mchecinski1O tym jak dbać o zdrowie latem, rozmawiamy z koszalińskim  lekarzem urologiem, Marcinem Chęcińskim.

- Czy kąpiele wodne moga szkodzić zdrowiu?

- Sezon wakacyjny to okres kapieli wodnych, często-zwłaszcza w naszym klimacie- niezbyt ciepłych. A to z kolei zwiększone ryzyko stanów zapalnych dolnych dróg moczowych, a więc pęcherza i cewki moczowej. Część osób, zwłaszcza pań, jest bardziej podatna na tego rodzaju przypadłości, zwłaszcza jeśli wchodzi się do chłodnej wody z mocno rozgrzanym na słońcu organizmem. Wakacje to też okres zwiększonej ilości chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową- wakacyjny klimat, wyjazdy, alkohol i beztroska sprzyjają, zwłaszcza wśród młodzieży, przygodnym kontaktom płciowym.

- Czyli kobiety są bardziej narażone na stany chorobowe?

- Na infekcje dróg moczowych bardziej podatne są kobiety, zwłaszcza w okresie przekwitania i po menopauzie, ale także panie w ciąży oraz chorujące na choroby obniżające odporność,np. cukrzycę, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Panowie zdecydowanie rzadziej łapią infekcje dróg moczowych.

- Jakie są pierwsze objawy chorób urologicznych latem?

- Gdy już czujemy pieczenie cewki, parcie na mocz i częściej oddajemy mocz to jest to sygnał, by szybko zrobić badanie ogólne moczu zanim zaczniemy przyjmować leki. Jest to bardzo ważne, by się upewnić , że to rzeczywiście zapalenie dróg moczowych , a nie inne choroby, które mogą dawać podobne objawy. Po drugie- w razie utrzymywania się dolegliwości pomimo leczenia, lekarz urolog może szybciej i dokładniej ustalić wstępnie rozpoznanie, porównać wyniki sprzed i po leczeniu i na tej podstawie zalecić dalsze postępowanie. A jak już mamy wynik badania moczu,który potwierdza stan zapalny (podwyższona ilość leukocytów w moczu) to możemy spróbować leczenia sami. Wystarczy kupić Furaginę, No-Spę i jakiś preparat z żurawiną, przyjmować więcej płynów. Dopiero jeśli nie zauważamy poprawy po 2-3 dniach należy udać się do lekarza.

- Gdzie jest bardziej niebezpiecznie dla zdrowia kąpać się? W jeziorze, czy na basenie?

- Myślę, że nie można mówić, że któryś z tych akwenów jest bardziej niebezpieczny. Ważne, aby woda była w nich w miarę czysta. Teoretycznie baseny są najczystsze i najcieplejsze, więc ryzyko zachorowania powinno być najmniejsze. Należy unikać brudnej i zimnej wody, gwałtownych zmian temperatury otoczenia, spożywać odpowiednią ilość płynów, aby zapewnić dobrą diurezę (ilość wyprodukowanego i wydalonego moczu) no i unikać przygodnych kontaktów seksualnych.

- Czego jeszcze powinniśmy unikać?

- Infekcje dróg moczowych nie przenoszą się z człowieka na człowieka, więc nie trzeba unikać ludzi. Należy natomiast unikać chłodu, wilgoci, dużych zmian temperatury no i oczywiście kąpieli w chłodnych zbiornikach wodnych.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u