lavicienneAmani Ben Toumi pochodzi z Tunezji. Do Polski, a konkretnie do Koszalina trafiła poprzez międzynarodową wymianę studencką organizowaną przez stowarzyszenie AIESEC. Po zakończeniu praktyki w jednej ze spółek miejskich, postanowiła zostać w Koszalinie. Wyszła za mąż, urodziła dziecko i niedawno otworzyła swoją szkołę nauki języków obcych. Opowiada nam o tym w wywiadzie poniżej.
- Dlaczego akurat Polska i Koszalin?
- Szczerze mówiąc, nie był to konkrenty plan typu: pakuje się I jadę do Polski. Na drugim roku studiów magisterskich musiałam wybrać kraj, w którym będę uczyć języka angielskiego, jako drugiego języka I dotyczyło to też innych zwyczajów kulturowych. Wybrałam po namyśle Polskę, a konkretnie- Koszalin. W grę wchodził jeszcze Śląsk, ale bliskość morza zwyciężyła. I to był doskonały wybór.

- Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po przyjeździe?
- Do Koszalina przyjechałam w połowie grudnia. Na dworzu była minusowa temperatura, było zimno, do czego nie byłam przyzwyczajona, przez to wylądowałam chora w szpitalu.

Największym zaskoczeniem dla mnie było to, że ludzie tutaj prawie wcale nie mówią po angielsku. Mówili swoim własnym językiem, którego nie rozumiałam ani trochę. Władam czterema językami a tymczasem z trudem mogłam się dogadać. Musiałam więc nauczyć się kilku podstawowych zwrotów.
- Zapewne cieżko było Ci się oswoić z nowymi warunkami życia?
- Na początku tak. Barierę językową pomógł przełamać mi Maciej, mój mąż. On był moim “językiem”, tłumaczył mi z polskiego na angielski poszczególne słowa i zdania. Dzięki niemu poradziłam sobie w sklepie, zamawiając taksówkę, czy rozmawiając przez telefon. Bez niego nie dałabym sobie rady, tworzymy razem rodzinę I jestem mu bardzo wdzięczna za wsparcie, które mi cały czas okazuje. Nauczyłam się mówić rano “dzień dobry”, musiałam też nauczyć się życia poza domem, wszystkich tych domowych obowiązków, takich jak prasowanie, gotowanie. Do tego doszła zmiana obyczajów, inna kultura, obycie z historią Polski. Wiem już kim był Mieszko I Kościuszko. Musiałam nauczyć się liczyć polskie pieniądze, w tym “grosze”, oraz czym jest wartość brutto I netto, lub jaką rybę kupić na wspaniałe polskie Boże Narodzenie. Wszystko to było zupełnie inne od życia w Tunezji I chociaż tęsknię czasem za ojczyzną, to tu jest teraz mój świat.
- Podczas naszej rozmowy zdarza Ci się wrzucić w wypowiedź pojedyncze słowa po polsku. Chyba obyłaś się już nieco z tym językiem?
- Rozumiem już chyba wszystkie zwroty, raczej na zasadzie intuicji. Coś zostaje w głowie I potem używam tych słów. Lubię polski język, zwłaszcza słowa I zwroty takie jak “masakra”- w języku francuskim ma o wiele mocniejsze znaczenie, ale polska interpretacja mi się podoba- “chodź tu”, “daj to”. Raz poprosiłam babcię o przepis na zupę z kaloryfera, a chodziło oczywiście o zupę z kalafiora. Zdarzyło mi się też pomylić “prąd” z “promem”.

36912406 244586606334903 2736489673357524992 n- Opowiedz trochę o swojej szkole językowej.

- Moja szkoła nazywa się L' Avicenne i powstała jako efekt pewnego zamysłu. Chodziło mi o to, by przekazać wiedzę do nauki języków- nie tylko angielskiego- w sposób nowy, ciekawy I prosty. Pracowałam w większości szkoł językowych w Koszalinie I wiem, czego brakuje w ich ofercie, a co ja mogę zaproponować. Chciałam wyjść poza standardy, klasy z tablicami i ławki, by uczyć języka w praktyce. Ale też efektywnie- poprzez dyskusje, opowiadanie, inną metodykę pracy. Dotyczy to nie tylko uczniów, czy studentów, ale też kursów dla firm.

- Więc jak uczyć się języka angielskiego efektywnie?

- Nigdy poprzez przyswajanie kilku reguł gramatycznych, czy słownika. Warto wykorzystać w nauce kontekst, logikę, tło kulturowe, historyczne. Język, którego uczymy się tylko w teorii umiera, a ważne by poprzez praktyczne zastosowanie stał się częścią naszej osobowości.


Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Więcej: https://www.lavicenne.net/ , https://www.blog-amyszymanska.com/

 

Komentarze   

Dorota
0 #1 Dorota 2018-07-19 19:05
Polecam ????
Cytować

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u