zmartwychwstanieRozmowa z księdzem Jarosławem Rynowieckim, proboszczem parafii w Dobrzycy, w powiecie koszalińskim

- Co oznacza dla katolika święto Wielkanocy i dlaczego jest dla nas takie ważne?
- Przeżywamy Wielki Tydzień. Za nami Niedziela Palmowa! Przed nami Triduum Paschalne – czyli wspomnienie wydarzeń Wielkiego Czwartku, kiedy Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa, Wielkiego Piątku – dnia męki i śmierci Chrystusa. W Wielką Sobotę - w czasie Wigilii Paschalnej trzymając zapalone świece odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. W przyszłą niedzielę, Niedzielę Zmartwychwstania zgromadzimy się na Rezurekcji, aby radować się zwycięstwem Chrystusa. Wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Wielkanocna jest z nich najbardziej uroczysta, jest Niedzielą Niedziel! To w Wielkanoc pozdrawiamy się radosnym zawołaniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zachęcam wszystkich do głębokiego przeżycia tajemnic Triduum Paschalnego poprzez uczestnictwo w liturgii.
- Jak należy się do zbliżających się Świąt dobrze przygotować?
- Przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy dla wielu katolików jest bardzo ważne. Razem z Chrystusem przeżywają owocniej okres Wielkiego Postu, aby jak najpiękniej przeżyć święta Wielkiej Nocy. W środę popielcową przyjmują szczyptę popiołu na głowę, jako znak pokuty. Poprzez modlitwę, umartwienie, czyny miłosierdzia utożsamiają się z Chrystusem cierpiącym. Wielu katolików uczestniczy w pięknych, starych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Wielu też uczestniczy w rekolekcjach, które kończą pojednaniem się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania i uzyskuje odpust zupełny. Wzorce czepią z domu, w którym zostali wychowani. Przyznam, że od dziecka bardzo lubiłem nabożeństwa wielkopostne i dlatego bardzo się cieszę, ze w Parafii w Dobrzycy tak wielu wiernych uczestniczy w tych nabożeństwach.
- Czy dziś Wielkanoc jest objawem komercji?
- Komercja wkradła sie dzisiaj do wszystkich dziedzin naszego życia. Biznes jest biznesem, kieruje się swoimi prawami, ale czy tak być powinno? Sprzedać, zarobić na wszystkim, nawet na świętościach, albo ich kosztem. Proszę zauważyć, że na kartkach świątecznych, które możemy kupić i potem wysyłamy mamy gotowe teksty życzeń np.: „Wesołych Świat i obfitego dyngusa”, tylko gdzieś zniknęły po słowach „Wesołych Świąt” słowa „Zmartwychwstania Pańskiego”. Mało tego możemy podziwiać na kartkach piękne koszyczki z jajkami czy też milutkie kurczaczki, tylko gdzieś się zagubił wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego. Jesteśmy bombardowani mnóstwem reklam przeróżnych produktów w mediach czy promocjami w marketach nawiązujących do świąt. Komercja wkradła się w nasze życie i nieraz podporządkowujemy się jej bez głębszego zastanowienia się. Zanim jeszcze coś kupimy, kierując się reklamą czy promocją świąteczną to pomyślmy….
- Czy zmieniły się na przestrzeni wieków zwyczaje wielkanocne w Polsce?
- Po Rezurekcji zasiądziemy do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdą się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Dawniej święciło się wszystkie potrawy przygotowane na śniadanie wielkanocne. Do bogatych gospodarstw przychodził ksiądz, który błogosławił przygotowaną święconkę. Wszyscy domownicy zbierali się przy pięknie nakrytym stole, zastawionym wędlinami, jajkami i ciastami. Biedni mieszkańcy wsi, którzy nie mogli sobie pozwolić na przyjęcie księdza, przygotowane jedzenie przynosili do najbogatszych sąsiadów. Święcenie odbywało się także na wiejskich placach, pod krzyżami i kapliczkami, albo na dworskich dziedzińcach i gankach. Stary zwyczaj mówił, iż wracając z poświęconym koszykiem, należy obejść swój dom trzy razy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zabieg ten miał wypędzić złe moce z gospodarstwa. Dawniej uważano, że podczas tak wielkiego święta, jakim jest Wielkanoc, należy jeść pokarm pobłogosławiony. Wierzono także, że spożywanie go w dużych ilościach nie zaszkodzi zdrowiu. Życzę Wszystkim obfitego i smacznego śniadania wielkanocnego!
- Czy bardzo różni się celebracja tego święta pomiędzy naszymi czasami a czasami przeszłymi?
- Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano Rezurekcję rano ( resurectio łac. oznacza zmartwychwstanie). Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Zapowiada ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. W niektórych parafiach Rezurekcja rozpoczyna się po Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Na początku chrześcijaństwa, podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, że Wielkanoc będzie się obchodzić po pierwszej wiosennej pełni księżyca przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. 

Wszystkim życzę wesołych, radosnych, pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech Chrystus Zmartwychwstały darzy nas łaskami na każdy dzień. Niech szczególnie w Świętym Roku Miłosierdzia okaże nam swoje nieograniczone miłosierdzie!!!

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u