marcinchecinski1O tym, jak ważna jest edukacja w życiu każdego lekarza, rozmawiamy z koszalińskim urologiem, Marcinem Chęcińskim.

- Kiedy zdecydował Pan, że zostanie lakarzem?

- O wyborze medycyny myślałem już od 7-8 klasy szkoły podstawowej. Mój tata jest lekarzem urologiem więc siłą rzeczy już od dzieciństwa miałem kontakt z medycyną, na codzień słuchałem opowiadań taty o tym co się wydarzyło u niego w pracy i bardzo mnie to interesowało. W liceum wybrałem klasę biologiczno-chemiczną z myślą o przyszłych studiach medycznych. I tak po maturze udało mi się dostać na wymarzone studia w Gdańsku, które ukończyłem w 1995 roku. Kiedy po zakończonym roku stażu podyplomowego musiałem podjąć decyzję o wyborze specjalizacji wybór był dla mnie jasny- musiała to być dziedzina zabiegowa, a że urologia taką właśnie jest to nie zastanawiałem się długo, zwłaszcza, że nie było wtedy zbyt wielu urologów w Koszalinie.

- Jak Pan wspomina okres studiów? Było ciężko?

- Studia wspominam bardzo miło. Utarło się, że są to jedne z najtrudniejszych kierunków studiów. Owszem, nauki było dużo, ale moim zdaniem wszystko zależy od podejścia. Jeśli ktoś chciał uzyskać stypendium naukowe to rzeczywiście musiał poświęcić się w całości nauce i niewiele miał czasu na inne rzeczy. Ja trafiłem na świetnych kolegów w akademiku i na roku, z którymi wychodziliśmy z założenia, że nauka jest ważna, ale nie można zapomnieć o życiu studenckim. I z tego życia studenckiego korzystaliśmy.Dlatego może wspominam te czasy tak dobrze jako jeden z najlepszych okresów życia.

checinskim1

- Medycyna jest o wiele bardziej wymagająca niż inne zawody. Trzeba przecież cały czas się uczyć, a błąd, lub niewiedza  może kosztować ludzkie życie. To zawód dla wybranych?

- Medycyna na pewno nie jest łatwa. Począwszy od 6 lat studiów, potem początków pracy i ciągłej dalszej nauki przez kolejnych 5-6 lat do czasu uzyskania specjalizacji. W tym czasie trzeba naprawdę poświęcić prawie cale życie osobiste na naukę zawodu. Liczne dyżury w szpitalu, wyjazdy na kursy, staże specjalizacyjne. Nie zostaje już dużo wolnego czasu dla rodziny. Ale z drugiej strony- jeśli świadomie wybrało się taki zawód i stanowi on poniekąd pasję to robi się to wszystko z radością i zadowoleniem i wtedy jest to o wiele łatwiejsze. Trzeba na pewno mieć dużo wytrwałości, siły psychicznej i odporności na stresy i zmęczenie.

-Czy zawsze wybór drogi życiowej jest prosty dla młodego człowieka?

- Kiedy człowiek decyduje się na świadomy wybór drogi życiowej? Trudno powiedzieć. Wydaje mi się, że to zależy od człowieka, wpływu rodziców i otoczenia, czasem od przypadku. Ja jeszcze w liceum przez chwilę zastanawiałem się czy nie wybrać studiów na AWF ze względu na to, że trenowałem koszykówkę, która pochłaniała całe moje życie od 4 klasy szkoły podstawowej. Ale miałem też kolegów, którzy do samej matury nie do końca wiedzieli co chcieliby robić w dorosłym życiu.

checinskim2

- Zawód lekarza to prestiż, misja ale też wiele osób kojarzy go sobie z wysokimi zarobkami. Czy słusznie?

- Nie wiem jak jest dzisiaj, ale kiedy ja decydowałem o wyborze zawodu lekarza to nie decydowały o tym względy finansowe, bo wtedy lekarze nie zarabiali tak jak dzisiaj. Mnie po prostu podobała się medycyna- to, że każdy dzień pracy przynosił coś innego, nie ma w niej miejsca na rutynę, każdy pacjent nawet z takim samym schorzeniem może wymagać innego postępowania. Nie wiem czy mogę mówić o powołaniu, ale na pewno nie był to wybór "dla kasy”. Ale może dzisiaj jest inaczej, pewnie część młodych ludzi i ten aspekt bierze pod uwagę, choć jest wiele innych zawodów gdzie można też nie najgorzej zarabiać i to o wiele szybciej i mniejszym nakładem czasu. Wydaje mi się, że nie można zostać dobrym lekarzem wybierając ten zawód tylko dla pieniędzy, bo zanim te pieniądze się pojawią mija wiele lat wyrzeczeń i ciężkiej pracy i jeśli nie lubi się tego co się robi to robi się to nie najlepiej, a w medycynie jeśli nie pracujesz dobrze, to nie zarobisz dobrze, bo pacjenci i pracodawcy to zweryfikują.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u