grazynawaiterwiceburmistrzbobolicO samorządzie i roli kobiety w rządzeniu rozmawiamy z Grażyną Wiater, wiceburmistrzem Bobolic.

- Jak kobiety radzą sobie w samorządzie?

- Praca w samorządzie podlega przede wszystkim ciągłej ocenie przez mieszkańców, ale skoro na kolejną kadencję mieszkańcy dokonali wyboru kobiety na stanowisko Burmistrza Bobolic - to trzeba sądzić, że kobiety radzą sobie w samorządzie bardzo dobrze.

- Czy trudno jest być wiceburmistrzem - kobietą? Mężczyźni bez oporów wykonują polecenia od przełożonej?

- Praca z ludźmi wymaga budowania dobrych relacji.

Staram się więc budować jak najlepsze relacje z wszystkimi pracownikami, bez względu na to czy jest to kobieta czy mężczyzna. Takie życzliwe podejście do pracowników, moje pozytywne nastawienie i uśmiech powodują, że polecenia przełożonego "nie bolą".

- Pani współpracownicy to...?

Zespół dobrych fachowców i życzliwych osób, na które zawsze mogę liczyć.

- Sądzi Pani że kobiety bardziej nadają się do pracy w urzędach niż mężczyźni?

- Nie oceniam ludzi w kategoriach ich płci, wolę dzielić ludzi na tych, którzy mają wiedzę lub jej nie posiadają, na tych, którzy maja doświadczenie i tych którym jego brakuje. Tak jak wśród mężczyzn tak i wśród kobiet są osoby, które sprawdzają się w pracy w samorządzie. Nasz bobolicki samorząd jest na pewno specyficzny choć by z tego właśnie względu, że większość wysokiej kadry kierowniczej to kobiety - burmistrz, wice i skarbnik gminy. Jako kobiety podzielamy pogląd wypracowywania wspólnie wielu decyzji, które często są wynikiem "burzy mózgów" i nie ważne czy są to propozycje kobiety czy mężczyzny. Mądrych rad zawsze warto słuchać, bo przecież nie mamy monopolu na wiedzę. Myślę, że trudno byłoby działać w samorządzie w otoczeniu mężczyzn, którzy na każdym kroku z tobą rywalizują i starają się udowodnić tobie, że nie radzisz sobie w różnych sytuacjach. I tu z moich obserwacji i mojego doświadczenia - my kobiety działamy z większą rozwagą, mniej emocjonalnie a w sytuacjach kryzysowych jesteśmy opanowane i zachowujemy uśmiech na twarzy, co często jest "lekiem", który naprawdę działa.

- Trudno pogodzić rolę matki, domowe zacisze i aktywne działanie w samorządzie?

- W wielu zawodach, w których zawodowo realizują się kobiety muszą one godzić rolę matki i zawodowych funkcji. Łatwiej jest kiedy w naszych domach czekają na nas mężczyźni, który potrafią wspierać nas kobiety na każdym stanowisku, potrafią dzielić się obowiązkami i dodatkowo motywować i wspierać swoje wybranki serca.

- A co dla Pani oznacza bycie kobietą spełnioną i nowoczesną?

- Każda z nas, kobiet indywidualnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co daje jej satysfakcję w życiu osobistym i zawodowym. Każda z nas inaczej postrzega swoje szczęście, spełnia się w różnych życiowych rolach. Uważam, że spełniłam już swoją rolę jako matka dwóch wspaniałych, dorosłych już córek, teraz "odgrywam" rolę babci... Przyszedł czas aby pomyśleć tylko o swoich potrzebach, dlatego też próbuję pogodzić obowiązki wynikające z pracy z własnymi marzeniami. Staram się dużo ruszać fizycznie, pływam, zwiedzam nasz kraj oraz spotykam się ze swoimi przyjaciółmi. I taka jest nowoczesna kobieta - zna swoją wartość, spełnia swoje marzenia, dba o własne zdrowie, podróżuje, poznaje ludzi oraz nie boi się nowych wyzwań.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u