28166255 10213761462423938 5412384033932969130 nRozmowa o latach szkolnej edukacji z Piotrem Wosiem, zastępcą burmistrza miasta Karlina.

- Dobrze Pan wspomina swoją edukację, na przykład w szkole podstawowej?

- Bardzo dobrze. Szkoła to chyba najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka. Ja chodziłem do karlińskiej szkoły podstawowej noszącej imię "Bohaterów 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty". W klasie było nas ponad 20 uczniów, a sama szkoła mieściła 1200 uczniów różnych klas i w różnym wieku. Klasy były liczne, a nauka odbywała się na dwie zmiany.

- Były mundurki i siedzenie z koleżanką w ławce?

- Mundurki były, ale obowiązku siedzenia z koleżanką sobie nie przypominam, chociaż na wielu lekcjach ławkę dzieliłem nie tylko z kolegami. Co nie znaczy, że nie mam z tego okresu jakichś wspomnień związanych z pierwszym zauroczeniem płcią piękną. Była taka moja szkolna sympatia, byli też koledzy, taka zgrana paczka chłopaków. Lekcje zostawiało się na koniec dnia, a zaraz po szkole jak była ładna pogoda wskakiwało się na rowery i jeździło po okolicy. Bardzo dużo czasu spędzałem na dworze.

- A jak się Pan uczył?

- Nauczyciele wspominają, że byłem grzecznym i zdolnym uczniem, kilka razy zdobyłem świadectwa z czerwonym paskiem. Generalnie zawsze byłem umysłem ścisłym, technicznym. Z lat edukacji bardzo miło wspominam pana Zenona Decyka, mojego byłego nauczyciela matematyki, który obecnie pracuje w Centrum Kształcenia Nauczycieli. Miał niezwykłą cierpliwość i talent do wyjaśniania zawikłych zadań matematycznych.

- Mając do wyboru szkołę dziś i wtedy, co by Pan wybrał jako uczeń?

- Edukacja kiedyś byłą bardziej przewidywalna, dzień z życia ucznia był też łatwiejszy, było bardziej normalnie, nie mówiąc o szacunku do nauczyciela. Dzisiaj oczywiście jest wiele udogodnień, multimedia, komputer, internet – dużo łatwiej jest znaleźć informacje. Kiedyś musiały wystarczyć biblioteka i prasa. Ale jest też inna młodzież, gadżety i media społecznościowe. Kiedyś nikt nie pomyślałby żeby robić wyścigi o to, kto ma modniejsze ubranie, lepszy telefon. Cieszyliśmy się z tego, co mieliśmy i nawet niewielkie rzeczy sprawiały radość.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u