jaroslawstrusChciałabym zaprosić wszystkich miłośników fotografii na rozmowę z rodowitym darłowianinem Jarosławem Strusiem, odznaczonym Medalem 700lecia Miasta Darłowa. Opowie on swoich małych i dużych sukcesach, pasji, marzeniach.
- Jarku, twoja przygoda z aparatem sięga lat 80-tych. Kto zainspirował Cię w tamtych latach?
- Pierwsze zdjęcia samodzielnie zrobiłem dokładnie 1-go maja 1986r. To znaczy, posługiwałem się aparatem, obrobiłem i przerzuciłem na papier z negatywu. Zainspirował mnie kolega, nieżyjący już Włodek Mrozowski, który wtedy był pracownikiem Domu Kultury i reaktywował Fotogrupę Profil. Ściągnął mnie tam, lecz jego cel był inny. Nie zamierzał zrobić ze mnie fotografa, ponieważ bardziej potrzebne mu były moje umiejętności zawodowe, a wykonywałem wtedy zawód elektronika. Były to czasy, w których potrzeb było wiele, a w sklepach nic . Trzeba było po prostu samemu sobie radzić. Ja jednak poszedłem w stronę fotografii, wielki udział w moim szkoleniu mieli panowie Kazimierz Ziemlewski, Jacek Bernard oraz wspomniany już Włodek Mrozowski, który fotografem nie był, ale potrafił zainspirować.

darlowofoto

- Porównując tamte lata z teraźniejszością, czym jest dla Ciebie fotografia obecnie?
- Dzisiaj jest zawodem i trwałą pasją. W latach 80-tych była to rodząca się fascynacja, zawód pojawił się w 1989r. Wtedy wydawało mi się, że dużo już wiem. Dziś, gdy spojrzę z perspektywy czasu, to nasuwa mi się takie powiedzenie : „ Gdybym wiedział wtedy czego nie wiem, to bym w życiu nie otworzył zakładu” - wyobrażenie ogromne, wiedza nijaka.

darlowofoto1- Jednak lata doświadczeń, metody prób i błędów świadczą o Twojej dobrej pozycji na rynku. Jaka więc jest recepta by utrzymać własną markę?
- Przepraszam, ale to jest bardzo trudne pytanie, na to nie ma jednoznacznej odpowiedz . Decyduje tak wiele czynników ... Praktycznie zostałem sam, pan Zygmund Baranowski od paru lat nie żyje natomiast pan Irek Majsiak już dawno wycofał się z profesji. W 1999r. otworzyłem działalność w Koszalinie, która tak jak w Darłowie prosperuje do dnia dzisiejszego.

darlowofoto2- Uważasz , że zrobiłeś dużo dla mieszkańców i miasta Darłowa?
- Przez te wszystkie lata działalności, myślę że sporo zrobiłem dla tego miasta. Chociażby forma dokumentacji fotograficznej, działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Darłowskiej ,którego byłem jednym ze współzałożycieli i przez długie lata aktywnym działaczem.

starybudynekdarlowoKilka fotografii Jarka ukazanych w wywiadzie, to tylko przedsmak Jego twórczości. Serdecznie zapraszam na stronę https://www.facebook.com/fotogrupaprofil/?fref=ts .

Rozmawiała Agnieszka Michalak

Komentarze   

Jaroslaw
0 #2 Jaroslaw 2017-02-02 11:52
Kazimierz oczywiście masz racje nie wiedziałem kto jest autorem tego zdjęcia i dlatego aprobuje twoje autorstwo i przepraszam za niedopatrzenie
Cytować
Kazimierz
0 #1 Kazimierz 2016-12-21 11:05
Pierwsze czarno-białe zdjęcie jest mojego autorstwa. Jest częścią fotoreportażu z Dni Darłowa z 20-22 czerwca 1986 roku.
Jarosław Struś jest na tym zdjęciu, a więc siłą rzeczy nie może być jego autorem.
Reszty nie podważam.

Kazimierz Ziemlewski
Cytować

Dodaj Temat

 baner balticinfo baterie1

 

upiotra1ab

 

ekosunreklama1ab

 

 

PRAXISreklamalogo

 reklama.e.warzynska

 

 

logo 03baner

 

reklamamchecinski1

 

 baner pokalogo

e.sztorc.banner

 banerunia2

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u