44486072 350280755548489 48295373940195328 nArmwrestling, czyli siłowanie się na rękę to stosunkowo nowa dyscyplina, w której organizowane są zawody. Sprawdzić mogą się w tym także młodzi ludzie, którzy jak pochodzący z Koszalina Dominik Zaorski, mają już pewne osiągnięcia na swoim koncie. Dominik, który na codzień porusza się na wózku, nie poddaje się i ostatnio zajął wysoką lokatę w mistrzostwach w Turcji.

- Jak wspominasz swój wyjazd na tegoroczne mistrzostwa o zasięgu światowym? 
- Wyjazd na Mistrzostwa Świata to był moim pierwszym wyjazdem na taką imprezę. Wcześniej brałem z powodzeniem udział w Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata w 2017.  Mistrzostwa odbyły się w październiku w Turcji, w miejscowości Antalya, a organizatorem była Federacja Turcji i Światowa Federacja Armwrestlingu - WAF. 

- Ilu było zawodników?
- Na całych MŚ wystąpiło około 1500 zawodników we wszystkich kategoriach. Ja w kategorii Junior zająłem odpowiednio do kategorii -8, 12 i 13 miejsce. Dodam, że byłem chyba jedynym niepełnosprawnych, który stanął do walk ze zdrowymi zawodnikami co zostało zauważone przez sędziów i zawodników, którzy gratulowali mi odwagi.

-Najtrudniejszy moment?
- Najtrudniejszy był pierwszy start w MŚ, ale przez całe zawody trochę się bałem, bo to naturalne. Jak powiedział mój tata byłoby dziwne gdybym się nie bał. On też się bał na swoich pierwszych Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu. 

- To bardziej była rywalizacja, czy przygoda?
- I jedno i drugie. Rywalizacja, bo miałem okazję zobaczyć poziom zawodników na świecie i wiem, że jeszcze sporo mi brakuje. Poza tym startuję w kategorii do lat 18, a ja mam lat 16. Tata mówi, że te 2 lata to bardzo duża różnica w tym wieku. Więc mam jeszcze czas.

-Czym dla Ciebie jest armwrestling?
- Armwrestling to dla mnie pasja, a na siłowni mógłbym spędzać swój cały wolny czas. Poza tym to też forma rehabilitacji, która jest mi niezbędna.

- To trudna technicznie dyscyplina? Liczy się siła czy technika?
- To bardzo techniczna dyscyplina, w której technika to ponad połowa sukcesu.

- Komu byś polecił siłowanie się na rękę?
- Wszystkim tym, którzy lubią sporty walki i rywalizację 1 na 1.

- Jakie są Twoje dalsze plany w tym sporcie?
- Za miesiąc startuję w Pucharze Świata Niepełnosprawnych w Rumii. Moim marzeniem jest zostać Mistrzem Świata i występ na Olimpiadzie, bo wielce prawdopodobne, że Armwrestling zagości na Olimpiadzie dla Niepełnosprawnych. Poza tym wiem, że swoją postawą inspiruję wiele osób nie tylko niepełnosprawnych, ale chyba bardziej zdrowych.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u