Rozmowa z Maciejem Spruttą, Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina

- Czym zajmuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina?

- Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina już od 20 lat zajmuje się promowaniem historii Koszalina i integracją pionierów naszego miasta. Pionierzy, to osoby, które zamieszkały bądź urodziły się w Koszalinie w latach 1945 – 1955. Część z nich skupionych jest w Klubie Pioniera Miasta Koszalina. Klub ten jest otwarty na nowych członków. Opiekujemy się nimi – często chorymi bądź niepełnosprawnymi – zasłużyli sobie na to. 

 

 

 

Natomiast bardzo ważne nasze działanie to gromadzenie materiałów z dziejów miasta i z dziejów rodzin. Są w naszym mieście rodziny nieżyjących już uczestników różnych bitew, powstań i trzeba o tym przypominać. Dbamy o pamięć Powstańców Wielkopolskich zmarłych w naszym mieście, dokumentujemy ich życiorysy, przeprowadzamy wiele działań

 - Czyli działacie intensywnie w zakresie badania historii Koszalina?

- Tak, staramy się działać jak najszerzej. Rozbudowujemy Klub Historii Koszalina. Część kolegów zajmuje się dziejami Koszalina niemieckiego, głównie jednak poszukujemy materiałów i zdjęć z tworzonego przez osadników miasta i regionu. Powstawanie szkół i placówek oświatowych, firm i zakładów pracy, powstawanie rzemiosła i handlu w latach 40. i 50- przecież ta dziedzina życia społecznego u nas kwitła. Musimy zachować pamięć o tych dniach.

– Stowarzyszenie ma ciekawą w treści stronę internetową www.przyjaciele.koszalin.pl. Co ona zawiera i dlaczego warto ją odwiedzać?

- Cóż, zbudowaliśmy internetowy nośnik informacji oraz upowszechnienia ich mieszkańcom miasta i regionu. Przez trzy lata poszerzył się krąg naszych odbiorców z Koszalina, z kraju, z Europy i spoza niej. Na stronie w dziale „Historia Miasta” znajdziemy: Kronikę niemieckiego i Kronikę Polskiego Koszalina, znajdziemy Wykaz „Burmistrzów i Prezydentów Koszalina”, wykaz „Starostów koszalińskich”, wykaz „Wojewodów koszalińskich”. Na stronie przyjaciele.koszalin.pl najdziemy i inne artykuły historyczne. Naszą dumą są materiały tekstowe i fotografie zebrane na Galeriach. Zebraliśmy informacje o pochowanych na naszym cmentarzu. Znajdziemy tu Galerie: Monte Cassino, Lenino, Powstanie Wielkopolskie, Armia Krajowa, Wojna Polsko-Ruska. Znajdziemy tu notki o naszych burmistrzach, prezydentach, wojewodach, a także wielu osobach znanych nam z działalności w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Najnowszym hitem jest opracowanie o opublikowanie na naszej stronie „Pocztu patronów ulic Koszalina”. Autorem tego opracowania jest Św.P. redaktor Roman Wojcieszak. Nie zapomnijmy też o Janie Pawle II, który ma swoja galerię pod tytułem: „Jan Paweł II i kajak”.

- Opowiada Pan o działaniach SPK z pasją. Skąd u Pana zamiłowanie do historii miasta?

- Mieszkam w Koszalinie od 1967r. i to jest „Moje Miejsce na Ziemi”. Jestem z wykształcenia humanistą, nie jestem historykiem, ale pragnę swoją i moich kolegów – działalnością przybliżyć przeszłość miasta i regionu. Program szkolny nie zawiera niestety tematyki historii regionalnej, chcemy tę lukę zniwelować. Dlatego docieramy do różnych środowisk z wystąpieniami i prelekcjami. Skoro jest się mieszkańcem Koszalina, to warto chociaż trochę poznać jego dzieje i związane z tym ciekawe wydarzenia.

Rozmawiał:Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u