portret 9Rozmowa z Marcinem Bogurskim, lekarzem stomatologiem, prowadzącym w Koszalinie od wielu lat gabinet stomatologiczny Bogurscy.

- Polacy dbają o zęby?

- Stan uzębienia Polaków jest fatalny. Niemal 100 procent 40-latków i ponad 90 procent 7-latków ma próchnicę zębów. Do tego 40 procent Polaków po 65 roku życia nie ma zębów. Ze statystyk wynika także, że co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Jednocześnie umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej.

Jednak mogę powiedzieć, że na podstawie swojego już 20 letniego doświadczenia pacjenci pojawiający się w moim gabinecie dbają o swoje zęby i ich świadomość stomatologiczna jest co raz większa. Przykładowo pacjenci, którzy 15 lat temu byli moimi pacjentami dziś przychodzą ze swoimi dziećmi na regularne kontrole. Dla wielu z moich pacjentów brak pojedynczego zęba w odcinku tylnym jest już wskazaniem do implantacji. Kiedyś wcale o tym nie myśleli. Tak więc mimo złych statystyk ja mam szczęście współpracować z ludźmi, którzy o swoich zębach wiedzą bardzo dużo.

- Objadanie się w Święta sprzyja niszczeniu zębów i próchnicy?
- Szczęśliwie dla pacjentów próchnica powstaje bardzo długo i nie ma korelacji między okresem świątecznym a zwiększonym nasileniem wizyt. Oczywiście pojawia się więcej pacjentów w gabinecie w tym okresie, wynika to jednak z chęci poprawienia estetyki zarówno przed Świętami jak i przed Sylwestrem i karnawałem. Wówczas zabieg wybielania zębów wykonujemy częściej niż zwykle.  Jeżeli chodzi o spożycie cukrów to bardzo ciekawa informacja pojawiła sie w „Scine Daily”. Koszty leczenia na świecie z powodu nadmiernego spożycia cukru szacuje się na 128 miliardów euro. Każde zwiększenie spożycia o 25g dziennie niesie za sobą konsekwencje finansowe opiewające na 75 euro rocznie. 

- Więc jak dbać o zęby prawidłowo?

- Dbanie o zęby to 3 zasadnicze zagadnienia. Na pewno dieta- możliwie uboga w cukry. Najwięcej cukrów spożywamy w napojach i to jeszcze gazowanych, które nadtrawiają szkliwo i ząb jest bardziej podatny na próchnicę. Powinniśmy pić wodę niegazowaną. Znam jednak ludzi- ja również do nich należę- którzy nie są w stanie pić samej wody bez dodatków i dla nas w ostateczności pozostają napoje słodzone zamiennikami cukru lub ksylitolem. Należy pamiętać o regularnym myciu zębów ale nie częściej niż 2 razy dziennie około 5 minut po posiłku by pH jamy ustnej było neutralne. Najlepsze pasty to pasty z fluorem, które działają miejscowo i nie powodują działań nieporządanych a dużo lepiej chronią nasze zęby przed próchnicą niż te bez niego. Konieczne jest również regularne stosowanie nitki dentystycznej, o czym pacjenci najczęściej zapominają . Stosowanie nitki powinno być omówione z lekarzem dentystą lub higienistką ponieważ niewłaściwe jej stosowanie może spowodować podrażnienie dziąseł i krwawienia. Dodatkowo należy stosować gotowe płukanki do jamy ustnej, które również zapobiegają powstawaniu próchnicy.

- A co z regularnymi kontrolami stanu uzębienia?

- Regularne wizyty to obecność co pól roku w gabinecie, na przeglądzie połączone z profesjonalnym zabiegiem higienizacji tzw. scaling z piaskowaniem i fluoryzacją. Oczywiście niektórzy pacjenci z grupy ryzyka powinni pojawiać się częściej i jest to indywidualnie ustalane z lekarzem prowadzącym. W przypadku dzieci wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące. Co ciekawe, dentyści jak i personel stomatologiczny mają znacznie mniej problemów zarówno z zębami jak i całym aparatem żucia. Wynika to zarówno z większej świadomości jak i dostępności do tych usług.

