Rozmowa z Krzysztofem Sztorcem ze szkoły tańca Danza Dance Studio

-Od jak dawna, zajmuje się Pan tańcem?

-Gdy miałem 15 lat widziałem jak znajomy tańczy na ratuszu, był to finał WOŚP. Tańczył wtedy solo taniec Elektro-popping. Nie mogłem oderwać wzroku i postanowiłem, że też tak będę tańczyć, wiec zacząłem chodzić na zajęcia taneczne do starej grupy top-toys, później trafiłem na zajęcia salsy solo do Krzyśka Himkowskiego, a w międzyczasie uczęszczałem na Salsoteki w klubie Plastelina. Aż w końcu trafiłem do Mariusza Koperskiego na Salsę i Bachatę gdzie zaczęła się moja przygoda tańca w parze i jeszcze trwa.

-Długo osiąga się zawodowstwo w tańcu?

-Zawodowstwo osiąga się w momencie kiedy ludzie zaczynają ci za to płacić. A na poważnie, jeżeli chodzi o czas to powiedziałbym, że nie mam pojęcia- na pewno materiał, który trzeba znać i sprawność fizyczna potrzebna, do wykonywania tego zawodu, przewyższa czas studiowania. Dla porównania- na stopniu magistra tańczyłoby się dobrze, a na profesurze jest się światowej klasy sławą taneczną wiec przepaść jest ogromna.

-A jak wygląda taniec od strony kursantów? Są wymagane jakieś specjalne predyspozycje do nauki tańca?
-Tak przede wszystkim 2 nogi i 2 ręce- chociaż bywają przypadki gdzie i bez tego dają sobie rade. Oczywiście, przede wszystkim swobodne podejście, bez stresu i dużo zapału.

-Zajmujecie się salsą, między innymi organizujecie koszalińskie salsoteki. Czy salsa to trudny taniec?
-Dość popularny i bardzo użytkowy. Po za Salsą i Bachatą, są jeszcze znane nam tańce towarzyskie, które mozna potańczyć przy różnych okazjach, również tango argentyńskie, które można potańczyć na Koszalińskich milongach. Do popularyzacji tańców karaibskich (salsa,bachata ,merengue, cha cha cha kubańska...) przyczyniła się dość mocno zumba, która jest sklejką taneczno-fitnessową łącząca w sobie dość dużo na tę chwilę styli tańca, ale zaczęło się od salsy merengue, reggeaton'u itp...

-Najtrudniejszy i najbardziej majestatyczny jest chyba walc?
-Walc? Panie Tomku.. Najtrudniejszy w mojej opinii taniec solowy to ..taniec klasyczny. Jeżeli chodzi o pary, tango argentyńskie, oba te tańce wymagają doskonałego opanowania aspektów technicznych i skupienia. Dlatego też nie zaczynamy nauki tańca na miesiąc czy dwa ale parę lat. Zresztą najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie - co chcemy osiągnąć w tańcu? 

-No właśnie, dlaczego warto tańczyć?
-Po pierwsze fajnie jest uczyć się czegoś nowego, pobudzać szare komórki. Po drugie zwiększamy możliwości ruchowe swojego ciała i poczucie rytmu. Po trzecie jesteśmy bardziej pewni siebie i nie boimy się wyzwań. Po czwarte poszerzamy grono znajomych. Taniec jest na tyle wesołą sztuką, że podczas nauki tańca zawsze jest masa śmiechu.
To pasja na długie lata albo nawet do końca życia.

-Taniec to sposób na uwiedzenie kobiety?
-Myślę, że taniec w parze poprawia percepcję mężczyzn na pewnie reakcje kobiet na dotyk, również uwaga jaką się poświęca kobiecie w tańcu, zostaje zdecydowanie doceniona i odwzajemniona co sprawia, że po paru chwilach w tańcu można wydedukować więcej faktów, niż po długich rozmowach przy kawie czy winie. W Buenos Aires jest taki niepisany zwyczaj, pod koniec milongi kiedy zaczyna się ostatni utwó,r partner szuka wzrokiem partnerki, jeżeli znajdzie partnerkę, która odwzajemni jego spojrzenie i da mu sygnał-para zaczyna tańczyć a po utworze wychodzą razem z lokalu na... wspólny spacer na przykład.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

więcej o salsie i innych tańcach na http://www.danzadancestudio.pl/

  • danzastudio0danzastudio0
  • Logo danza PngLogo danza Png
  • danzastudio5danzastudio5
  • danzastudio3danzastudio3
  • danzastudio2danzastudio2
  • danzastudio1danzastudio1
  • danzastudiodanzastudio

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u