12063800 836073396511458 113262912307522706 nRozmowa z Moniką Buśko- Kuś, kołobrzeskim architektem wnętrz.

-Skąd u Ciebie wziął się pomysł na na zawód architekta?

-Myślę, że kazdy człowiek rodzi sie z pewnymi predyspozycjami, talentami. We mnie zawsze , od dziecka była inna wrazliwość i pęd do rysowania, kreowania, budowania domków dla lalek. Zawsze miałam swój świat wewnętrznych wyobrażeń. Potem cały czas było rysowanie, , malowanie, kółka plastyczne, szkoły. Tak naprawdę to co robię ,poczułam pewnie wtedy,  kiedy zaczęłam pracować z klientami, kiedy stworzyłam własną pracownię. Chyba zawsze marzyłam o tym ,żeby zmieniać świat na lepszy, piękniejszy. Przyjemnie  jest patrzeć, jak poprzez zmianę otoczenia ludzie stają się szczęśliwsi.
- Architekt to bardziej artysta, czy rzemieślnik ?
-Architekt jest wtedy artystą, kiedy tworzy. Różnica między artystą a rzemieślnikiem jest taka, że jeden tworzy, a drugi odtwarza. Więc jest tak, że istnieje grupa architektów, którzy tworzą  niepowtarzalne projekty oparte o własną koncepcję i nadają im niepowtarzalny charakter.

I to są artyści. Ich prace mają swój styl  i są rozpoznawalne. Jak na przykład Philippe Starck, Patricia Urquiola. Niestety mniej jest twórców ,a więcej odtwórców. Można to łatwo rozpoznać. Projekty te,  są zlepkiem wszystkiego co już widzieliśmy i one są podobne do siebie. A te oryginalne są czymś, czego jeszcze nie doświadczyliśmy, czego nie było. W tym też jest postęp .
-Co według Ciebie w tym zawodzie jest najtrudniejsze? Skąd architekt czerpie inspiracje?
-Głównie z obserwacji świata. Mam wrażenie że posiadam zapisy obrazów z różnego okresu życia, przeczytanych książek, snów, miejsc które zobaczyłam ...tzw "stop klatki". Wrażenia ,odczucia ,skojarzenia ,dotyk ,a nawet zapach. To jest ta sfera czerpania twórczego. Również ludzie, dla których projektuęe bywają inspirujący. Lubię, kiedy moi klienci wchodzą w głębszy dialog i opowiadają o swoich marzeniach ,potrzebach. Architekt to bardzo trudny zawód. Łączy ze sobą dwie sfery -twórczą i drugą przeciwstawną tzn umiejętność twardego stąpania po ziemi. Projekty  muszą byc realne, mozliwe do wykonania. Do tego dochodzi kwestia przygotowania dokumentacji, wdrożenia projektu. Najtrudniejszy jest aspekt psychologiczny. Umiejętne przeprowadzenie współpracy z klientem podczas tworzenia projektu to największe wyzwanie. Projektant powinien unikać nacisków klientów, wtedy kiedy wie, że nie mają racji . Umiejetność dobrego projektowania to specjalizacja wysokiego rzędu. Nikt nie poprawia dentysty , adwokata, bo uważamy  ,że znają sie oni na swojej pracy . I tak powinno być i w tej dziedzinie.
- Co cieszy się najwiekszym zainteresowaniem klientów?
- Nasza pracownia projektuje najwięcej domów jednorodzinnych ,chociaż ukierunkowani jesteśmy na szersze pole działania. Najwięcej zapytań mamy o projekty domów. Większość klientów zabierając się za budowę domu nie chce podejmować pochopnych decyzji. Świadomość rośnie, choć powoli. Nasi klienci najbardziej są zainteresowani etapem projektu ,w którym tworzymy wizualizację. Ponieważ prawie nie róznią się one od realnych zdjęć z realizacji ,każdy oczekuje tego etapu z niecierpliwością.
- Zapewne bywały też ciekawe zdarzenia zwiazane z Twoją pracą?
-Tak, jedno nawet miało miejsce ostatnio. Poznałam niedawno jednego z bardzo znanych polskich architeków, uznanego na świecie. Architekt ten głównie projektuje bryły domów. Pracownię prowadzi na drugim końcu Polski. Rozmawialiśmy o możliwości współpracy, połączenia dobrej architektury z wnętrzami. Zaczął się proces oczekiwania na właściwego klienta.  W pewnym momencie dostaję telefon ,iż jeden z moich najlepszych klientów zawitał do znajomego architekta ,nie wiedząc o mojej z nim znajomości. I architekt i klient chcieli mnie właczyć do projektu ,nie wiedząc o tym że wszyscy się znamy . Wszystko wyszło na jaw ,kiedy klient pokazał zdjęcia i projekty ,które dla niego wykonałam. Zostałam rozpoznana po projektach . I o to chodzi !
 

Komentarze   

Justyna
-2 #3 Justyna 2015-11-02 16:48
aż oczy bolą gdy to czytam
Cytować
czytelnik
+2 #2 czytelnik 2015-11-02 13:52
nie marudź :D
Cytować
Ella
-2 #1 Ella 2015-11-02 13:04
Błąd na błędzie, zero interpunkcji... kto to dopuścił do publikacji :o
Cytować

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u