tomaszsobierajRozmowa z Tomaszem Sobierajem, wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego

- Czy z perspektywy Szczecina Koszalin i wschodnia część naszego województwa postrzegana jest nadal jak przysłowiowy "ubogi krewny"?
- Nie, raczej bym powiedział, że konkurują z nami o wszystko i bardzo często porównują. Koszalin z okolicznymi miastami jest faktyczną drugą metropolią województwa, pod kątem kulturalnym, gospodarczym i administracyjnym.
- Jaką więc szansę na rozwój ma region koszaliński w związku planami przebiegu dróg ekspresowych? Czy może jest to tylko szum medialny?
- Jedna z bardzo dużych firm w koszalińskiej Strefie Ekonomicznej zdecydowała o zakupie gruntu i budowie fabryki 2 dni po deklaracji rządu o budowie całej S6.

Z punktu widzenia turystyki równie ważna jest S11. Warto tu przypomnieć jaki jest udział turystyki w polskim PKB. To obrazuje jak jest ważne są drogi.
- Bezrobocie w Koszalinie utrzymuje się na poziomie 6% i jednocześnie mamy w całym regionie sporą ilość pracujących u nas Ukraińców Oznacza to rozwój i wzrost gospodarczy? A może mimo tego że mamy niskie bezrobocie firmom brakuje często rąk do pracy?
- 16 lat temu bezrobocie wynosiło odpowiednio 25 i 35 % w mieście Koszalin i w powiecie. Wiele lat walczyliśmy z bezrobociem i dzisiaj de facto brakuje pracowników. Rynek pracy jest więc rynkiem pracownika a nie pracodawcy. Mam nadzieję, że teraz dzięki temu będą bardziej dynamiczniej rosły płace.
- Czy Pana zdaniem strefy ekonomiczne są efektywne? Warto tworzyć nowe i zabiegać o inwestorów?
- Oczywiście. W strefach lokują się firmy, które mają preferencje podatkowe. Należy jednak pamiętać, że tam pracują ludzie, którzy zarabiają na życie i płacą podatki. Oprócz tego zawsze jest całe mnóstwo firm kooperujących, które również płacą podatki. Nakręca się koniunktura i region się rozwija. Pojawiają sie nowe możliwości.
- Jak ocenia Pan działania samorządu w mniejszych miejscowościach, gminach takich jak Karlino, Bobolice, Darłowo, Sianów? Czy to prawda że czasem im mniejsza miejscowość, tym większe chęci ludzi i samorządu do udanego rozwoju ? Wczym tkwią bariery rozwoju mniejszych gmin i miast?
- Chęci chyba nie są inne. Z pewnością inna jest świadomość nieco mniejszych możliwości wynikających z wielu bardzo różnych przyczyn. Wtedy pojawia się większa determinacja mieszkańców i samorządów i pewnie dlatego tak dobrze zarządzane są miasta takie jak wspomniane Bobolice, Karlino i Darłowo i wiele wiele innych miejsc w naszym województwie.
- Jak ocenia Pan konkursy dotyczące przedsiębiorczości w ramach RPO? Czy jest to realna pomoc dla firm?
- Ja uważam, że jest to ogromna pomoc dla firm. W tej perspektywie zasady są inne niż w poprzedniej. Teraz wspierane są regionalne i inteligentne specjalizacje oraz projekty badawczo - rozwojowe. To z pewnością przyczyni się do wzrostu innowacyjności i faktycznego rozwoju naszego regionu. Rozwój to nowoczesne technologie wymyślane na naszych uczelniach i wdrażane do naszej gospodarki. Wspieramy to co pozwoli firmom z naszego regionu konkurować z każdym na świecie, a na to zawsze brakowało pieniędzy.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u