bbbRozmowa z Borysem Boratyńskim, wicekomandorem Jacht Klubu Koszalin, żeglarzem, uczestnikiem niedawnych Mistrzostw Europy Mastersów i Juniorów w klasie Europa, które odbyły się w Kamieniu Pomorskim.
- Jak wspominasz swój udział w niedawnych żeglarskich Mistrzostwach Europy?
- Bardzo przyjemnie, były to mistrzostwa dla kategorii, czyli osób od 35 roku życia, oraz dla juniorów. Najstarszy uczestnik zmagań miał 68 lat. Zawody te odbywają się co roku w wybranym kraju i mieście Europy. Cała impreza trwała nieco ponad tydzień. Brało w niej udział 36 mastersów i 116 juniorów, w tym aż 53 dziewczyny. Uczestnicy byli głównie z Polski, ja jako jedyny masters startowałem z Koszalina.
- Było trudno?
- Było 8 wyścigów, po 2 dziennie. Zająłem ostatecznie 14 miejsce. Ścigaliśmy się na Zalewie Kamieńskim, trasa była czworobokiem olimpijskim.

Czas trwania jednego wyścigu to około półtorej godziny. Konkurencja była duża, do tego pogoda wymagająca- dość chłodno, deszczowo i wietrznie. Organizacja była bardzo dobra, również międzynarodowa komisja nie budziła zastrzeżeń. Każdy z zawodników miał nadajnik GPS na łodzi, także można było poprzez specjalną aplikację obserwować na bieżąco ruch zawodnika, odczytywać szybkość i inne czynniki.

- Jak dokonywano punktacji? Są jakieś z góry ustalone zasady przydziału punktów?
- Punktowano na sposób angielski, czyli za pierwsze miejsce 1 punkt, za 2 – dwa punkty itd. Najlepsi mieli tych punktów oczywiście najmniej. Jeden najgorszy wynik się odrzuca. Trochę inaczej wyglądało to w kategorii juniorów, gdzie było aż 10 wyścigów.

bbbn- Skoro już mowa o kadrze juniorów, jak poradzili sobie młodzi adepci żeglarstwa z Koszalina?
- Alicja Pyda zajęła 33 lokatę w kategorii juniorów do lat 17, natomiast Marcin Kozioł zakończył na pozycji nr 34 w tabeli generalnej.
- Kiedy żeglarze chowają swoje łodzie i kończą pływanie? Zapewne zimą?
- Tak, pływa się do pojawienia się lodu, czyli do zimy, tak jest najczęściej. Więc jeszcze trochę czasu nam zostało.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u