24068030 784547861728436 4056823738508004833 n

- Stomatologia to także protetyka i szereg innych zabiegów.
- Protetyka stomatologiczna to specjalizacja zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu jak również poprawą estetyki istniejących zębów. Jest to bardzo szeroki zakres usług od protez całkowitych prze mosty, korony, korony na implantach jak i licówki. Do naszej praktyki zgłaszają się pacjenci z różnorodnymi problemami, ponieważ lekarze pracujący w naszym gabinecie specjalizują się w różnych dyscyplinach. Możemy zapewnić profesjonalną opiekę zarówno w ortodoncji, chorobach przyzębia, leczeniu kanałowym, problemach stawowych i protetyce stomatologicznej ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania implantów. Ponieważ nasze leczenie zawsze ma na uwadze estetykę szeroko pojętą, poszerzamy naszą ofertę o zabiegi medycyny estetycznej.

- Ale jednocześnie stomatologia staje się coraz bardziej cyfrowa, skomputeryzowana. To dobrze?

- Pierwsze urządzenia cyfrowe, które pojawiły się w gabinetach stomatologicznych służyły do wykonywania zdjęć. Ograniczyły one dawkę promieniowania rtg o 90%. Jeszcze 15 lat temu była to nowość, dziś metoda powszechnie stosowana przez wielu stomatologów. Dzisiejsze urządzenia cyfrowe potrafią znacznie więcej niż tylko obrazować. Dzięki takim urządzeniom jak CEREC i CEREC INLAB możemy wykonywać prace protetyczne z wyjątkową dokładnością i w wyjątkowo krótkim czasie. Omijamy całe procedury wykonywania nieprzyjemnych wycisków. Praca technika dentystycznego też się zmieniła i polega w dużej mierze na pracy przy komputerze. Cyfryzacja w stomatologii jest nieunikniona i wg mnie jest już teraźniejszością. Dalszy rozwój w najbliższych latach prawdopodobnie będzie opierał się na doskonaleniu istniejących technik, co przyniosą następne lata zobaczymy. Ponieważ chcemy naszym pacjentom zapewnić najwyższą jakość usług, już pod koniec tego roku zakupujemy kolejne urządzenie.

- A co to a urządzenie?

- Jako nieliczni w Polsce będziemy posiadaczami najnowocześniejszego lasera Fotona LightWalker. Laser Fotona ma zastosowanie zarówno w stomatologii jak również w medycynie estetycznej. LightWalker oferuje najwyższy standard leczenia w :
-stomatologii zachowawczej (leczenie laserem nie wymaga podania znieczulenia, są to zabiegi w pełni bezbolesne)
-endodoncji
-stomatologii dziecięcej (leczenie bezbolesne, delikatniejsze- dzięki temu mały pacjent przestaje się bać wizyt w gabinecie )
-periodontologii (dzięki laserowi, leczenie periodontologiczne jest minimalnie inwazyjną formą leczenia chorób przyzębia, bez konieczności stosowania skalpela i szwów.
-leczeniu nadwrażliwości
-leczeniu chrapania
-medycynie estetycznej(laser pozwala wykonywać szereg zabiegów estetycznych dostępnych w jednym systemie.Od delikatnego resurfacingu skóry do efektownych zabiegów odmładzających poprzez usuwanie wszelkich zmian skórnych, zamykanie naczyń dla każdego rodzaju skóry)
Chcemy naszym pacjentom zapewnić możliwość korzystania z najwyższej jakości usług przy wykorzystaniu najlepszego sprzętu. Dlatego już w grudniu będziemy oferować w naszym gabinecie szereg nowych zabiegów zarówno w stomatologii jaki i z zakresu medycyny estetycznej.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

24203776 1636662396379668 195834048 n1aa

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u