszenia komfortu i jakości życia, czego efektem jest choćby nowa praca.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u