grazynawaiterwiceburmistrzbobolicO samorządzie i roli kobiety w rządzeniu rozmawiamy z Grażyną Wiater, wiceburmistrzem Bobolic.

- Jak kobiety radzą sobie w samorządzie?

- Praca w samorządzie podlega przede wszystkim ciągłej ocenie przez mieszkańców, ale skoro na kolejną kadencję mieszkańcy dokonali wyboru kobiety na stanowisko Burmistrza Bobolic - to trzeba sądzić, że kobiety radzą sobie w samorządzie bardzo dobrze.

- Czy trudno jest być wiceburmistrzem - kobietą? Mężczyźni bez oporów wykonują polecenia od przełożonej?

- Praca z ludźmi wymaga budowania dobrych relacji.

Staram się więc budować jak najlepsze relacje z wszystkimi pracownikami, bez względu na to czy jest to kobieta czy mężczyzna. Takie życzliwe podejście do pracowników, moje pozytywne nastawienie i uśmiech powodują, że polecenia przełożonego "nie bolą".

- Pani współpracownicy to...?

Zespół dobrych fachowców i życzliwych osób, na które zawsze mogę liczyć.

- Sądzi Pani że kobiety bardziej nadają się do pracy w urzędach niż mężczyźni?

- Nie oceniam ludzi w kategoriach ich płci, wolę dzielić ludzi na tych, którzy mają wiedzę lub jej nie posiadają, na tych, którzy maja doświadczenie i tych którym jego brakuje. Tak jak wśród mężczyzn tak i wśród kobiet są osoby, które sprawdzają się w pracy w samorządzie. Nasz bobolicki samorząd jest na pewno specyficzny choć by z tego właśnie względu, że większość wysokiej kadry kierowniczej to kobiety - burmistrz, wice i skarbnik gminy. Jako kobiety podzielamy pogląd wypracowywania wspólnie wielu decyzji, które często są wynikiem "burzy mózgów" i nie ważne czy są to propozycje kobiety czy mężczyzny. Mądrych rad zawsze warto słuchać, bo przecież nie mamy monopolu na wiedzę. Myślę, że trudno byłoby działać w samorządzie w otoczeniu mężczyzn, którzy na każdym kroku z tobą rywalizują i starają się udowodnić tobie, że nie radzisz sobie w różnych sytuacjach. I tu z moich obserwacji i mojego doświadczenia - my kobiety działamy z większą rozwagą, mniej emocjonalnie a w sytuacjach kryzysowych jesteśmy opanowane i zachowujemy uśmiech na twarzy, co często jest "lekiem", który naprawdę działa.

- Trudno pogodzić rolę matki, domowe zacisze i aktywne działanie w samorządzie?

- W wielu zawodach, w których zawodowo realizują się kobiety muszą one godzić rolę matki i zawodowych funkcji. Łatwiej jest kiedy w naszych domach czekają na nas mężczyźni, który potrafią wspierać nas kobiety na każdym stanowisku, potrafią dzielić się obowiązkami i dodatkowo motywować i wspierać swoje wybranki serca.

- A co dla Pani oznacza bycie kobietą spełnioną i nowoczesną?

- Każda z nas, kobiet indywidualnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co daje jej satysfakcję w życiu osobistym i zawodowym. Każda z nas inaczej postrzega swoje szczęście, spełnia się w różnych życiowych rolach. Uważam, że spełniłam już swoją rolę jako matka dwóch wspaniałych, dorosłych już córek, teraz "odgrywam" rolę babci... Przyszedł czas aby pomyśleć tylko o swoich potrzebach, dlatego też próbuję pogodzić obowiązki wynikające z pracy z własnymi marzeniami. Staram się dużo ruszać fizycznie, pływam, zwiedzam nasz kraj oraz spotykam się ze swoimi przyjaciółmi. I taka jest nowoczesna kobieta - zna swoją wartość, spełnia swoje marzenia, dba o własne zdrowie, podróżuje, poznaje ludzi oraz nie boi się nowych wyzwań.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u