robertgorgoldarlowoRozmowa z Robertem Gorgolem ,człowiek z wielką charyzmą, muzykiem ,nauczycielem i promotorem.
- Prócz pasji, którą jest dla Ciebie muzyka, czym się zajmujesz w życiu zawodowym?
- Aktualnie pracuję w Darłowskim Ośrodku Kultury im. Leopolda Tyrmanda, dzięki temu mogę robić zawodowo to, co lubię :-) Pracuję również w Zespole Szkół Morskich jako nauczyciel i wychowawca - tu również się nie nudzę. Podczas zajęć pozalekcyjnych prowadzę szkolny zespół "Niezbędny Balast" , który głównie gra muzykę żeglarską i szantową. Zespół brał udział w wielu projektach, konkursach, warsztatach i oczywiście bardzo często koncertuje na różnego rodzaju festynach, targach, promując tym samym szkołę.
-Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z muzyką ?
- Przygoda z muzyką zaczęła się jeszcze w rodzinnym domu, od rodziców przeszła chęć tworzenia i wspólnego muzykowania.

Były to wtedy raczej folkowe klimaty, więc można powiedzieć, że  były  to początki zespołu Zgagafari. Działo się to mniej więcej w latach 1997-1999 . Próby w domu zamieniły się w granie na ulicy , a potem na scenie.
- Wiem , że z czasem pojawiły się większe ambicje?
-Chęć grania ekipy "z podwórka" zaowocowała powstaniem w 2011 zespołu "Świadomość". Muzyka reggae i społecznie zaangażowane teksty znalazły na szczęście swoich odbiorców, a po kilku latach pracy pojawiła się wymarzona płyta zespołu pt. "Ciak ciak".  Było to chyba pierwsze, oficjalne wydawnictwo muzyczne w Darłowie. To był zwariowany okres, mnóstwo koncertów w całej Polsce, nieprzespane noce, długie godziny w samochodzie. Ośmioosobowy skład zespołu często był zmieniany i tak przez kilkanaście lat grania "Świadomości" przewinęło się 16 osób. 
- Oprócz „Świadomości” pojawiło się wiele innych projektów muzycznych w Twoim życiu m.in. nagranie teledysku, wydanie albumu.
- Ten zwariowany czas z biegiem lat stabilizował się, co skutkowało  mniejszym zaangażowaniem i mniejszą liczbą koncertów. To z kolei dało początek nowym projektom muzycznym. Powstały zespoły "Submission", "Who is Who", "Pigit" oraz "Maczku Paczke" - w którym mam przyjemność grać. Z tym ostatnim zespołem w minionym roku udało się nagrać i wydać album:  "Wy_myśleć" . Niezależnie od tego co działo się ze "Świadomością" działał zespół "Zgagafari". Ten folkowy zespół gra i koncertuje do dzisiaj. Ma na swoim koncie oficjalnie wydaną i dostępną w sklepach płytę pt. "Układanka" oraz nagrany profesjonalnie, bardzo klimatyczny teledysk do utworu "Kołysanka".

- Nie samą muzyką człowiek żyje. Co skłoniło Cię do powstania Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region ?

-Oprócz muzyki było coś więcej. Działalność artystyczna zawsze związana była z chęcią pewnego rodzaju aktywności społecznej. Jak nie było gdzie grać koncertów, samemu je organizowaliśmy. Pierwsze z nich odbyły się w szkole średniej, w Warcinie, ale na dobre wszystko rozkręciło się w Darłowie. Zaczęło się od folkowych koncertów Zgagafari i organizacji Nocy Świętojańskich, które konsekwentnie od kilkunastu lat są organizowane każdego roku w Darłowie. Okazało się, że taką chęć działania ma więcej osób, dzięki temu w roku 2007 grupa przyjaciół zorganizowała się już oficjalnie pod nazwą Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region. Pod szyldem stowarzyszenia było organizowanych wiele wydarzeń kulturalnych tj. Spotkania z Historią i Tradycją, Noc Świętojańska, cykliczne koncerty pt. "Melanże Muzyczne", Festiwal Reggaenwalde, a nawet pierwsze edycje Pociągów do Jazzu, czy klubowej imprezy Sound Delivery.

gorgol1
- Festiwal Reggaenwalde stał się tradycją nadmorskiej miejscowości. Co roku słychać nie tylko w województwie , ale już w całej Polsce o tym wydarzeniu.
- Szczególnych wymiarów nabrała właśnie impreza pt. "Reggaenwalde". W tym roku odbędzie się 8 edycja tego wydarzenia. Festiwal gościł na swojej scenie wiele gwiazd polskiej muzyki reggae. Grali u nas m.in. Jamal, Bob One, Bas Tajpan, Messajah, Habakuk, Junior Stress i wielu innych. W tym roku festiwal odbędzie się w podobnej formie i miejscu jak w zeszłym roku. Będzie to wydarzenie bezpłatne, w porcie w Darłówku Zachodnim. Koncerty na scenie i w namiocie, warsztaty i parada bębniarzy, to główne atrakcje festiwalu. Jak przez kilka ostatnich lat na pewno pojawi się namiot "Przystanku Bengal" z pysznym jedzeniem wegetariańskim, który cały dochód ze sprzedaży przeznaczy na misję dożywiania dzieci w Bengalu. Znanych jest już kilku artystów tegorocznej edycji: Ras Luta, Maleo Reggae Rockers, KaCeZet, Chonabibe, Bongostan i wielu innych.
Więcej o Festiwalu: https://www.facebook.com/events/1549527755344344/
Rozmawiała: Agnieszka Michalak

foto: Krzysztof Barankiewicz

Komentarze   

pipi
+3 #1 pipi 2016-04-08 19:09
Małe sprostowanie. Zespół Świadomość powstał w 2002 a nie w 2011 - czyli dużo wcześniej.
Pozdrowionka
Cytować

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u