tomaszsobierajRozmowa z Tomaszem Sobierajem, wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego

- Czy z perspektywy Szczecina Koszalin i wschodnia część naszego województwa postrzegana jest nadal jak przysłowiowy "ubogi krewny"?
- Nie, raczej bym powiedział, że konkurują z nami o wszystko i bardzo często porównują. Koszalin z okolicznymi miastami jest faktyczną drugą metropolią województwa, pod kątem kulturalnym, gospodarczym i administracyjnym.
- Jaką więc szansę na rozwój ma region koszaliński w związku planami przebiegu dróg ekspresowych? Czy może jest to tylko szum medialny?
- Jedna z bardzo dużych firm w koszalińskiej Strefie Ekonomicznej zdecydowała o zakupie gruntu i budowie fabryki 2 dni po deklaracji rządu o budowie całej S6.

Z punktu widzenia turystyki równie ważna jest S11. Warto tu przypomnieć jaki jest udział turystyki w polskim PKB. To obrazuje jak jest ważne są drogi.
- Bezrobocie w Koszalinie utrzymuje się na poziomie 6% i jednocześnie mamy w całym regionie sporą ilość pracujących u nas Ukraińców Oznacza to rozwój i wzrost gospodarczy? A może mimo tego że mamy niskie bezrobocie firmom brakuje często rąk do pracy?
- 16 lat temu bezrobocie wynosiło odpowiednio 25 i 35 % w mieście Koszalin i w powiecie. Wiele lat walczyliśmy z bezrobociem i dzisiaj de facto brakuje pracowników. Rynek pracy jest więc rynkiem pracownika a nie pracodawcy. Mam nadzieję, że teraz dzięki temu będą bardziej dynamiczniej rosły płace.
- Czy Pana zdaniem strefy ekonomiczne są efektywne? Warto tworzyć nowe i zabiegać o inwestorów?
- Oczywiście. W strefach lokują się firmy, które mają preferencje podatkowe. Należy jednak pamiętać, że tam pracują ludzie, którzy zarabiają na życie i płacą podatki. Oprócz tego zawsze jest całe mnóstwo firm kooperujących, które również płacą podatki. Nakręca się koniunktura i region się rozwija. Pojawiają sie nowe możliwości.
- Jak ocenia Pan działania samorządu w mniejszych miejscowościach, gminach takich jak Karlino, Bobolice, Darłowo, Sianów? Czy to prawda że czasem im mniejsza miejscowość, tym większe chęci ludzi i samorządu do udanego rozwoju ? Wczym tkwią bariery rozwoju mniejszych gmin i miast?
- Chęci chyba nie są inne. Z pewnością inna jest świadomość nieco mniejszych możliwości wynikających z wielu bardzo różnych przyczyn. Wtedy pojawia się większa determinacja mieszkańców i samorządów i pewnie dlatego tak dobrze zarządzane są miasta takie jak wspomniane Bobolice, Karlino i Darłowo i wiele wiele innych miejsc w naszym województwie.
- Jak ocenia Pan konkursy dotyczące przedsiębiorczości w ramach RPO? Czy jest to realna pomoc dla firm?
- Ja uważam, że jest to ogromna pomoc dla firm. W tej perspektywie zasady są inne niż w poprzedniej. Teraz wspierane są regionalne i inteligentne specjalizacje oraz projekty badawczo - rozwojowe. To z pewnością przyczyni się do wzrostu innowacyjności i faktycznego rozwoju naszego regionu. Rozwój to nowoczesne technologie wymyślane na naszych uczelniach i wdrażane do naszej gospodarki. Wspieramy to co pozwoli firmom z naszego regionu konkurować z każdym na świecie, a na to zawsze brakowało pieniędzy.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u