bbbRozmowa z Borysem Boratyńskim, wicekomandorem Jacht Klubu Koszalin, żeglarzem, uczestnikiem niedawnych Mistrzostw Europy Mastersów i Juniorów w klasie Europa, które odbyły się w Kamieniu Pomorskim.
- Jak wspominasz swój udział w niedawnych żeglarskich Mistrzostwach Europy?
- Bardzo przyjemnie, były to mistrzostwa dla kategorii, czyli osób od 35 roku życia, oraz dla juniorów. Najstarszy uczestnik zmagań miał 68 lat. Zawody te odbywają się co roku w wybranym kraju i mieście Europy. Cała impreza trwała nieco ponad tydzień. Brało w niej udział 36 mastersów i 116 juniorów, w tym aż 53 dziewczyny. Uczestnicy byli głównie z Polski, ja jako jedyny masters startowałem z Koszalina.
- Było trudno?
- Było 8 wyścigów, po 2 dziennie. Zająłem ostatecznie 14 miejsce. Ścigaliśmy się na Zalewie Kamieńskim, trasa była czworobokiem olimpijskim.

Czas trwania jednego wyścigu to około półtorej godziny. Konkurencja była duża, do tego pogoda wymagająca- dość chłodno, deszczowo i wietrznie. Organizacja była bardzo dobra, również międzynarodowa komisja nie budziła zastrzeżeń. Każdy z zawodników miał nadajnik GPS na łodzi, także można było poprzez specjalną aplikację obserwować na bieżąco ruch zawodnika, odczytywać szybkość i inne czynniki.

- Jak dokonywano punktacji? Są jakieś z góry ustalone zasady przydziału punktów?
- Punktowano na sposób angielski, czyli za pierwsze miejsce 1 punkt, za 2 – dwa punkty itd. Najlepsi mieli tych punktów oczywiście najmniej. Jeden najgorszy wynik się odrzuca. Trochę inaczej wyglądało to w kategorii juniorów, gdzie było aż 10 wyścigów.

bbbn- Skoro już mowa o kadrze juniorów, jak poradzili sobie młodzi adepci żeglarstwa z Koszalina?
- Alicja Pyda zajęła 33 lokatę w kategorii juniorów do lat 17, natomiast Marcin Kozioł zakończył na pozycji nr 34 w tabeli generalnej.
- Kiedy żeglarze chowają swoje łodzie i kończą pływanie? Zapewne zimą?
- Tak, pływa się do pojawienia się lodu, czyli do zimy, tak jest najczęściej. Więc jeszcze trochę czasu nam zostało.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

 



 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u